Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka

2016-10-05 11:13 Milena Tuzimek
Zabawy ruchowe dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com|_miesiecznik_mjakmama

Zabawy ruchowe dla dzieci są równie ważne, jak, te stymulujące rozwój umysłowy. Jeśli Twojemu dziecku brakuje ruchu prezentujemy kreatywne zabawy, które pobudzą wyobraźnię i sprawią, że maluch aktywnie spędzi czas. Sprawdź propozycje zabaw ruchowych uwielbianych przez dzieci!

Wspólne zabawy z rodzicami, to jest to, co dzieci uwielbiają najbardziej. Poświęcamy im czas, a jednocześnie spędzamy go w ciekawy i miły sposób. Podczas wspólnych zabaw warto zadbać zarówno o rozwój intelektualny, jak i ruchowy. Dzieci chętnie angażują się w  zabawy, jeśli uczestniczą w niej również rodzice. Nie sztuką jest obrzucić malucha zabawkami, patrząc jak się bawi, ale zorganizować czas tak, aby móc aktywnie poświęcić czas na zabawę. Jak wynika z badań Millward Brown z 2014 roku, aż 83 procent rodziców nie ma na co dzień czasu na zabawę z dzieckiem. Nie bądź w tym gronie i wykorzystaj nasze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci!

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Zobacz pomysły na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem

Korzyści z aktywności ruchowej dla dziecka

Spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem to korzyść nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. Czują się oni doceniani i potrzebni, nie tylko podczas codziennych czynności. A jeśli chodzi o dziecko? Aktywność ruchowa oczywiście ma doskonały wpływ na zdrowie dziecka oraz jego odporność. Kontrolowany wysiłek fizyczny sprawia, że dziecko dobrze się rozwija, ma kontakt z dziećmi, gdy spędza czas na placu zabaw. Dodatkowo sport pomaga zapobiegać takim chorobom jak nadwaga czy nadciśnienie. Zabawy ruchowe dla dzieci uczą też współpracy i poprawiają koordynację ruchową, co jest zalecane szczególnie dla dzieci, które same nie wykazują zbyt dużej aktywności. 

Przeczytaj również: Jaki wpływ na rozwój dziecka mają kolorowanki? 

Gra w piłkę z dwulatkiem

Najprostszy i najstarszy sposób na zabawę z dzieckiem praktycznie w każdym wieku. Dzieci w wieku dwóch lat najczęściej zaczynają intensywnie interesować się grą w piłkę. Ogromną frajdę sprawia im odbijanie i łapanie piłki. Oczywiście na początku ruchy malucha mogą być nie do końca skoordynowane, ale nagradzaj brawami i pochwałami każdą próbę odbicia czy złapania. Grając razem z dzieckiem nie staraj się wyręczać je w grze, to może tylko popsuć zabawę. Warto pamiętać, że dzieci uwielbiają robić wiele rzeczy samodzielnie, nawet jeśli na początku nie zawsze im się to udaje. 

Przeczytaj również: Jak zachęcić dziecko do zabawy z równieśnikami?

Gra w klasy

Zabawy związane z bieganiem lub skakaniem zazwyczaj są uwielbiane przez małe dzieci. I jak się okazuje idealnym pomysłem na aktywność ruchową dla malucha w wieku 2 lat jest popularna gra w klasy. Gra, która jest znana od pokoleń dba sprawność ruchową, i co ważniejsze jest też bardzo prosta. Wystarczy narysować na chodniku koła lub kwadraty z cyframi, i przeskakiwać z dzieckiem z jednego miejsca do następnego. 

Dobrze wiedzieć

Zwierzę w domu, a aktywność ruchowa dziecka

Zwierzęta zapewniają dzieciom dużo aktywności ruchowej, podczas codziennych zabaw. Dlatego, jeśli jesteście właścicielami psów lub kotów zaangazujcie do opieki nad zwierzętami dziecko. Codzienne spacery z psem dla dwulatka mogą być ciekawą formą zabawy. 

Bańki mydlane

Wszystkie dzieci uwielbiają bańki mydlane. Oczywiście małe dziecko nie jest w stanie samo ich puszczać, ale z pomocą rodziców, zabawa ta może być strzałem w dziesiątke. Wystarczy kupić pojemnik z bańkami (wydatek ok. 2 zł) lub zrobić je samodzielnie, a następnie puszczać je dziecku w domu lub na zewnątrz. Maluch z przyjemnością będzie biegał wśród nich, chcąc złapać przynajmniej jedną bańkę.

Wspólne mycie owoców lub warzyw

Większość maluchów uwielbia zabawy z wodą, jeśli Twoje dziecko należy do tej grupy, możesz to wykorzystać i zaangażować dziecko do mycia owoców. Zabawa jest prosta, a jednocześnie może odbywać się zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Owoce lub warzywa możemy myć z dzieckiem w zlewie lub na zewnątrz np. w plastikowym pojemniku. Przez cały czas bądź przy dziecku, kiedy bawi się z wodą. Mycie owoców zachęci szkraba do aktywności ruchowej, a jednocześnie pokazuje, że mycie i sprzątanie nie jest przykrym obowiązkiem. 

Przeczytaj również: Zabawki interaktywne dla dzieci

Zabawa w chowanego

Stara zabawa, lubiana przez wszystkie dzieci. Już dwulatki z powodzeniem mogą się ukrywać w różnych zakamarkach domu. Co prawda nie zawsze im to wychodzi, ale z czasem będą znajdowały coraz to nowsze kryjówki. Zabawa oprócz aktywności ruchowej czyli biegania w celu znalezienia kryjówki, sprawia też, że dziecko szuka kreatywnych rozwiązań. W końcu trzeba dobrze ukryć się przed mamą!

Chodzenie po linie

Będąc z dzieckiem na spacerze do zabawy możemy wykorzystać krawężniki przy chodnikach. Opowiedź dziecku zabawną historię np. o chodzeniu na linie i powiedź, że krawężnik może być taką liną, po której chodzimy, próbując utrzymać równowagę. Malucha nie trzeba będzie długo namawiać. Prosta zabawa zachęca do ruchu, a jednocześnie ćwiczy równowagę u dziecka.

Wyprawa na zakupy z dzieckiem

Wyjście na zakupy z dzieckiem może być doskonałą i kształcącą formą zabawy. Dziecko może poznać nowe kształty i kolory, a spacer na świeżym powietrzu to opcja dla dzieci o spokojnym charakterze, którym bieganie nie sprawia frajdy. Podczas wizyty w sklepie zaangażuj dziecko do pomocy. Poproś, aby wybrało wskazane przez Ciebie produkty. Jeśli malec sięga po produkt, który raczej nie gości w Twojej kuchni, pozwól mu go wybrać. Może się okazać, że dziecko polubi jego smak. 

Polecamy wideo: Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie?

Już małe dziecko warto zacząć angażować do codziennych obowiązków. Najlepiej zaczać od sprzątania zabawek. Początkowo można zbierać zabawki do kosza wspólnie z dzieckiem, a z czasem pozwolić mu samodzielnie wykonywać tę czynność. O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Posłuchaj rad naszych ekspertów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE