11-latka dotkliwie pogryziona przez psa. Minister żąda: zakazać hodowania tej rasy

2023-09-12 10:10

Po raz kolejny pies rasy American Bully XL zaatakował dziecko. Ofiarą psa była 11-letnia dziewczynka, która z licznymi ranami trafiła do szpitala. Pies zaatakował również dwie osoby dorosłe, które próbowały pomóc dziecku.

American Bully XL
Autor: Getty Images Minister domaga się zakazania hodowli psów "American Bully XL".

Pies rasy American Bully XL po raz kolejny zaatakował dziecko. Do ataku doszło w Birmingham, a zwierzę pogryzło 11-letnią dziewczynkę oraz dwóch mężczyzn, którzy próbowali pomóc przerażonemu dziecku. Wszystkie trzy osoby zostały przetransportowane do szpitala.

Groźny wypadek na przejściu dla pieszych. Kobieta trafiła do szpitala

Kolejny atak na dziecko

W ostatnich latach doszło do wielu napaści agresywnych psów na ludzi, a liczba osób pogryzionych rośnie. Jak wynika ze statystyk policji, w 2022 roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 21,9 tys. ataków psów. To o ponad 30 procent więcej niż w latach ubiegłych. Za 75 procent śmiertelnych ataków odpowiada jedna rasa psów - American Bully XL.

Minister chce zakazać posiadania psów tej rasy

Po kolejnym ataku psa na dziecko, do którego doszło w Birmingham, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii stwierdziła, że kraj powinien wprowadzić zakaz hodowania psów tej rasy. "To wstrząsające. American Bully XL jest wyraźnym i śmiertelnym zagrożeniem dla naszych społeczności, zwłaszcza dla dzieci. Nie może być tak dalej" - napisała Suella Braverman na platformie X.

Nie pierwszy taki zakaz

To nie pierwszy tego rodzaju zakaz na Wyspach. W Wielkiej Brytanii nie można hodować już czterech ras psów: pitbulterierów, tos (japońskich psów bojowych), dogów argentyńskich i fili brazylijskich. Nie wiadomo jednak, czy uda się zakazać hodowania psów z rasy American Bully XL, ponieważ zwierzęta te nie są uznawane przez Royal Kennel Club.

American Bully XL — co to za rasa?

American Bully XL to rasa wyhodowana w latach 80. XX wieku, do której stworzenia wykorzystano co najmniej 5 ras, w tym pitbulteriera. American bully posiada cztery odmiany, a XL jest jedną z nich. Wyróżnią ją wzrost osobników — samce mają do 57 cm wysokości, a samice do 54 cm.

American Bully uważany jest za przyjaźnie usposobionego psa, którego da się wyszkolić. Ataki na ludzi osobników odmiany XL wskazują jednak, że nie wszystkie odmiany są tak samo łagodne i przyjazne. 

Czytaj: Co robić, gdy pies ugryzie dziecko? Poradnik krok po kroku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza