Kiedy nastąpi poród po odejściu wód płodowych? Sprawdź, kiedy zaczniesz rodzić po odejściu wód

2020-06-04 10:54

Ile czasu mija od odejścia wód płodowych do porodu? Czy trzeba od razu jechać do szpitala, czy można jeszcze trochę poczekać? Sprawdź, kiedy po odejściu wód powinnaś zacząć rodzić i jak się zachować, gdy odejdą wody płodowe.

Odejście wód płodowych - gdy zaczyna się poród
Autor: _photos.com|photos.com

Odejście wód płodowych to sygnał rozpoczęcia porodu, ale kiedy tak naprawdę zaczniesz rodzic po odejściu wód płodowych? To pytanie zadaje sobie wiele mam, które zastanawiają się, ile czasu będą miały na spakowanie się i dojazd do szpitala.

Podpowiadamy, jak się zachować, gdy odejdą wody i kiedy nastąpi poród po odejściu wód płodowych. Sprawdź, kiedy po odejściu wód powinnaś zacząć rodzić

Spis treści

  1. Kiedy odchodzą wody?
  2. Kiedy zaczniesz rodzić po odejściu wód?
  3. Jak się zachować, gdy odejdą wody płodowe?

Kiedy odchodzą wody?

Odejście wód płodowych następuje tuż przed porodem. Nie jest to powód do paniki, bo jest to normalny, fizjologiczny etap porodu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stanie się to przed upływem 37. tygodnia ciąży – wówczas jest to klasyfikowane jako przedwczesne pęknięcie błon płodowych i wymaga pilnej, jak najszybszej wizyty w szpitalu położniczym.

Jeśli jednak twoja ciąża przebiega prawidłowo i zbliżasz się do terminu porodu, odejście wód płodowych będzie sygnałem rozpoczęcia porodu. Pewnie czujesz niepokój, że odejdą ci wody w miejscu publicznym, że nie zdążysz do szpitala i urodzisz w samochodzie albo... w miejskim autobusie.

Nie panikuj: odejście wód płodowych zwykle następuje dopiero wtedy, gdy poród jest bardzo zaawansowany, najczęściej w szpitalu. Niezwykle rzadko zdarza się to nagle, np. w sklepie i bez wcześniejszych symptomów, np. odejścia czopa śluzowego czy pierwszych skurczów. Jeśli boisz się, że przytrafi się to akurat tobie, zawsze miej przy sobie naładowany telefon komórkowy, a do jego pamięci wpisz numer swojego lekarza lub położnej.

Ustal z lekarzem, kiedy powinnaś powiadomić go o rozpoczynającym się porodzie lub pojechać do szpitala. Umów się również z mężem, że do czasu porodu nie będzie wyłączał swojego telefonu nawet podczas ważnego służbowego spotkania.

Czytaj: Jak wygląda odejście wód płodowych przed porodem? Sprawdź, co poczujesz

Skurcze przed porodem: jak wyglądają? Jak liczyć skurcze porodowe?

Z kim powinnaś rodzić? Zrób test i sprawdź to

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Kiedy zaczniesz rodzić po odejściu wód?

Odejście wód oznacza, że dziecko nie jest już chronione przez płyn owodniowy i pęcherze, więc musisz się spieszyć: powinnaś jak najszybciej jechać do szpitala.

Pamiętaj, że odejście wód to inna sytuacja niż pojawienie się pierwszych skurczów porodowych - ich wystąpienie bez odejścia wód pozwala na działanie bez pośpiechu, czyli np. wzięcie prysznica i spokojne spakowanie się przed wyjazdem na porodówkę. Natomiast, gdy odpłyną ci wody, musisz jechać do szpitala jak najszybciej, nawet jeśli nie mają niepokojącej barwy i nie odczuwasz skurczów porodowych.

Odejście wód i konieczność wyjazdu do szpitala nie oznacza jednak, że zaczniesz rodzić natychmiast. Większość kobiet, których wody pękają przed porodem, rodzi w sposób naturalny w ciągu 24 godzin. Prawdopodobnie minie jeszcze kilka lub kilkanaście godzin, zanim utulisz dziecko w  ramionach. Tymczasem na porodówce położne będą sprawdzać stan dziecka za pomocą KTG. Być może konieczne będzie przyspieszenie porodu np. za pomocą cewnika Foleya lub oksytocyny.   

Jak się zachować, gdy odejdą wody płodowe?

Przede wszystkim nie panikuj – weź głęboki wdech i zacznij działać. Jeśli jesteś w domu, włóż do bielizny wkładkę higieniczną; nie używaj tamponu. Jeśli wody płodowe są cuchnące lub mają inny kolor niż prawidłowy, np. są zielone, jasnoczerwone albo brązowe – natychmiast zadzwoń do swojego lekarza, położnej lub szpitala i opisz sytuację. Może to bowiem oznaczać, że twoje dziecko jest zestresowane, niedotlenione itd.

Osoba, z którą będziesz rozmawiać, zada ci kilka pytań i zdecyduje, czy powinnaś od razu przyjechać na kontrolę, czy można z tym trochę poczekać. Specjaliści radzą, aby zrobić to nie później niż w ciągu dwóch godzin od odejścia wód.

Jeśli pojawiły się także skurcze, trzeba poczekać na rozwój wypadków i pojechać do szpitala, gdy będą silne i regularne (co około 5 minut).

Dobrze wiedzieć

Poród po terminie - co robić?

W dniu terminu porodu zgłoś się do szpitala – jeśli wszystko będzie w porządku, odeślą cię do domu. Jednak po 14 dniach „zastoju” trafisz na patologię ciąży. By tego uniknąć, możesz przyspieszyć poród, sprawdzone sposoby to: seks, drażnienie brodawek, chodzenie po schodach.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza