Najpierw nałożyć krem z filtrem czy popsikać się środkiem na komary? Pan Tabletka wyjaśnia, jak to robić prawidłowo

2025-07-03 15:34

Krem z filtrem oraz środek odstraszający komary i kleszcze to coś, co obowiązkowo pakujemy do wakacyjnej walizki. Dobrze wiemy, że są ważne i musimy ich używać, ale co w sytuacji, gdy w jednej chwili przydałoby się i jedno, i drugie? W jakiej kolejności nakładać? Specjalista tłumaczy, jak to robić poprawnie.

Przydałby się i krem z filtrem, i środek na komary? Sprawdź, w jakiej kolejności je nakładać

i

Autor: Getty Images Przydałby się i krem z filtrem, i środek na komary? Sprawdź, w jakiej kolejności je nakładać

Chociaż wiemy, że ochrona przeciwsłoneczna jest ważna przez cały rok, najczęściej skupiamy się na niej, gdy nadchodzą ciepłe dni. Latem wiele godzin spędzamy na zewnątrz, na placach zabaw, ale i np. w lesie. Chcemy chronić - dzieci i siebie - nie tylko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale i przed owadami oraz pajęczakami. Komary i meszki uprzykrzają nam życie, chcemy uniknąć chorób odkleszczowych - repelenty stają się naszymi towarzyszami.

Tylko co w sytuacji, gdy chcemy równocześnie zabezpieczać się przed słońcem i przed „robalami”? Mgr farm. Marcin Korczyk, czyli znany w sieci Pan Tabletka, wyjaśnia, jak nakładać kremy z filtrem oraz środki na komary i kleszcze.

Spis treści

  1. Najpierw krem z filtrem czy środek na komary? Jaka jest prawidłowa kolejność aplikacji?
  2. Wybieramy krem z filtrem dla dziecka
  3. A co z repelentami dla dzieci?
Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

Najpierw krem z filtrem czy środek na komary? Jaka jest prawidłowa kolejność aplikacji?

Pan Tabletka, czyli mgr farm. Marcin Korczyk, to kopalnia wiedzy - nie tylko związanej ze zdrowiem czy odpornością, ale i takiej „życiowej”. Na jego instagramowym profilu znajdziemy odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w głowach wielu rodziców.

Tuż przed zeszłoroczną majówką opublikował wpis dotyczący kremów z filtrem i środków odstraszających komary i kleszcze. Specjalista podpowiadał, w jakiej kolejności powinniśmy je aplikować.

Najpierw nakładamy kremy z filtrem, dajemy im czas, żeby się wchłonęły, jeśli chodzi o kremy chemiczne, albo wyschły, jeśli chodzi o kremy mineralne i dopiero później nakładamy środek na komary i kleszcze

- wyjaśnił Pan Tabletka.

Farmaceuta wytłumaczył, dlaczego taka kolejność ma znaczenie.

Stosowanie kremu z filtrem i środków na komary jednocześnie zmniejsza właściwości ochronne tych kremów i zwiększa wchłanianie, szczególnie tych bardziej toksycznych środków odstraszających. Toksycznych, ale też bardziej skutecznych, co jest też ważne, więc trzeba to robić z głową, robić to mądrze

- podkreślił mgr farm. Marcin Korczyk. I dodał:

Wybierając kremy mineralne i te repelenty, szczególnie ikarydynę, zmniejszamy ryzyko interakcji.

Musimy więc zapamiętać: najpierw krem z filtrem, czekamy aż się wchłonie lub wyschnie, następnie nakładamy środek odstraszający komary i kleszcze. Wybieramy krem z wysokim filtrem - zawsze ma to znaczenie, ale skoro repelenty zmniejszają właściwości ochronne, tym bardziej powinniśmy trzymać się zasady, że im wyższy SPF, tym lepiej.

M jak Mama Google News

Wybieramy krem z filtrem dla dziecka

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele kremów przeciwsłonecznych. Różnią się nie tylko formą (to m.in. „zwykłe” balsamy, ale i te w sprayu czy w sztyfcie), ale, przede wszystkim, rodzajem filtra (mineralne, chemiczne) oraz wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej, SPF.

Dobrze, aby krem z filtrem chronił skórę zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Wybieramy ten z najwyższym filtrem (SPF 50+). Dla najmłodszych polecane są kremy z filtrami mineralnymi, warto jednak mieć z tyłu głowy, że te trudniej się wchłaniają, nie każde dziecko będzie zachwycone przedłużającym się czasem aplikacji.

Należy także pamiętać o podstawowych zasadach: unikamy spacerów, gdy słońce jest najwyżej (godz. 10-15), chronimy dziecko przed promieniami, zakładając czapeczkę, używając parasolki itp., wybieramy ubrania w jasnych kolorach, z naturalnych materiałów. A krem z filtrem nakładamy nie tylko rano, aplikację powtarzamy w ciągu dnia (szczególnie np. po kąpieli).

A co z repelentami dla dzieci?

Jedno to środki na komary na kleszcze, drugie - pamiętanie o ważnych zasadach. Na spacer do lasu najlepiej założyć długie spodnie, zakryte buty i skarpetki, a po powrocie do domu - dokładnie obejrzeć ciało.

A co z repelentami? Wybieramy te dostosowane do wieku dziecka, możemy skorzystać też z naturalnych aromatów (pamiętaj, że one także mają ograniczenia wiekowe). Nie wszystkie repelenty nakładamy bezpośrednio na skórę - zanim zaczniemy aplikację, dokładnie zapoznajmy się z informacjami na opakowaniu.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"