Co zrobić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji?

2021-08-06 8:31

Zamiast robić lekcje twoje dziecko stale wyszukuje sobie ciekawsze zajęcia, a gdy w końcu usiądzie do biurka marudzi, narzeka, a nawet płacze? W wielu domach to codzienność, którą warto jednak zmienić i dla dobra dziecka, i dla swojego spokoju. Co robić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Dziecko nie chce odrabiać lekcji
Autor: Getty images

Może to będzie marną pociechą, ale fakt, że twoje dziecko nie chce odrabiać lekcji, nie jest wcale niczym wyjątkowym - mało który uczeń w Polsce sam z siebie siada do lekcji, a jak dowodzą badania przeprowadzane przez różne portale edukacyjne, dla zdecydowanej większości wielu uczniów i ich rodziców jest to wyłącznie przykry obowiązek.

Niestety, póki co my jako rodzice nie mamy wpływu ani na system edukacji, ani na podstawę programową – możemy jednak zrobić sporo, by nasze własne dziecko zabierało się do odrabiania lekcji z radością i przekonaniem, że ta praca ma jakiś sens. Co zrobić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Spis treści

  1. Co robić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji? Pozwól odpocząć
  2. Zabierz komórkę, tablet i chipsy 
  3. Znajdź powód niechęci 
  4. Upewnij się, że nie jest przeciążone
  5. Co robić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji? Mądrze motywuj 
  6. Naucz bycia odpowiedzialnym 
Ile kosztuje pomoc do odrabiania lekcji
Dobrze wiedzieć

Dr n. med. Paulina Kwarta – psycholog – specjalista poradni NEOLOGOPEDIA

Przede wszystkim pamiętajcie, że odrabianie lekcji nie może być powiązane z domowymi nagrodami i zakazami, czyli nie może to być transakcja ‘coś za coś’. Niestety, dzieci bardzo szybko się w tym znajdują, ich „żądania” będą rosły, a nie spełnienie warunków „wymiany” skutkować może natychmiastowym konfliktem, zaczynającym się od „Obiecałeś!”.

System wymiany domowej może być tylko rozwiązaniem krótkoterminowym i przejściowym. Naszym długofalowym celem jest wzbudzenie w dziecku naturalnej motywacji do odrabiania lekcji.

Jakimi narzędziami dysponujemy, do wdrożenia motywacji:

  • Możliwie stały grafik pracy, z uwzględnieniem czasu wolnego, odpoczynku i innych zajęć.
  • Budowanie dobrej atmosfery przed odrabianiem lekcji.
  • Pochwały w trakcie i rodzinna nagroda na koniec.
  • Zadbanie o właściwie przygotowane miejsce.
  • Pozytywne i odpowiedzialne włączanie innych członków rodziny w system odrabiania lekcji (przede wszystkim oboje rodziców).

Dążymy do tego, aby odrabianie lekcji było elementem wspólnych, miłych, rodzinnych aktywności, czyli naszego rodzinnego życia, w tym najlepszym sensie. Powodzenia!

Co robić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji? Pozwól odpocząć

Mimo że przeciętne dziecko ma dużo więcej energii niż przeciętny dorosły, ono również ma prawo być po szkole zmęczone i fizycznie, i psychicznie – godziny spędzone w rejwachu i hałasie na przerwach negatywnie wpływają na jego układ nerwowy.

Musi się więc zregenerować, dlatego nie zaganiaj dziecka do lekcji od razu po powrocie ze szkoły – niech zje, odpocznie, znajdzie chwilę na to, by poczytać książkę, pograć na konsoli.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko do szkoły [WYWIAD Z PSYCHOLOGIEM]

Potraktuj to nie jako naruszenie obowiązków, lecz jako oddech dla mózgu. Niech taka godzina, półtorej przerwy w nauce stanie się waszym codziennym, ustalonym rytuałem. 

Zabierz komórkę, tablet i chipsy 

Na dobrze oświetlonym biurku powinny być tylko książki, zeszyty i przybory szkolne. Komputer, telefon, tablet i wszystkie inne rozpraszacze, nawet tak banalne jak miseczka z chipsami, zaburzą koncentrację. Trudno się skupić na zadaniu, gdy wokół czyha tyle pokus, prawda?

Znajdź powód niechęci 

Zorientuj się też, czy dziecko nie lubi odrabiać wszystkich lekcji bez wyjątku, czy może niechęć dotyczy jednego lub dwóch przedmiotów. W takim przypadku powodem odkładania ich w nieskończoność mogą być zaległości – uczeń nie rozumie materiału, nie wie więc, jak ma odrobić pracę domową. W takim przypadku wystarczy zazwyczaj nadrobić zaległości, by problem ustąpił.

Czytaj także: Pomoc w nauce - jak pomagać dziecku w nauce?

Przyczyną niechęci do lekcji może być również stres związany z tym, co działo się lub dzieje w klasie, zwłaszcza z relacjami towarzyskimi, które dla nastolatków są bardzo ważne, i które mają ogromny wpływ na ich samopoczucie i emocje. Jeśli twoje dziecko czymś się martwi, być może zwyczajnie nie ma głowy do nauki – to również warto ustalić.

Upewnij się, że nie jest przeciążone

Instynkt samozachowawczy to jeden z mechanizmów, dzięki którym ludzkość była w stanie przetrwać. Wbrew pozorom mechanizm ten działa również w kwestii tak z pozoru banalnej dla przeżycia, jak codzienna nauka.

Choć dziecięcy mózg jest chłonny, to jednak nadmiar zajęć i bodźców w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca może sprawić, że w pewnym momencie powie: dość.

Przy nieustannej niechęci do prac domowych warto więc przyjrzeć się planowi tygodnia dziecka: może zwyczajnie ma ono zbyt dużo zajęć i nie daje już rady? Jeśli jest tak faktycznie, pomyślcie wspólnie z dzieckiem nad zmniejszeniem liczby zajęć dodatkowych albo przełożeniem niektórych na weekend.

Czytaj również: Ćwiczenia na koncentrację - jak poprawić koncentrację u dziecka?

Co robić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji? Mądrze motywuj 

Częstym błędem jest przekupywanie dziecka, by zaczęło regularnie odrabiać lekcje - słodycze, obietnica nowej gry czy nawet lepszego telefonu nie zmotywuje go jednak na dłużej, sprawi wyłącznie, że twoja pociecha będzie stale oczekiwała prezentów nawet za najbardziej banalne czynności. Lepiej spróbować tak je zmotywować, by samo czuło, że chce siadać do książek.

Nie ma tu jednak ściśle określonej metody, gdyż wszystko zależy od waszej sytuacji, a także od wieku i zainteresowań dziecka. Jeśli całymi dniami grałoby na komputerze, może motywacją będzie dlań fakt, że kiedyś, w przyszłości, może nie tylko grać, ale i tworzyć nowe gry, ale do tego musi skończyć odpowiednie studia. Ale by tak było, teraz musi się uczyć i odrabiać lekcje.

Naucz bycia odpowiedzialnym 

Warto przy każdej okazji próbować uczyć dziecko odpowiedzialności i przyzwyczajać do obowiązków – również tych szkolnych. Musi poczuć, że jego obowiązkiem jest nie tylko sprzątanie w swoim pokoju, czy wychodzenie z psem, ale również odrabianie lekcji i przygotowanie do klasówek.

Na początku może nie być to łatwe, zwłaszcza jeśli do tej pory nie zostawiałaś dziecku zbyt wiele miejsca na własne działania, wszystko robiąc za nie.

Zacznijcie od małych kroków: gdy do tej pory pakowałaś mu książki, teraz niech robi to samo (na początku warto kilka razy upewnić się, że wszystko jest spakowane).

Przypominałaś o sprawdzianach i przeczytaniu lektury? Niech przy biurku zawiśnie więc tablica, na którym twoje dziecko odtąd samo będzie zawieszało ważne szkolne informacje. Stopniowo dojdziecie i do tego momentu, kiedy samo uzna, że czas usiąść do lekcji.

Sprawdź: Biurko dla dziecka. Wybierz ładne i funkcjonalne biurko dla swojego dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza