Dramatyczna akcja ratunkowa w stolicy. 1,5-roczne dziecko zaczęło się dusić, uratował je przypadkowy przechodzień

2022-05-10 10:15

Półtoraroczny maluch zaczął dusić się na oczach swojej mamy. Przerażona kobieta poprosiła o pomoc strażników miejskich, którzy patrolowali okolicę. Gdy dziecko przestało oddychać, rozpoczęła się wręcz dramatyczna akcja ratunkowa. Włączył się do niej również przypadkowy przechodzeń, który okazał się ratownikiem medycznym.

1,5-roczne dziecko zaczęło się dusić. Dramatyczna akcja ratunkowa w stolicy
Autor: Getty images 1,5-roczne dziecko zaczęło się dusić. Dramatyczna akcja ratunkowa w stolicy

W niedzielę 8 maja, około godziny 13, do strażników, którzy patrolowali Wybrzeże Helskie w okolicach mostu Gdańskiego, podjechał nagle volkswagen. Z samochodu wybiegła kobieta, która z przerażeniem krzyczała, że jej 1,5-roczne dziecko nie oddycha. Strażnicy natychmiast rzucili się na ratunek. Mundurowi podejrzewali, że dziecko czymś się zakrztusiło.

Zobacz koniecznie: To powinien umieć każdy rodzic. Ratownik medyczny pokazuje, co robić, gdy dławi się niemowlę

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu

By uratować malucha, liczyła się każda sekunda. Gdy jeden ze strażników wzywał pogotowie ratunkowe, do drugiego z nich podbiegł mężczyzna – ratownik medyczny, który zauważył całą sytuację. Natychmiast ruszył dziecku na ratunek, ułożył je na ręce głową do dołu. Dziecko po chwili zaczęło oddychać.

- Po kilku minutach, podczas których strażnicy monitorowali stan dziecka, na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe. Pół godziny później maluch został zabrany do szpitala – przekazała Straż Miejska.

Wiesz, jak zareagować, gdy dziecko się zakrztusi?

Taka sytuacja może przydarzyć się każdemu, dlatego każdy, kto ma pod opieką dziecko, powinien wiedzieć, jakie są zasady pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu czy zadławieniu. Szybka, właściwa reakcja ratuje życie.

Kluczowe w tym momencie jest ułożenie dziecka na swojej ręce w ten sposób, by było skierowane głową w dół. Następnie trzymając je w ten sposób, należy wykonać pięć uderzeń w przestrzeń między łopatkami. To działanie ma pomóc maluszkowi na wykrztuszenie tego, co utknęło w jego drogach oddechowych.

Poniżej znajdziecie instrukcję pierwszej pomocy przygotowaną przez Adriana Zadoreckiego, ratownika medycznego z Bydgoszczy, która pomoże wam odpowiednio zareagować w niebezpiecznych sytuacjach zadławienia lub zakrztuszenia się niemowlęcia.

Zakrztuszenie, zadławienie u niemowlęcia - co robić?