500 złotych mandatu za wieszanie prania na balkonie? W tej jednej sytuacji jest to możliwe

2024-05-29 14:25

Każdy to przyzna, że pranie suszone na świeżym powietrzu, pachnie o niebo lepiej niż pomieszczeniu. Nic dziwnego więc, że gdy przychodzą ciepłe dni, wywieszamy je na balkonach. Okazuje się jednak, że za suszenie na nich ubrań, można zarobić mandat w wysokości 500 zł. Wiecie w jakich okolicznościach może się tak stać?

500 złotych mandatu za wieszanie prania na balkonie? W tej jednej sytuacji jest to możliwe
Autor: Getty images 500 złotych mandatu za wieszanie prania na balkonie? W tej jednej sytuacji jest to możliwe

W polskim prawie nie ma zakazu suszenia prania na balonach ani zapisów dotyczących jakiś ograniczeń w tym zakresie. Gdy jednak nasza aktywność na balkonie będzie uciążliwa w jakiś sposób dla innych, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za sprawą Kodeksu Wykroczeń.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Mandat 500 zł za suszenie parnia na balkonie?

"Osoba, która bez zachowania należytej ostrożności wystawia ciężkie przedmioty, wylewa płyny lub doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub płynów, podlega karze grzywny do 500 zł lub karze nagany" — brzmi owy zapis w Kodeksie Wykroczeń.

Jak on się jednak ma do suszenia prania na balkonie? Chodzi o sytuację, gdy będziemy wieszać bardzo mokre ubrania, a woda z nich będzie skapywać na niższe piętra lub zalewać np. część wspólną budynku lub jego otoczenia np. wspólne patio. W takim przypadku możemy zostać ukarani mandatem. Warto więc mieć to na uwadze, gdy przyjdzie nam wieszać ubrania bez wirowania lub prane ręcznie, które nie sposób dobrze odsączyć samemu. Podstawienie miski na skapującą z odzieży wodę, może oszczędzić nam niepotrzebnego kłopotu.

Sprawdź też regulamin wspólnoty

Kodeks kodeksem, uczulamy jednak też na to, aby od czasu do czasu przeczytać na nowo regulamin swojej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Może bowiem znaleźć się w nim zapis o pewnych ograniczeniach w kwestii wieszania rzeczy w obrębie swojego balkonu. W mojej wspólnocie przykładowo nie można mocować nic do elewacji budynku, więc na balkonach nie można montować sznurków do ścin. Mamy też zakaz wywieszania rzeczy za balkonem – także sznurki na froncie balustrady też są zakazane, podobnie zresztą jak uchwyty na doniczki.

Nasi Partnerzy polecają