Czy twój strach przed porodem to już tokofobia? Sprawdź jak bardzo boisz się porodu

2021-06-22 9:33

Tokofobia to zaburzenie, na które cierpi nawet 6% kobiet. Czy wiesz, że w uzasadnionych przypadkach możesz otrzymać skierowanie na cesarskie cięcie właśnie z powodu panicznego lęku przed porodem?

Strach przed porodem
Autor: Getty images Strach przed porodem - czy to tokofobia?

Lęk przed porodem jest zupełnie normalny. Czasem nawet mówi się, że kobiety, które nigdy nie rodziły boją się, bo nie wiedzą, co je czeka. Natomiast te, które przynajmniej jeden poród mają już za sobą - dlatego, że dobrze wiedzą, co je czeka.

To zupełnie zrozumiałe, że nie cieszysz się na widok krwi, ból, w którym ulżyć może znieczulenie zewnątrzoponowe czy nacięcie krocza, którego być może wolałabyś uniknąć.

Jeśli lęk przed porodem cię paraliżuje, niewykluczone, że jest to tokofobia. Tokofobia jest jednym ze wskazań do cesarskiego cięcia.

Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się, czy twój poziom strachu mieści się w normie. Być może boisz się tego, co czeka cię na sali porodowej, a wsparcie okaże ci bliska osoba? Obecnie poród rodzinny jest już standardem - na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej kobiet.

Czy boisz się porodu?

Pytanie 1 z 5
Okazuje się, że bliska osoba nie będzie mogła ci towarzyszyć podczas porodu. Co robisz?
Jak wygląda porodówka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza