Spis treści
- Owsiki u dzieci - jak wygląda leczenie owsicy?
- Lamblie u dzieci
- Glista ludzka u dzieci
- Węgorek jelitowy
- Włosogłówka u dzieci
- Polecamy wideo: Choroby przenoszone przez zwierzęta
Dość trudno się przed nim ustrzec, bo pasożyty jelitowe dostają się do organizmu różnymi sposobami: z jedzeniem, przez podanie ręki czy drogą kropelkową. Przyczyną zakażenia mogą być też zabawy z domowymi zwierzętami czy grzebanie rękami w ziemi. Rodzice nie wiedzą, że dziecko ma robaki, bo często nie dają one żadnych objawów albo są one podobne do tych, jakie wywołują wirusy bądź bakterie.
Również wielu lekarzy nie zleca badań w kierunku chorób pasożytniczych, wiążąc nawracające biegunki, wysypki czy zapalenia oskrzeli z nietolerancją pokarmową, alergią lub chorobą. Jeśli więc twoje dziecko cierpi na powtarzające się infekcje, narzeka na bóle brzucha, ma anemię czy jest nadpobudliwe, zrób mu badanie kału lub wymaz na owsiki, bo być może przyczyną kłopotów są pasożyty jelitowe. W przypadku stwierdzenia obecności intruzów konieczne jest leczenie farmakologiczne. Po jego zakończeniu warto zrobić badania kontrolne.
Nużeniec ludzki u dzieci: czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie
Owsiki u dzieci - jak wygląda leczenie owsicy?
Owsiki to najczęściej spotykane u dzieci pasożyty. Mają do 10 mm długości i żyją w świetle jelita. Wypełzają zeń głównie nocą, by złożyć jaja w fałdach skóry w okolicy odbytu. Owsikami można się zarazić, podając rękę osobie już zarażonej, czy nawet przez kurz, w którym znajdują się jajeczka, osiadające następnie na produktach spożywczych. Owsicę można rozpoznać, jeśli dziecko ma zaczerwienioną skórę i skarży się, że swędzi je pupa. Inne objawy: osłabienie, bóle brzucha i głowy, brak apetytu, anemia, nudności.
Leczenie owsików u dzieci musi objąć wszystkich domowników, a przez czas trwania kuracji trzeba codziennie zmieniać bieliznę osobistą, pościelową, dezynfekować łazienkę i ubikację, odkurzać pomieszczenia na mokro z użyciem odkurzaczy mających filtry HEPA.
Owsiki u niemowląt: objawy i leczenie
Lamblie u dzieci
Wiciowiec jelitowy wywołujący lambliozę. Dziecko może się zarazić, jedząc pokarm, w którym znajdują się cysty wiciowca. Gdy dostaną się do organizmu, zagnieżdżają się w jelicie cienkim i w przewodach żółciowym oraz trzustkowym. Cysty uszkadzają śluzówkę jelita, co prowadzi do biegunek, a także upośledza wchłanianie tłuszczów, niektórych witamin i laktozy. U części dzieci konsekwencją zakażenia może być żółtaczka, zapalenie dróg żółciowych, podrażnienie trzustki, a także anemia lub zespół złego wchłaniania. Chorobę można rozpoznać poprzez badanie kału, najlepiej metodą enzymatyczną.
Lamblie u dzieci: objawy i leczenie lambliozy
Glista ludzka u dzieci
Pasożyt osiągający długość do 52 cm. Dziecko może zarazić się nim, jedząc pokarm zanieczyszczony jajeczkami zawierającymi larwę. Groźne są zwłaszcza warzywa z hodowli przydomowych, nawożonych nawozem naturalnym, wzbogaconym ludzkimi odchodami. Larwy dostają się do jelita cienkiego, tam wydostają z jaja, przebijają do naczyń krwionośnych i z krwią dostają się do płuc i oskrzeli. Gdy zostaną odkrztuszone, wraz ze śliną ponownie dostają się do jelit, gdzie dojrzewają.
Dorosła glista żyje w jelicie ponad rok, potem ginie, o ile nie dojdzie do powikłań (np. zapalenia wyrostka robaczkowego) lub ponownego zakażenia. Objawy zarażenia zależą od tego, gdzie przebywa: w czasie wędrowania larw przez płuca częste są zachorowania na zapalenie oskrzeli u dzieci czy zapalenie płuc, gdy zaś trafi ona do jelit, malcowi dokuczają biegunki i bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, bezsenność, bóle głowy, objawy alergiczne. Glistnicę leczy się podobnie jak owsicę.
Węgorek jelitowy
Pasożyt wywołujący węgorzycę. Larwa węgorka dostaje się do organizmu przez skórę, następnie z krwią przedostaje się do serca, płuc, potem do gardła. Tam zostaje połknięta i trafia do jelita. Poszczególnym etapom wędrówki towarzyszą różne objawy. W miejscu, w którym larwa dostała się pod skórę, pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. W zależności od miejsca przechodzenia larwy z krwi do układu oddechowego powoduje ona zapalenie krtani, płuc bądź dróg oddechowych. Gdy już dojdzie do jelit częste są bóle brzucha, biegunka, bezsenność czy anemia u dziecka. Prawie zawsze też chudnie, a w skrajnych przypadkach larwa powoduje ciężkie wyniszczenie organizmu.
Włosogłówka u dzieci
Robak w kształcie nitki o długości do ok. 5 cm. Dziecko może zarazić się nim, jedząc produkty zanieczyszczone jajeczkami z larwą. W procesie zakażenia dużą rolę odgrywają muchy, które przenoszą jajeczka z gleby i odchodów na produkty spożywcze.
Objawy zainfekowania włosogłówką to biegunka, bóle brzucha, brak apetytu, chudnięcie, anemia, osłabienie, wysypki alergiczne. Aby uniknąć zakażenia, trzeba przestrzegać higieny osobistej oraz myć jarzyny i owoce bezpośrednio przed zjedzeniem, a także tępić muchy.
Robaki u dzieci: węgorek jelitowy i włosogłówka