10 pomysłów na „brudne” zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci je uwielbiają

2022-07-28 12:44

Latem mamy większe możliwości, by zaaranżować z dzieckiem ciekawe zabawy. Do dyspozycji mamy nie tylko dom czy mieszkanie, ale także swój ogródek. A gdy go nie posiadamy, zawsze możemy wyjść do parku lub udać się na leśną polanę. Na świeżym powietrzu nie boimy się angażować dzieci w tzw. „brudne” zabawy, które porywają maluchy bez reszty. Warto po nie sięgać, gdy w wakacyjną codzienność wkradnie się nuda.

10 pomysłów na „brudne” zabawy na świeżym powietrzu, które uwielbiają dzieci
Autor: Getty images 10 pomysłów na „brudne” zabawy na świeżym powietrzu, które uwielbiają dzieci

Brudne zabawy to coś, co małe tygryski lubią najbardziej, a ich rodzice już niekoniecznie. Ich podejście się jednak zmienia w momencie, gdy cała zabawa przeniesiona jest z domu na dwór. Wówczas wszelkie troski o zniszczenia i zabrudzenia w domu znikają, a przy braku jakichkolwiek ograniczeń uwalnia się prawdziwa kreatywność.

W ramach inspiracji podrzucamy wam 10 pomysłów na brudne zabawy na świeżym powietrzu, które potraktujcie jako punkt wyjścia do własnych zabaw z użyciem farb, wody, ziemi i gliny.

Przeczytaj także: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

10 pomysłów na brudne zabawy na świeżym powietrzu

1. Sekretne malunki

Weź kilka kartek białego papieru, a następnie narysuj lub napisz na nich za pomocą białej kredki świecowej tajne informacje. Dla starszych dzieci mogą to być wyrazy, a dla młodszych obrazki. Daj dziecku trochę wodę, pędzel i akwarele. Poproś dziecko, by pomalowało farbami papier. Gdy to zrobi, świecowa kredka odepchnie wodę i odkryje sekretne malunki.

2. Jadalne obrazy

Daj dziecku duży wafel tortowy – niech posłuży mu jako kartka do malowania. Pozwól dziecku malować na nim: kremem czekoladowym, dżemem, musem owocowym lub galaretką. Niech tworzy kolorowe obrazy, brudzi się do woli i je smakowitą sztukę.

3. Budujemy zoo

Zorganizuj kilka kartonowych pudełek i pomóż dziecku zrobić z nich domki dla jego pluszaków. Twoja pomoc będzie przede wszystkim potrzeba, by wyciąć drzwi i okna w domkach. Następnie rzuć wyzwanie swojemu dziecku, by przy pomocy farb stworzył kolorowe domy dla przytulanek. Na koniec możecie wykonać bilety wstępu do zoo i zaprosić do zwiedzania wszystkich członków rodziny.

4. Grafika bąbelkowa

Przyklej do stolika duży kwadrat folii bąbelkowej i daj maluchowi zaszaleć z farbą tak jak chce. W tej zabawie dzieci wybierają różne strategie – malują folię różnymi kolorami w pasy, w ciapki lub w całości na jeden kolor. Te bardziej wytrwałe decydują się z kolei na to, by każdą bańkę pomalować na inny kolor – schodzi im wtedy wieki! Nie ważne jednak, jaką strategię obiorą, liczy się ich zaangażowanie.

5. Kolorowe poduszki

Pobawcie się razem w projektantów poszewek na poduszki. Weź z domu stare poszewki na poduszki. Kub farby do malowania tkanin. Poproś dziecko, by na zwykłej kartce papieru zaprojektowało różne wzory poduszek. Następnie wspólnie wybierzcie najlepsze wzory do „produkcji”. Po czym dziecko może już nanieść wybrany wzór na poszewkę farbami do tkanin. Gotowa poduszka niech zajmie centralne miejsce w waszym salonie.

Przeczytaj: 12 zabaw na skupienie uwagi - jak w czasie zabawy rozwijać koncentrację?

6. Weź psa na spacer

To idealna zabawa zwłaszcza dla dzieci, które nie posiadają swojego czworonoga, a bardzo chciałby go mieć. Zdobądź pudełko po butach. Przyklej z dzieckiem długie uszy i łapy. Zrób ogon ze sznurka. Poproś dziecko by namalowało farbami buzię, oczy, nos oraz pokolorowało całą sierść według własnego uznania. Na koniec przymocujcie z przodu tasiemkę, która posłuży jako smycz. Nazwijcie swojego pupila i bawcie się z jego udziałem w różne zabawy z fabułą.

7. Latające frisbee

Kup białe zwykłe talerze papierowe i wykonaj z nich kolorowe frisbee. Aby miały lepszą nośność – możesz skleić dwa ze sobą. Każde frisbee niech dziecko pomaluje farbami według własnego uznania. Jeśli zabawa go wciągnie, możecie przygotować talerz dla każdego członka rodziny i dać go mu w prezencie.

8. Las deszczowy w ogrodzie

Weź długie kawałki zielonej wełny i pozawieszaj je w ogrodzie na drzewach i krzewach. Poproś dziecko, aby namalowało farbami na kartce liście, motyle, owady, papugi itp. Elementy, które kojarzą wam się z lasem deszczowym. Wytnijcie je z kartek i poprzyklejajcie do pnączy.

9. Niekończący się obraz

Folię spożywczą rozciągnij między dwoma drzewami. Daj dziecku farbę, niech maluje na naprężonej powierzchni folii. Do tego zadania można też zaangażować całą rodzinę, bo miejsca do malowania będzie naprawdę dużo. Gdy przyjdzie deszcz, zmyje cały rysunek i znów będzie można coś wspólnie namalować. Obraz też można wyczyścić wężem ogrodowym – w ten sposób folię wykorzystacie wielokrotnie.

10. Produkcja cegieł

Włóż razem z dzieckiem dwie łyżki błota i jedną łyżkę wody do każdej przegródki pojemnika na kostki lodu, zostawcie je do stwardnienia na słońcu, a następnie wyjmijcie delikatnie każdą cegiełkę. Dziecko może teraz budować z nich różne budowle. Im więcej cegieł wykonacie, tym lepsza będzie zabawa.

Polecamy: Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka