Zagadka dla dzieci - bawi, uczy, rozwija. Najlepsze zgadywanki

2022-04-05 11:38

Zagadki dla dzieci to forma nauki przez zabawę. W zależności od zagadki dziecko uczy się ogólnej wiedzy o świecie, języka, a czasem ćwiczy umysł przez skojarzenia. Ważne, że się tą nauką nie nudzi!

dziecko rozmawiające z mamą
Autor: Getty images Zagadka dla dzieci - bawi, uczy, rozwija. Najlepsze zgadywanki

Zagadka dla dziecka może być łatwa lub trudna, graficzna lub słowna, śmieszna lub poważna. Każde dziecko lubi inne zgadywanki, ale zwykle taka forma nauki i zabawy w jednym im odpowiada. Zgadywanki rozwijają wyobrażnię, logikę i pamięć. Warto więc nauczyć się paru zagadek dla dzieci. Szczególnie, że w ich rozwiązywaniu dzieci są czasem lepsze od nas, bo mają inne skojarzenia, mniej ograniczeń i bujniejszą wyobraźnię. Zanim więc zadasz dziecku zagadkę - sprawdź czy sam znasz na nią odpowiedź.

Zagadka dla dzieci, którą rozwiązują maluchy, ale nie dorośli. Sprawdź się! >

W galeriach poniżej znajdziesz najciekawsze zagadki dostosowane do wieku dziecka, ale jeżeli twój maluch ma talent do rozwiązywania zagadek - naucz go również tych dla starszaków!

Zagadki dla dzieci - trudne nawet dla niektórych dorosłych >

M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Zagadki dla dzieci - trudne, łatwe, obrazkowe - jak je dobrać?

Zagadki trzeba dobierać do wieku dziecka. Te łatwe dla maluchów nam wydają się śmieszne i bezsensowne, dla nich stanowią źródło wiedzy. Trudne zagadki nadają się nawet dla dorosłych, mając urok rozwiązywania zagadki kryminalnej, ale dobranie tematu do zainteresowań dziecka (lub nastolatka) będzie dodatkowym impulsem do podjęcia zabawy. Dzieci, które lepiej reagują na graficzne przestawienia historii będą się lepiej bawiły z historyjkami graficznymi, ale też zagadka słowna uzupełniona o grafikę pomoże lepiej ją zapamiętać.

Zagadki dla dzieci - jak się bawić?

Zadając dziecku zagadkę zaczynaj od tych najprostszych, co do których wiedza i umiejętności dziecka wystarczą, aby ją rozwiązać. To pokaże dziecku na czym polega zabawa, wzmocni jego pewność siebie i zachęci do dalszej zabawy. W przypadku trudniejszych zagadek, możesz przypomnieć dziecku coś co widział lub przeżył, a co naprowadzi je na trop prawidłowej odpowiedzi. Przydadzą się też pytania pomocnicze - bo podanie prawidłowej odpowiedzi przez rodzica psuje zabawę i pokazuje dziecku, że nie jest w stanie wykonać zadania. Oczywiście niedopuszczalne jest krytykowanie dziecka za to, że nie zgadło lub potrzebowało pomocy - uczenie się na błędach to też nauka!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza