Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka

2016-10-05 11:13 Milena Tuzimek
Zabawy ruchowe dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com|_miesiecznik_mjakmama

Zabawy ruchowe dla dzieci są równie ważne, jak, te stymulujące rozwój umysłowy. Jeśli Twojemu dziecku brakuje ruchu prezentujemy kreatywne zabawy, które pobudzą wyobraźnię i sprawią, że maluch aktywnie spędzi czas. Sprawdź propozycje zabaw ruchowych uwielbianych przez dzieci!

Wspólne zabawy z rodzicami, to jest to, co dzieci uwielbiają najbardziej. Poświęcamy im czas, a jednocześnie spędzamy go w ciekawy i miły sposób. Podczas wspólnych zabaw warto zadbać zarówno o rozwój intelektualny, jak i ruchowy. Dzieci chętnie angażują się w  zabawy, jeśli uczestniczą w niej również rodzice. Nie sztuką jest obrzucić malucha zabawkami, patrząc jak się bawi, ale zorganizować czas tak, aby móc aktywnie poświęcić czas na zabawę. Jak wynika z badań Millward Brown z 2014 roku, aż 83 procent rodziców nie ma na co dzień czasu na zabawę z dzieckiem. Nie bądź w tym gronie i wykorzystaj nasze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci!

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Zobacz pomysły na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem

Korzyści z aktywności ruchowej dla dziecka

Spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem to korzyść nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. Czują się oni doceniani i potrzebni, nie tylko podczas codziennych czynności. A jeśli chodzi o dziecko? Aktywność ruchowa oczywiście ma doskonały wpływ na zdrowie dziecka oraz jego odporność. Kontrolowany wysiłek fizyczny sprawia, że dziecko dobrze się rozwija, ma kontakt z dziećmi, gdy spędza czas na placu zabaw. Dodatkowo sport pomaga zapobiegać takim chorobom jak nadwaga czy nadciśnienie. Zabawy ruchowe dla dzieci uczą też współpracy i poprawiają koordynację ruchową, co jest zalecane szczególnie dla dzieci, które same nie wykazują zbyt dużej aktywności. 

Przeczytaj również: Jaki wpływ na rozwój dziecka mają kolorowanki? 

Gra w piłkę z dwulatkiem

Najprostszy i najstarszy sposób na zabawę z dzieckiem praktycznie w każdym wieku. Dzieci w wieku dwóch lat najczęściej zaczynają intensywnie interesować się grą w piłkę. Ogromną frajdę sprawia im odbijanie i łapanie piłki. Oczywiście na początku ruchy malucha mogą być nie do końca skoordynowane, ale nagradzaj brawami i pochwałami każdą próbę odbicia czy złapania. Grając razem z dzieckiem nie staraj się wyręczać je w grze, to może tylko popsuć zabawę. Warto pamiętać, że dzieci uwielbiają robić wiele rzeczy samodzielnie, nawet jeśli na początku nie zawsze im się to udaje. 

Przeczytaj również: Jak zachęcić dziecko do zabawy z równieśnikami?

Gra w klasy

Zabawy związane z bieganiem lub skakaniem zazwyczaj są uwielbiane przez małe dzieci. I jak się okazuje idealnym pomysłem na aktywność ruchową dla malucha w wieku 2 lat jest popularna gra w klasy. Gra, która jest znana od pokoleń dba sprawność ruchową, i co ważniejsze jest też bardzo prosta. Wystarczy narysować na chodniku koła lub kwadraty z cyframi, i przeskakiwać z dzieckiem z jednego miejsca do następnego. 

Dobrze wiedzieć

Zwierzę w domu, a aktywność ruchowa dziecka

Zwierzęta zapewniają dzieciom dużo aktywności ruchowej, podczas codziennych zabaw. Dlatego, jeśli jesteście właścicielami psów lub kotów zaangazujcie do opieki nad zwierzętami dziecko. Codzienne spacery z psem dla dwulatka mogą być ciekawą formą zabawy. 

Bańki mydlane

Wszystkie dzieci uwielbiają bańki mydlane. Oczywiście małe dziecko nie jest w stanie samo ich puszczać, ale z pomocą rodziców, zabawa ta może być strzałem w dziesiątke. Wystarczy kupić pojemnik z bańkami (wydatek ok. 2 zł) lub zrobić je samodzielnie, a następnie puszczać je dziecku w domu lub na zewnątrz. Maluch z przyjemnością będzie biegał wśród nich, chcąc złapać przynajmniej jedną bańkę.

Wspólne mycie owoców lub warzyw

Większość maluchów uwielbia zabawy z wodą, jeśli Twoje dziecko należy do tej grupy, możesz to wykorzystać i zaangażować dziecko do mycia owoców. Zabawa jest prosta, a jednocześnie może odbywać się zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Owoce lub warzywa możemy myć z dzieckiem w zlewie lub na zewnątrz np. w plastikowym pojemniku. Przez cały czas bądź przy dziecku, kiedy bawi się z wodą. Mycie owoców zachęci szkraba do aktywności ruchowej, a jednocześnie pokazuje, że mycie i sprzątanie nie jest przykrym obowiązkiem. 

Przeczytaj również: Zabawki interaktywne dla dzieci

Zabawa w chowanego

Stara zabawa, lubiana przez wszystkie dzieci. Już dwulatki z powodzeniem mogą się ukrywać w różnych zakamarkach domu. Co prawda nie zawsze im to wychodzi, ale z czasem będą znajdowały coraz to nowsze kryjówki. Zabawa oprócz aktywności ruchowej czyli biegania w celu znalezienia kryjówki, sprawia też, że dziecko szuka kreatywnych rozwiązań. W końcu trzeba dobrze ukryć się przed mamą!

Chodzenie po linie

Będąc z dzieckiem na spacerze do zabawy możemy wykorzystać krawężniki przy chodnikach. Opowiedź dziecku zabawną historię np. o chodzeniu na linie i powiedź, że krawężnik może być taką liną, po której chodzimy, próbując utrzymać równowagę. Malucha nie trzeba będzie długo namawiać. Prosta zabawa zachęca do ruchu, a jednocześnie ćwiczy równowagę u dziecka.

Wyprawa na zakupy z dzieckiem

Wyjście na zakupy z dzieckiem może być doskonałą i kształcącą formą zabawy. Dziecko może poznać nowe kształty i kolory, a spacer na świeżym powietrzu to opcja dla dzieci o spokojnym charakterze, którym bieganie nie sprawia frajdy. Podczas wizyty w sklepie zaangażuj dziecko do pomocy. Poproś, aby wybrało wskazane przez Ciebie produkty. Jeśli malec sięga po produkt, który raczej nie gości w Twojej kuchni, pozwól mu go wybrać. Może się okazać, że dziecko polubi jego smak. 

Polecamy wideo: Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie?

Już małe dziecko warto zacząć angażować do codziennych obowiązków. Najlepiej zaczać od sprzątania zabawek. Początkowo można zbierać zabawki do kosza wspólnie z dzieckiem, a z czasem pozwolić mu samodzielnie wykonywać tę czynność. O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Posłuchaj rad naszych ekspertów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE