Biurko dla dziecka. Wybierz ładne i funkcjonalne biurko dla swojego dziecka

2021-07-12 8:31

Biurko dla dziecko powinno być przede wszystkim dostosowane do wzrostu i wieku ucznia. Całkiem inne biurko będzie odpowiednie dla sześciolatka, który dopiero zaczyna szkolną przygodę, a inne dla nastolatka. Sprawdź, jak wybrać ładne i funkcjonalne biurko dla swojego dziecka.

Biurko do pokoju dziecka
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Na co zwrócić szczególna uwagę wybierając biurko dla dziecka?
 2. Jakie wymiary powinno mieć biurko?
 3. Jakie dodatkowe elementy powinno posiadać biurko?
 4. Jakie biurko wybrać dla dziecka?

Biurko dla dziecka jest jednym z najważniejszych mebli w pokoju ucznia. Sklepy meblowe proponują przeogromny wybór biurek. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model, który będzie zarówno modnym dodatkiem w pokoju dziecka, jak również funkcjonalnym i wygodnym meblem, przy którym twoje dziecko spędzi wiele godzin.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Na co zwrócić szczególna uwagę wybierając biurko dla dziecka?
  2. Jakie wymiary powinno mieć biurko?
  3. Jakie dodatkowe elementy powinno posiadać biurko?
  4. Jakie biurko wybrać dla dziecka?

Na co zwrócić szczególna uwagę wybierając biurko dla dziecka?

Najważniejszym kryterium w wyborze biurka dla dziecka jest niewątpliwie jego wysokość, którą dobiera się względem wzrostu dziecka. Pierwsze biurko wybierane jest zazwyczaj gdy dziecko idzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej, czyli gdy maluch ma 6-7 lat. Wzrost w dziecka w tym wieku to ok. 110-135 cm. Dla dzieci o tym wzroście odpowiednie będzie biurko o wysokości 55 cm.

Warto pamiętać, że dzieci w tym wieku bardzo szybko rosną i już za rok takie biurko będzie zbyt małe. Dlatego świetnym rozwiązaniem może okazać się biurko, które rośnie wraz z dzieckiem, czyli regulowany mebel. Na rynku jest wiele regulowanych produktów. Dzięki temu można wybrać naprawdę atrakcyjny model, który będzie wygodny i bardzo atrakcyjny.

Przy wyborze biurka równie ważnym jak wysokość mebla czynnikiem jest możliwość regulacji nachylenia blatu. Odpowiednio ustawiony blat pomoże wymusić na odrabiającym lekcje dziecku prawidłową postawę ciała, a co za tym idzie większy komfort pracy, a także zmniejszy ryzyko powstania licznych schorzeń kręgosłupa, takich jak bóle pleców, szyi, karku. 

Jak ustawić kąt nachylenia blatu:

 • do pisania idealne będzie 16 stopniowe nachylenie
 • do czytania nachylenie blatu może być znacznie wyższe, nawet 30 stopni
 • do rysowania zaleca się najmniejsze nachylenie blatu - 5 stopni

Czytaj: Wady postawy u dzieci - dlaczego dzieci mają coraz częściej problemy z kręgosłupem?

Wyprawka szkolna 2021 - ile kosztuje, co trzeba kupić?

Pokój na lata. Jak urządzić pokoik dziecka, aby rósł razem z dzieckiem?

Dobrze wiedzieć

Co polepszy komfort pracy przy biurku?

 • wygodne, obrotowe krzesło z systemem regulacji wysokości oparcia i wysunięcia siedziska
 • lampa biurkowa, która oświetla całą przestrzeń roboczą dziecka
 • ustawienie biurka jak najbliżej okna, co zapewni mu stały dopływ naturalnego światła
 • prawidłowa postawa (proste plecy, kolana ugięte pod kątem prostym, stopy oparte o podłogę)

Jakie wymiary powinno mieć biurko?

Biurko, które ma służyć dziecku jedynie do odrabiania na nim lekcji nie musi być duże. Wystarczy, że jego głębokość będzie wynosiła 50 cm, a szerokość 60-70 cm. Takie wymiary zdecydowanie wystarczą aby dziecko w komfortowych warunkach odrobiło lekcje. Plusem niewielkich biurek jest to, że zajmują mało miejsca i idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach.

Jeśli jednak biurko będzie służyło również do korzystania przy nim z komputera, warto wybrać mebel większych rozmiarów, tak aby zmieścił się na nim komputer i zostało nieco miejsca na książki i zeszyty. Starsze dzieci często stawiają na biurkach ramki ze zdjęciami, figurki, skarbonki...

Jakie dodatkowe elementy powinno posiadać biurko?

Najmodniejsze w ostatnich latach biurka to te proste, złożone jedynie z blatu i nóżek. Faktycznie są one bardzo ładne i estetyczne, jednak nie do końca praktyczne. Dziecko, które odrabia lekcje powinno w zasięgu ręki mieć szufladę lub półkę, na którą zawsze może sięgnąć po potrzebną książkę lub zeszyt. Dobrze gdyby szuflady były dodatkowo wyposażone w funkcjonalne przegrody. Dzięki temu, przybory szkolne byłyby zawsze na swoim miejscu.

Czytaj również: Najwygodniejsze krzesła do biurka dla dzieci. Zobacz RANKING 2021

Meble, które rosną wraz z dzieckiem – łóżka, szafy, szafki, biurka, fotele, krzesła

Jakie biurko wybrać dla dziecka?

Dla dzieci, szczególnie tych starszych bardzo ważnym kryterium w wyborze każdego mebla jest wygląd. Na szczęście rynek obfituje w wiele ciekawych modeli. Pamiętaj aby wybrać biurko, które będzie spójne z resztą mebli w pokoju dziecka. Możesz też zakupić biurko w komplecie z resztą mebli, czyli meblościankę. Niestety, biurka które wchodzą w skład meblościanek rzadko mają funkcję regulacji wysokości czy nachylenia blatu.