Becikowe 2023: 1 tysiąc złotych od państwa na dziecko. Znamy szczegóły programu

2023-01-27 9:29

W 2023 roku urodziło ci się lub urodzi dziecko? Warto znać warunki tegorocznego "becikowego". Kto może otrzymać jednorazowe wsparcie finansowe dla rodziców i jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby uzyskać becikowe 2023?

becikowe 2023
Autor: Getty Images Becikowe 2023 - co warto wiedzieć?

Rosnące ceny produktów i usług sprawiają, że budżety we wszystkich domach się kurczą. Stąd zapewne, wzmożone zainteresowanie wsparciem finansowym ze strony państwa. Oprócz programu "500 plus", "kosiniakowego", rodzinnego kapitału opiekuńczego, czy wyprawki od państwa w kwocie 300 zł,  rodzicom przysługuje także "becikowe". Jak się o nie starać w 2023 roku?

Dowiedz się: Dziecko niepełnosprawne: świadczenia pieniężne, które ci przysługują

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery

Dowiedz się: Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice w 2022 roku?

Ile wynosi becikowe 2023? Czym jest i komu przysługuje?

Becikowe to jednorazowa zapomoga finansowa od państwa w wysokości 1 tys. złotych na urodzone dziecko. W przypadku wieloraczków ta kwota się zwielokrotnia. Pieniądze należą się rodzicom także jeśli dziecko zmarło po porodzie, o ile doszło do żywego urodzenia. Pieniądze na dziecko może otrzymac zarówno matka, jak i ojciec dziecka, a także opiekun prawny, jeśli doszło do adopcji. 

Z programu "becikowe" są jednak wykluczone rodziny posiadające obywatelstwo polskie, ale mieszkające za granicą. Nie mogą z niego korzystać także rodzice samotnie wychowujący dziecko, którzy nie mają ustalonych alimentów od drugiego rodzica. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja w której drugi rodzic nie żyje lub gdy ojciec dziecka jest nieznany albo gdy rodzice sprawują opiekę naprzemienną.

Becikowe 2023. Jakie warunki otrzymania?

Przy przydzielaniu "becikowego" liczy się warunek dochodowy. Miesięczny dochód rodzinny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 1922 zł. Oprócz tego, istotne jest też, czy kobieta pozostawała w ciąży pod opieką medyczną. Należy przedstawić zaświadczenie od położnej lub ginekologa prowadzącego ciążę, że pacjentka była pod kontrolą lekarską najpóźniej od 10. tygodnia ciąży

Wniosek o becikowe 2023. Kiedy składać?

O becikowe starać się można w przeciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka lub w czasie 12 miesięcy od objęcia opieką dziecka adoptowanego, które nie ukończyło 18. roku życia. Wnioski można składać w urzędzie gminy lub poprzez formularz online na portalu Emp@tia. 

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania becikowego?

Aby uzyskać wsparcie państwa w wysokości 1 tysiąca złotych należy przygotować:

  • skrócony odpis aktu urodzenia,
  • zaświadczenie lekarskie o pozostawaniu pod opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży,
  • oświadczenie drugiego rodzica, że nie pobierał "becikowego" na własną rękę,
  • zaświadczenie o dochodzie. 

Sprawdź: Nieletnia matka - jakie zasiłki przysługują niepełnoletniej matce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza