Kiedy urodzę? Podpowiadamy sprawdzone sposoby na to, jak obliczyć termin porodu

2022-04-14 14:57

Termin porodu to najważniejsza data w kalendarzu każdej kobiety w ciąży. Jak obliczyć termin porodu? Jest kilka prostych sposobów, które każda przyszła mama może wypróbować sama, żeby przewidzieć, kiedy nastąpi rozwiązanie jej ciąży. Zobacz, jak obliczyć termin porodu.

Kiedy urodzę?
Autor: Getty images Podpowiadamy sprawdzone sposoby na to, jak obliczyć termin porodu

Jak obliczyć termin porodu? Termin porodu określi oczywiście każdej ciężarnej ginekolog. Zwykle robi to na pierwszej wizycie, po zebraniu wywiadu lekarskiego. Istnieje jednak wiele sposobów na obliczenia terminu porodu, które możesz wykorzystać samodzielnie. Zobacz, jak samej obliczyć termin porodu.

Spis treści

  1. Obliczanie terminu porodu na podstawie daty zapłodnienia
  2. Terminu porodu na podstawie ostatniej miesiączki
  3. Obliczanie terminu porodu za pomocą kalkulatora
  4. Terminu porodu na podstawie pierwszych ruchów płodu
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Obliczanie terminu porodu na podstawie daty zapłodnienia

Termin porodu można obliczyć na podstawie daty zapłodnienia. Ciąża trwa 267 dni, 38 tygodni lub 9 i pół miesiąca księżycowego od momentu zapłodnienia (niektóre książki mówią o 280 dniach, czyli 40 tygodniach).

Jeśli możesz wskazać dokładną datę poczęcia, łatwo wyliczysz przewidywany czas porodu (przewidywany, czyli zakładający, że nie dojdzie do żadnych komplikacji i ciąża będzie trwała idealną, książkową długość).

Jednak wiele kobiet nie zna dokładnego momentu zajścia w ciążę (lekarze twierdzą, że dotyczy to ponad 2/3 pacjentek), poza tym komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez blisko tydzień, dlatego do takich wyliczeń może wkraść się nieścisłość.

Terminu porodu na podstawie ostatniej miesiączki

Termin porodu można obliczyć na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przypomnij sobie datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Obliczysz termin porodu, dodając do niej 7 dni, a potem do otrzymanego wyniku – 9 miesięcy  - jest to tzw. reguła Naegelego.

Oto przykład: pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 10 maja 2020 r. Dodaj 7 dni – to 17 maja. Dodaj 9 miesięcy – otrzymasz 17 lutego 2021 r.

Średni czas ciąży obliczony tą metodą wynosi 281 dni, 40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych. Powyższa reguła oraz obliczenia są prawidłowe tylko dla tych kobiet, u których przed ciążą występowały regularne cykle trwające 28 dni.

W przypadku dłuższych lub krótszych okresów reguła ta nie sprawdza się. Jeśli cykle były dłuższe, należy jeszcze dodać liczbę dni, wynikającą z tej różnicy (np. przy cyklach 30-dniowych trzeba jeszcze dodać 2 dni) o odwrotnie - odjąć tyle dni, o ile cykl był krótszy.

Czytaj również: Czy urodzę o czasie? Od czego zależy termin porodu?

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz cykl miesiączkowy i termin menstruacji

Warto wiedzieć

Najbardziej wiarygodny – sprawdza się w 90 proc.! – jest termin porodu wyliczony podczas badania USG między 11. a 14. tygodniem ciąży. Lekarz, widząc płód na ekranie komputera, mierzy tzw. CRL (odległość od czubka główki do pupy dziecka) i wprowadza dane do programu komputerowego, który wylicza wiek ciąży oraz termin porodu.

Obliczanie terminu porodu za pomocą kalkulatora

Termin porodu można obliczyć na podstawie gotowych wzorów, kalkulatorów i tabel. Jeśli nie chce ci się bawić w arytmetykę, skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu, który wylicza termin rozwiązania.

Terminu porodu na podstawie pierwszych ruchów płodu

Termin porodu można obliczyć na podstawie odczuwania pierwszych ruchów płodu. Dawniej, przed erą USG, to była jedna z metod przewidywania daty narodzin dziecka. Pierwsze ruchy płodu pierwiastki odczuwają zwykle pod koniec 20. tygodnia ciąży, a wieloródki pod koniec 18. tygodnia.

Wystarczy więc od tego momentu doliczyć 20 tygodni (gdy rodzisz po raz pierwszy) lub 22 (gdy spodziewasz się swojego kolejnego dziecka). Jednak wyliczanie na tej podstawie terminu porodu okazuje się na ogół bardzo niedokładne.

Nierzadko bowiem wieloródki odczuwają pierwsze ruchy płodu już pod koniec 16. tygodnia ciąży, a pierwiastki często nie potrafią podać daty wystąpienia pierwszych ruchów. Dlatego ta metoda służy raczej do potwierdzenia wyliczonego terminu.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Krzysztof Maj , ginekolog położnik, Szpital przy ul. Inflanckiej w Warszawie

To tylko przybliżona data

Warto pamiętać, że zaledwie 4 proc. ciężarnych rodzi dokładnie co do dnia w wyliczonym terminie. Kobiety, które miały długie cykle miesięczne, na ogół rodzą po wyznaczonym terminie, natomiast te, które miały cykle krótsze niż 28 dni – nieco wcześniej. Nie panikuj więc, gdy „wybije godzina zero”, a poród się nie zaczyna.

Urodzenie dziecka nawet do 2 tygodni po wyliczonej dacie jest bezpieczne dla mamy i dziecka. Najważniejsze jest, by ciąża trwała co najmniej 37 tygodni. Taką ciążę traktuje się jako fizjologiczną, donoszoną. Planowe cesarskie cięcie nie jest wykonywane z wyprzedzeniem, zwykle operację przeprowadza się w okolicy terminu porodu.

Czytaj również: Ciąża przenoszona - co robić, gdy mija termin porodu, a dziecko nie chce przyjść na świat?

Torba do szpitala – jaką kupić? Szukamy tych praktycznych, ładnych i zgodnych z wymogami

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

miesięcznik "M jak mama"