Wakacje z dzieckiem nad morzem. Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?

2023-06-22 12:19

Wakacje z dzieckiem nad morzem to wymarzony urlop dla wielu rodziców. Zanim jednak wyruszymy na urlop, warto przypomnieć sobie i dziecku podstawowe zasady bezpieczeństwa, które obowiązują nad wodą.

Wakacje z dzieckiem nad morzem: Bezpieczeństwo na plaży
Autor: Getty Images Wakacje z dzieckiem nad morzem

Wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem nad morze? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa nad wodą! To bardzo ważne, gdyż dziecko, oszołomione gigantyczną piaskownicą i jeszcze większym basenem wymaga szczególnej uwagi. Ogrom radości sprawia, że najlepiej „przeszkolone” dziecko zapomina o podstawowych zasadach BHP.

O czym musisz pamiętać? Na plaży na malucha czyha kilka rodzajów zagrożeń, począwszy od nadmiaru słońca, parzącego piasku, zimnej i głębokiej wody po nadmiernie lubiących dzieci dorosłych.

Oczywiście, likwidacja części zagrożeń zależy wyłącznie od ciebie, ale są sprawy, które warto wcześniej z dzieckiem omówić, tak by w razie konieczności rzucić tylko hasło, a nie tłumaczyć  zagrożenia od samego początku.

Medyczne komplety Poradnika Zdrowie - Małe dziecko w podróży

Spis treści

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka nad wodą
  2. Zasady zachowania nad wodą dla dzieci i dorosłych
  3. Pamiętaj o kremach z filtrem przeciwsłonecznym
  4. Chroń głowę od słońca

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Chyba wszyscy członkowie rodziny wybierają się nad morze po to, by zażywać (nie tylko słonecznych) kąpieli. Jednak konieczna jest pamięć o najważniejszych zasadach bezpiecznego z nich korzystania. Zwłaszcza, jeśli razem z nami w podróż wybrało się dziecko.

Wakacje z dzieckiem nad morzem oznaczają korzystanie wyłącznie z plaż, które są strzeżone i bezpieczne. W przypadku ewentualnych kłopotów, od razu zostanie nam udzielona pomoc.

Co więcej, jeśli temperatura wody wynosi mniej niż 14 stopni Celsjusza, kąpanie zdecydowanie nie jest wskazane. Jak zaleca Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, minimalna temperatura wody odpowiedniej do kąpania powinna wynosić 18 stopni Celsjusza, a najbardziej optymalna - 22-25 stopni Celsjusza.

Nie wolno kąpać się już po zachodzie słońca, gdy nasza widoczność, a co za tym idzie - pewność poruszania się - jest zdecydowanie ograniczona.

Wakacje z dzieckiem nad morzem oznaczają również, że najmłodsi (i dorośli zresztą też) nie powinni zbyt długo przebywać w wodzie. Nie jest też wskazane robienie zbyt krótkich przerw między jednym a drugim udaniem się na kąpiel.

Polecamy: Gdzie nad morze z dzieckiem? Poznaj 9 sprawdzonych miejsc na wakacje nad morzem

Zasady zachowania nad wodą dla dzieci i dorosłych

Są rzeczy, których dziecku absolutnie nie wolno. O tym, co jest najbardziej niebezpieczne powinno wiedzieć na długo, zanim znajdziecie się na plaży. Dlatego dobrze jest nawet na kilka tygodni przed urlopem zacząć dziecku wbijać pewne zasady do głowy. Oto ich krótka lista:

  • Dzieci nigdy przenigdy nie wchodzą same do wody.
  • Dzieci, jak i dorośli, rozgrzani słońcem nie wskakują do wody – wchodzą do niej powoli, przyzwyczajając ciałko do jej temperatury.
  • Dzieci tak jak wszyscy inni na świecie bezwzględnie słuchają poleceń ratownika.
  • Dzieci w wodzie nie wydają rozpaczliwych krzyków – ratownik może nie usłyszeć prawdziwego wołania o pomoc.
  • Dzieci nie wylegują się na unoszących się na wodzie materacach – grozi to: utonięciem, oparzeniami, udarem.
  • Dzieciom nie wolno bez pytania odchodzić od rodziców. Mama, tata, ciocia, babcia (opiekunowie) zawsze muszą nie tylko wiedzieć, gdzie dziecko jest, ale również je widzieć. Szczególnie zabronione jest oddalanie się obcymi.
  • Dzieci, jak i dorośli nie mogą napadać na innych kąpiących, chlapać na nich, łapać ich np. za nogi oraz (to dotyczy nieco starszych) wskakiwać do wody z impetem.
  • Dzieci nie biegają sąsiadom po głowach, nie sypią im do oczu piasku oraz nie chlapią na nich wodą.

Przeczytaj: Dziecko poparzone słońcem: co robić, gdy dziecko ma oparzenia słoneczne?

Pamiętaj o kremach z filtrem przeciwsłonecznym

To już twój obowiązek, by maluch nie został oparzony przez słońce. Pamiętaj, że pierwsze smarowanie kremem przeciwsłonecznym powinno odbyć się zanim wyjdziecie na plażę. Dlaczego? Bo substancje ochronne potrzebują do piętnastu minut by się uaktywnić i zacząć chronić skórę.

Nie wolno również zapominać o systematycznym smarowaniu malucha po każdym wyjściu z wody. Krem przeciwsłoneczny należy często nanosić nawet wtedy, gdy jest na nim napisane, że jest wodoodporny.

Zdaniem specjalistów również wtedy, gdy maluch nie wchodzi do wody powinnaś regularnie odnawiać jego warstwę ochronną co dwie godziny. Co bardziej zapobiegliwi rodzice nie tylko zabezpieczają swoje pociechy kremem, ale również przygotowują im specjalne „plażowe” ciuszki z lekkiej, jasnej, przewiewnej bawełny.

Polecamy: Jak prawidłowo chronić niemowlę i małe dziecko przed słońcem?

Chroń głowę od słońca

Głowa musi być pod ochroną. Zwróć jednak szczególną ochronę, by nakrycie głowy było przewiewne i nie powodowało przegrzania.

Od czasu do czasu sprawdź, czy główka malca nie jest spocona. Jeśli tak pozwól mu przez chwilę pobiegać z gołą głową. Poza tym dobrze jest wziąć ze sobą na plażę własny cień – parasol, namiocik plażowy czy choćby parawan.

Czytaj także: Gadżety na plażę: co przyda się dzieciom na wakacjach? Kup przydatne gadżety

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza