Co zrobić, gdy pies ugryzie dziecko? Poradnik krok po kroku

2022-03-23 9:01

Ugryzienie przez psa może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego każdy rodzic powinien znać zasady pierwszej pomocy w takiej sytuacji i bezzwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza. Przeczytaj, co krok po kroku robić, by dziecko na czas otrzymało kompleksową pomoc.

Co zrobić, gdy pies ugryzie dziecko
Autor: Getty Images Co zrobić, gdy pies ugryzie dziecko?

W jamie ustnej psa znajdują się dziesiątki bakterii, wirusów i grzybów, które mogą wywoływać różne groźne choroby u człowieka. W wyniku ugryzienia przez czworonoga może dojść do rozwoju tężca, zgorzeli gazowej, a u ludzi z obniżoną odpornością nawet do sepsy. Najgroźniejszą jednak chorobą jest wścieklizna, która jest śmiertelna. Wywołuje ją wirus z rodziny Rhabdoviridae. Do tej pory nie wynaleziono leku, który skutecznie leczyłby tę chorobę. Dlatego też każde, nawet niewielkie ugryzienie przez psa powinniśmy potraktować bardzo poważnie.

Przeczytaj także: Uwaga pies! Jak nauczyć dziecko bezpiecznego zachowania wobec obcych zwierząt?

Spis treści

  1. Pierwsza pomoc po ugryzieniu przez psa
  2. Czy z każdym ugryzieniem trzeba iść do lekarza?
  3. Kontrola książeczki szczepień psa
Urazy dzieci z udziałem zwierząt: ugryzienia i zadrapania

Pierwsza pomoc po ugryzieniu przez psa

  1. Pierwszym i najważniejszym jej elementem jest opatrzenie rany. Jeśli mamy taką możliwość ranę należy przemywać przez około 5 minut przy użyciu wody i mydła o działaniu antybakteryjnym. Dokładne jej oczyszczenie minimalizuje ryzyko zachorowania na groźne odzwierzęce choroby.
  2. Następnie skaleczenie trzeba odkazić. W tym celu użyj jeden z ogólnodostępnych środków antyseptycznych.
  3. Trzeci krok to zabezpieczenie rany jałowym opatrunkiem i udanie się jak najszybciej do lekarza, który zdecyduje o sposobie dalszego leczenia.

Jeśli nie masz dostępu do wody i mydła, pozwól ranie krwawić przez kilka minut. Swobodny wypływ krwi to naturalny sposób na pozbycie się bakterii, które dostały się do ciała w wyniku pogryzienia.

Polecamy: To już pewne! Psy pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka

Ważne!

Gdy ugryzienie przez psa jest dotkliwe i nie możesz zatamować krwawienia, nie czekaj, ale wezwij pogotowie ratunkowe.

Czy z każdym ugryzieniem trzeba iść do lekarza?

Nawet jeśli doszło do niewielkiego skaleczenia, trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Zarazki, które bytują w jamie ustnej psa, stwarzają realne zagrożenie dla jego zdrowia. W przypadku pogryzienia lekarz rozważy podanie antybiotyku, zastanowi się, czy nie jest potrzebna obserwacja pod kątem wścieklizny, a także zdecyduje, czy nie powinien podać dodatkowej dawki szczepionki przeciw tężcowi. Bywa, że nawet niegroźnie wyglądająca rana po ugryzieniu czy zadrapaniu przez zwierzę wymaga interwencji chirurgicznej. Lekarz pierwszego kontaktu zdecyduje wtedy, czy raną dziecka powinien zająć się także specjalista. Po powrocie do domu należy dokładnie obserwować proces gojenia się ran i regularnie zmieniać opatrunki.

Zobacz także: Pies dla dziecka – jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Galeria

Ważne!

Jeśli istnieje duże ryzyko zarażenia się wścieklizną lekarz może zdecydować o podaniu surowicy oraz szczepionki przeciw wściekliźnie, którą podaje się najczęściej aż w 5 dawkach. Im szybciej trafimy do lekarza, tym jest większa szansa na to, że ta śmiertelna choroba się nie rozwinie.

Kontrola książeczki szczepień psa

Na wizycie lekarskiej lekarz zapyta, czy pies, który pogryzł dziecko, był szczepiony przeciw wściekliźnie. Będzie też chciał zobaczyć aktualną książeczkę zdrowia zwierzęcia. Mamy więc i my prawo żądać od właściciela psa okazanie tego dokumentu. Jeśli nie będzie chciał nam go pokazać, należy wezwać na pomoc policję lub straż miejską. W przypadku nieaktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie, zwierzę musi zostać poddane obserwacji weterynaryjnej.

Przeczytaj też: 8 historii zwykłych psów, które uratowały dzieciom życie - to najlepsi opiekunowie

Agresywne rasy psów. Musisz mieć na nie licencję! Znasz je? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Pies na tym zdjęciu należy do ras uważanych za niebezpieczne i agresywne. To
Rottweiler
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza