5 najpiękniejszych słowiańskich imion dla chłopców. Podkreślają ich hart ducha i mądrość

2023-08-10 13:47

Te imiona są nie tylko tradycyjne i oryginalne, ale i mają niezwykłe znaczenie. Jeśli szukasz wyjątkowego imienia dla chłopca, sprawdź ranking tych 5 nietypowych imion.

5 słowiańskich imion dla chłopców
Autor: Getty Images Słowiańskie imiona dla chłopców podkreślają ich hart ducha.

Rodzice, którzy szukają wyjątkowego imienia dla swojego synka, powinni przejrzeć ranking imion tradycyjnych, takich, które wywodzą się z kultury słowiańskiej. Zapomniane w PRL-u dziś znów nabierają znaczenia i mogą stanowić przeciwwagę dla imion, które od kilku lat nie schodzą z podium list popularności. Jeśli więc chcesz nazwać dziecko oryginalniej niż "Jaś" czy "Kuba", przeczytaj ten ranking.

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

5 słowiańskich imion dla chłopców

Słowiańskie imiona męskie podkreślały ich siłę, hart ducha, odwagę lub mądrość. Niemal wszystkie mają wyjątkowe znaczenie i określają inne cechy charakteru mężczyzn. Na jakie imiona warto zwrócić uwagę?

1. Radzimir

Imię Radzimir ma pochodzenie starosłowiańskie i oznacza "radzić", "doradzać". Podkreśla zatem wyjątkową mądrość i rezolutność osoby doradzającej, a także jej talent do przewodzenia w grupie. Osoby noszące to imię są utalentowane, lojalne wobec bliskich i kierują się w życiu jasno określonymi wartościami. Imię Radzimir nosi m.in. sławny kompozytor Radzimir Dębski, a także 107 innych mężczyzn w kraju.

2. Miłosław

Miłosław to zdecydowanie mniej popularne imię, ale równie oryginalne. Jego znaczenie to "miły sławie". Osoby obdarzone tym imieniem są stateczne, zrównoważone, godne zaufania, szczere i sprawiedliwe. Warto wiedzieć, że imię "Miłosz" to zdrobnienie od słowa "Miłosław". Imię to nosi m.in. Miłosław Kołodziejczyk, polski wioślarz. 

3. Witosław

Witosław to imię, które pochodzi od słów "władca" i "sława". Osoby obdarzone tym imieniem są pewne siebie i niezależne, mają silny kręgosłup moralny, a w swoim postępowaniu zawsze kierują się jasno określonymi wartościami. Obecnie nosi to imię w Polsce aż 277 mężczyzn.

4. Lech

Popularne imię, które pochodzi od słowa "Lestek". Nosi je wiele znanych osób. m.in. polityków, aktorów, reżyserów. Imię "Lech" najprawdopodobniej oznacza "działać chytrze, podstępnie" i podkreśla spryt danej osoby. Mężczyźni noszący imię Lech, to indywidualiści jasno podążający swoją drogą, potrafią zwracać na siebie uwagę i przewodzić w grupie. Mogą być przez to odbierane jako egocentryczne.

5. Bogusz

Imię Bogusz to zdrobnienie od imienia Bogusław. Jest bardzo rzadkie, w 2022 roku nadano je tylko trzem chłopcom! Osoby noszące to imię są ambitne, dążą do obranych celów. Mają silną osobowość i jasno wyznaczone priorytety, są lubiane w otoczeniu. Wyróżniają się wyjątkowym ciepłem, dlatego ludzie chcą przebywać w ich otoczeniu.

Czytaj: Ile twarzy widzisz na obrazku? Test zdradzi, czy wykształciłeś w sobie umiejętność przetrwania