3 sygnały, które świadczą o tym, że odeszły ci wody. Podpowiadamy, jak się zachować

2022-10-06 10:06

Każda z nas wie, że odejściu wód to główny objaw rozpoczęciu porodu – przynajmniej tak to wygląda na filmach. A jak jest w rzeczywistości? Skąd kobieta wie, że odeszły jej wody i co ma wtedy zrobić? Oto 3 sygnały, które świadczą o odejściu wód.   

Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
Autor: Getty images 5 sygnałów, które świadczą o tym, że odeszły ci wody. Podpowiadamy, jak się zachować

Jakie to uczucie, gdy odchodzą wody płodowe? Dopóki nie urodzisz, nie dowiesz się, nic więc dziwnego, że martwisz się, czy nie przegapisz tego momentu lub czy nie pomylisz wód płodowych z moczem itd. Podpowiadamy ci, jak zorientować się, że worek owodniowy pękł i co robić w takiej sytuacji.

Spis treści

  1. Dlaczego odejście wód jest sygnałem porodu?
  2. Jak wygląda odejście wód?
  3. 3 sygnały świadczące o odejściu wód
  4. Co robić, gdy wody odchodzą przed czasem?
Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie? M jak mama

Dlaczego odejście wód jest sygnałem porodu?

Przez 9 miesięcy ciąży dziecko rozwija się w macicy ukryte w worku owodniowym wypełnionym płynem. Woda amortyzuje wstrząsy, ale również reguluje temperaturę w macicy, odżywia dziecko i stymuluje jego rozwój (połykanie wód to trening odruchów).

Gdy dziecko urośnie, worek owodniowy pęka, a płyn wydostaje sie na zewnątrz drogami rodnymi. Dlatego pęknięcie błon określa się głównie jako "odejście wód". 

Większość kobiet, których błony płodowe pękają, zaczynają odczuwać pierwsze skurcze w ciągu 12-24 godzin. Nie martw się, że dziecko będzie się czuło w tym czasie w macicy niekomfortowo lub niebezpiecznie - twój organizm nadal go produkuje aż do porodu.

Jeśli skurcze nie rozpoczną się w ciągu 24 godzin od odejścia wód, istnieje ryzyko infekcji, dlatego zgłoś się do szpitala. Być może konieczne będzie podanie antybiotyku, a może wywołanie porodu. 

Czytaj również: Czy jechać na porodówkę, gdy odejdą wody płodowe?

Kiedy nastąpi poród po odejściu wód płodowych? Sprawdź, kiedy zaczniesz rodzić po odejściu wód

Jak wygląda odejście wód?

Wyciek wód płodowych tak naprawdę zdarza się rzadziej, niż się ludziom wydaje. Tylko około 15% do 20% kobiet doświadcza filmowej sceny, w której wody sączą się po nogach. Zazwyczaj odejścia wody ma miejsce tuż przed porodem lub w jego trakcie, gdy wypływają pod ciśnieniem w czasie skurczów. Czasem jednak worek owodniowy w ogóle nie pęka i dziecko się w nim rodzi.

Jeśli już wody odchodzą, to również nie tak jak w filmie: kobieta nie staje nagle w kałuży rozlanej na podłodze. Ponieważ główka dziecka jest w ostatnich dniach ciąży usytuowana już w kanale rodnym, dlatego stanowi rodzaj korka zamykającego kanał rodny - jeśli worek pęknie powyżej główki, wody nie będą lać się strumieniem, lecz raczej sączyć. 

3 sygnały świadczące o odejściu wód

Dlatego w rzeczywistości odejście wód nie jest wcale takie oczywiste. Oto 3 sygnały, które pozwolą ci zorientować się, czy to ten moment.

1. Nie będziesz mogła kontrolować odchodzących wód

Nie możesz go powstrzymać zaciskając nogi czy mięśnie. Możesz poczuć, że woda sączy ci się po udach, lub że bielizna zrobiła się wilgotna. Jeśli nie jesteś pewna, czy odchodzą ci wody, zdejmij majtki, usiądź na suchym ręczniku i poczekaj, czy będzie mokry po kilku minutach.

2. To, co poczujesz na bieliźnie będzie przezroczyste i bezwonne

Płyn owodniowy jest bezwonny, chociaż niektóre kobiety mówią o "słodkawym" zapachu. Jest przezroczysty w odróżnieniu do żółtego moczu. Dlatego dobrym pomysłem (po pierwszej myśli "odeszły mi wody") jest włożenie w bieliznę podpaski lub podłożenie ręcznika, aby sprawdzić kolor i woń wypływającego płynu. 

Jeśli nadal nie możesz stwierdzić, czy to płyn owodniowy, czy mocz, wypróbuj tę sztuczkę: usiądź na kilka minut, a następnie wstań. Jeśli płyn nadal wycieka, prawdopodobnie to wody płodowe, nie mocz.

Nie pomylisz również wód płodowych z upławami: wydzielina z pochwy też jest bezwonna, ale bardziej lepka, czasem mlecznobiała.

3. Możesz czuć skurcze

Pęknięcie worka i odejście wód jest bezbolesne, ale może stymulować akcję skurczową. Nie zdziw się więc, jeśli wraz z odejściem wód, zaczniesz czuć coraz częstsze i dłuższe skurcze.

Jeśli wody ci odeszły, ale skurcze się nie rozpoczęły lub nadal są rzadkie i łagodne, pozostań jeszcze w domu, weź kąpiel i czekaj, dopóki akcja skurczowa się nie rozwinie. 

Co robić, gdy wody odchodzą przed czasem?

Jeśli worek owodniowy pęknie przed terminem porodu, ale po 37. tygodniu ciąży, musisz jechać do lekarza  Poród prawdopodobnie rozpocznie się w ciągu 12 godzin. Jeśli tak się nie stanie, lekarz wkrótce wywoła poród, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

Odejście wód przed 37. tygodniem ciąży to przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ ta sytuacja wymaga hospitalizacji z powodu ryzyka porodu przedwczesnego.