Badanie bakterii w jamie ustnej pozwoli szybko zdiagnozować autyzm? Analizy są obiecujące

2025-05-09 13:20

Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu zwykle pada najwcześniej w okolicach 5. urodzin dziecka. Jednak dużo wcześniej można dostrzec objawy, że dziecko zachowuje się inaczej niż pozostałe maluchy. Dużą pomocą byłby test, który nie opiera się na obserwacji zachowania dziecka.

Badanie bakterii w jamie ustnej pozwoli szybko zdiagnozować autyzm? Analizy są obiecujące

i

Autor: Getty images Badanie bakterii w jamie ustnej pozwoli szybko zdiagnozować autyzm? Analizy są obiecujące

Zaburzenia ze spektrum autyzmu rodzice dzieci mogą zauważyć wcześnie, jednak niewielu z nich ma wiedzę na temat pierwszych objawów autyzmu. To dlatego do gabinetu specjalisty trafiają późno, gdy dziecko nie radzi sobie z sytuacjami w szkole czy przedszkolu.

Wczesne wsparcie dziecka terapią jest bardzo pomocne, dlatego nie warto zwlekać, gdy mamy wątpliwości.

Jak diagnozuje się autyzm?

Rodzice maluchów często zastanawiają się, czy dziwne zabawy dziecka to objaw autyzmu i tego, że jego mózg pracuje inaczej czy po prostu bawi się inaczej niż rówieśnicy lub jest to jakiś przejściowy etap.

Ostatnio pisałyśmy o tym, że lawinowo rośnie liczba dzieci z orzeczeniami. Poradnie diagnostyczne pękają w szwach, tworzą się długie kolejki do specjalistów, a później brakuje szkół, w których dzieci otrzymałyby potrzebne im wsparcie.

By stwierdzić autyzm potrzebna jest obserwacja dziecka, a wcześniej wiedza lub intuicja opiekuna. Diagnozę stawia się na podstawie obserwacji dziecka i wywiadu z rodzicami. Wcześniej rodzice mogą wypełnić test przesiewowy pod kątem rozwoju społecznego. Pozwala on wychwycić dzieci, które sa w grupie podwyższonego ryzyka.

M jak Mama Google News

Zaburzenia ze spektrum autyzmu wykryje test śliny?

Choć pierwsze objawy autyzmu mogą być widoczne już u niemowlaka, często diagnozę stawia się dużo później. Mogłyby to zmienić badania mikrobioty jamy ustnej. Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu odkryli zależność między mikrobiotą jamy ustnej a zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Wyniki swoich badań opublikowali na łamach „Journal of Dentistry”. Przeanalizowali próbki pobrane od 25 dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) oraz 30 dzieci rozwijających się prawidłowo w wieku od 3 do 6 lat. Udało im się zidentyfikować 11 gatunków bakterii wykazujących szczególny potencjał jako biomarkery autyzmu.

Jak twierdzą, model predykcyjny pozwala z 81% skutecznością identyfikować dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu właśnie na podstawie analizy mikrobiomu jamy ustnej. Być może pomoże to na stworzenie w niedalekiej przyszłości testu przesiewowego, który mógłby być wykonywany podczas rutynowych wizyt u stomatologa czy pediatry.

Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe?
Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko podczas ubierania: