5 nawyków, które uszkadzają mózg dziecka. Zdarza się, że sami je stosujemy

2023-09-19 11:04

Ta mama postanowiła zebrać 5 niszczących nawyków, które nie tylko nie wspierają rozwoju dziecka, ale dodatkowo źle wpływają na pracę mózgu. „Czas podjąć działania” – pisze kobieta, uświadamiając innych rodziców.

Znudzone dzieci
Autor: Getti Images 5 nawyków, które uszkadzają mózg dziecka. Zdarza się, że sami je stosujemy

Specjaliści wciąż alarmują o niektórych nawykach, które nie są zdrowe dla naszego organizmu, a w szczególności nie są dobre dla naszych dzieci. Zdarza się jednak, że często sami je stosujemy, dając przykład podopiecznym.

Ambica Agarwal prowadzi profil na Instagramie @true_parenting_story, gdzie wspiera rodziców w wychowywaniu szczęśliwych dzieci.

W jednym ze swoich postów poruszyła temat nawyków, które uszkadzają mózg dziecka i nie pozwalają mu się prawidłowo rozwijać.

Zobacz także: Pozytywna dyscyplina: na czym polega ta metoda wychowywania dzieci?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Niszczące nawyki

Niszczące nawyki, które wymienia Ambica wielu z nas dobrze zna. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak mogą być groźne dla rozwijającego się dziecka. Część z nich to nawyki osób dorosłych, które chcąc nie chcąc są przekazywane dalej.

Warto jednak zastanowić się nad tym, że ludzki mózg, choć jest bardzo złożonym mechanizmem, jest także dość wrażliwy. Jego prawidłowy rozwój wspiera naszą równowagę fizyczną i psychiczną.

Jeżeli jednak nie zatroszczmy się o niego w odpowiedni sposób, pojawią się problemy, które utrudnią nam codzienne funkcjonowanie.

Dbanie o prawidłowy rozwój mózgu jest szczególnie ważne w okresie dzieciństwa. Te nawyki niszczą ich mózg.

Nowoczesne technologie

Choć w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie bez nich życia, to niekiedy nie wiemy, co to umiar.

Ambica zwraca uwagę na cyfrowe przeciążenie, czyli zbyt długie spędzanie czasu przed ekranami. Eksperci mówią o tym od lat, ale wciąż część rodziców nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji.

Tymczasem rozwijający się mózg dziecka, który codziennie jest bombardowany dużą dawką bajek i gier, nawet tych edukacyjnych, doprowadza do problemów z koncentracją i wpędza w uzależnienie od tych urządzeń.

Co więcej, na co zwraca uwagę Ambica, długi czas spędzony przed ekranami prowadzi do ograniczeń interakcji społecznych, które dzieci powinny szczególnie rozwijać.

Niedobór snu

Rytuał snu nie zawsze obowiązuje w każdym domu. Niekiedy pozwalamy dzieciom siedzieć do późna, bo sami mamy taki nawyk. Poranne wstawanie do przedszkola lub do szkoły sprawia jednak, że dziecko się nie wysypia.

Jak podkreśla Ambica, przewlekły niedobór snu u dziecka może prowadzić do obniżonej czujności, deficytów poznawczych i trudności w uczeniu się. Co więcej, dziecko może reagować na niewystarczającą ilość snu zaburzeniem nastroju.

Siedzący tryb życia

Aktywność fizyczna wpływa na całe nasze ciało. Dzięki niej możemy walczyć z nadwagą, ale jest również niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

„Brak aktywności fizycznej może utrudniać rozwój mózgu poprzez zmniejszenie przepływu krwi do mózgu i ograniczenie możliwości uczenia się i rozwiązywania problemów” – tłumaczy kobieta.

Co więcej, eksperci wciąż powtarzają, że ruch dodatkowo poprawia jakość snu, sprzyja większej pewności siebie i pobudza kreatywność. Aktywność fizyczna ma również wpływ na zdolności społeczne. Dzięki niej jesteśmy bardziej otwarci, skłonni do działania i podejmowania wyzwań.

Niewystarczająca stymulacja mózgu

Przesiadywanie na kanapie przed telewizorem lub leżąc na dywanie z tabletem w ręku, dziecko nie ma wystarczającej stymulacji mózgu. Jego aktywność jest jednak kluczowa, aby młody człowiek mógł się uczyć, poznawać i rozwijać.

Dzięki angażującym zajęciom tworzą się bowiem w mózgu nowe połączenia neuronowe, które udoskonalają te już istniejące. Pobudzanie zmysłów jest kluczowe dla rozwoju inteligencji dziecka.

Warto podkreślić, że głównym motorem do rozwijania inteligencji dziecka w wieku przedszkolnym jest wyobraźnia i ciekawość. Kluczowa może okazać się tu rozmowa z dzieckiem i czytanie bajek. W wieku szkolnym istotny jest trening pamięci.

Nieprawidłowa dieta

Nawykiem niszczącym mózg jest także nieprawidłowa dieta. Niedostarczanie odpowiednich składników odżywczych organizmowi prowadzi do obniżonej odporności, opóźnionego rozwoju fizycznego, a także zaburzeń funkcji poznawczych i pamięci.

Ambica zwraca uwagę, że w szczególności nadmiar cukru w diecie wypiera pokarmy bogate w składniki odżywcze i przyczynia się do wahań poziomu cukru we krwi. Prowadzi to do nadaktywności i problemów z koncentracją.

Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta dziecka, a także jedzenie śniadań. Lekarze i dietetycy od lat są zgodni, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Warto jednak podkreślić, że płatki śniadaniowe nie są tu dobrą opcją. Są to węglowodany, które wywołują u dziecka uczucie senności.

Na śniadanie powinniśmy zatroszczyć się o produkty bogate w białko. Dzięki niemu dziecko będzie lepiej skoncentrowane i zwiększy rozmiar elementu mózgu, który jest związany z wyższą inteligencją – jądra ogoniastego.

Badania udowodniły, że dzieci na diecie wysokobiałkowej osiągały wyższe wyniki w testach inteligencji. Poza białkiem w diecie dziecka nie powinno zabraknąć ryb i zdrowych tłuszczy. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu.

Ambica zwraca uwagę, że niszczące nawyki mają ogromny wpływ na przyszłość naszych dzieci. „Ich jutrzejszy sukces zaczyna się od wyborów, których dokonujemy dla nich dzisiaj” – podkreśla.

Czytaj także: Jak wyplenić złe nawyki u dziecka? Sposoby na dłubanie w nosie, ssanie kciuka i inne nawyki

7 prostych nawyków, które wzmocnią twoje relacje z dzieckiem. Numer 3 jest szczególnie ważny

Twój maluch tak robi przy jedzeniu? To zachowanie może być pierwszym sygnałem autyzmu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza