3 proste rady ortopedy jak wybrać buty dla dziecka, by uniknąć problemów

2022-02-25 8:21

Źle dobrane buty mogą na długo zaszkodzić nogom dziecka. Powrót do stacjonarnej nauki oznacza powrót noszenia szkolnych butów przez kilka godzin dziennie. Sprawdź na co zwrócić uwagę kupując buty.

Jak dobrać buty dziecka
Autor: Getty Images

Najlepsze dla rozwoju stóp dzieci jest chodzenie boso, ale nie zawsze jest to możliwe. O zaletach nauki chodzenia boso przeczytasz w artykule: Nauka chodzenia: czy dziecko powinno sie uczyć chodzić boso, czy w butach? >

Właściwy dobór butów jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju stóp, ale również całych nóg i ciała.  Prawidłowe wsparcie jakie dadzą zdrowe stopy wpływa na kolana, biodra i kręgosłup. Czasem dorośli dowiadują się od ortopedów, że ich ból pleców czy głowy ma (nomen omen) podstawy w stopach. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do ortopedy?

Zdaniem ortopedy Lisy Hinchcliff aż do 75% dziecięcych problemów ze stopami i kolanami to efekt nieprawidłowo dobranych butów.

Czytaj też: W którym momencie kupić pierwsze buty dziecku?>

Kości stopy utrwalają swoje położenie dopiero w wieku kilkunastu lat, więc zapewnienie im wsparcia jest kluczowe. But powinien zapewniać stopie stabilność, dodaje Hinchcliff i wymienia proste rady, jak sprawdzić buty:

  • jeżeli możesz zgiąć lub skręcić środek podeszwy w rękach - nie kupuj buta
  • jeżeli możesz zgiąć piętę buta uciskając ją - nie kupuj buta
  • jeżeli możesz wybrać zamknięte buty, a nie sandały - wybierz je

Bardzo ważne jest też, aby regularnie kontrolować, czy buty są jeszcze dobre. Dzieci często zapominają dać znać, że buty są ciasne i uciskają stopę.

Więcej o dobieraniu butów dla dziecka czytaj: Buty dla dzieci, dlaczego warto w nie inwestować? >

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza