Będą mandaty za brak szczepień. Ministerstwo tak chce karać nieodpowiedzialnych rodziców

2023-06-06 13:43

Zdaniem resortu zdrowia papierowe karty szczepień to niewystarczająca dokumentacja, która nie pozwala na pełne monitorowanie poziomu wyszczepienia wśród dzieci i młodzieży. Resort zapowiada zmiany w karach dla rodziców, którzy nie wywiązują się z obowiązku szczepień.

dziecko przed szczepieniem
Autor: Getty images Będą mandaty za brak szczepień. Ministerstwo chce dopilnować obowiązku szczepień dzieci

Coraz więcej rodziców uchyla się od obowiązku wykonywania szczepień dzieci. Chociaż na razie sytuacja ta nie powoduje zagrożenia epidemicznego, to jednak tendencja jest zauważalna, a powrót niektórych chorób jest dla rządzących sygnałem alarmującym. 

O tym rozmawiali kilka dni temu w senacie członkowie Komisji Zdrowia, który poruszyli kwestię poszerzonego kalendarza szczepień dla dzieci i młodzieży oraz kar dla rodziców, którzy uchylają się od tego obowiązku. 

Spis treści

  1. Dokładniejszy monitoring szczepień
  2. Szczepienia przeciw HPV w szkołach?
  3. Jak wygląda poziom szczepień dzieci w Polsce?
Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19 dla ciężarnych

Dokładniejszy monitoring szczepień

Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Mariusz Poznański podał, że monitorowanie obowiązku szczepień u dzieci i młodzieży jest coraz trudniejsze. Dlatego "resort planuje wprowadzenie obowiązkowej elektronicznej karty szczepień oraz uproszczenie postępowania egzekucyjnego wobec rodziców uchylających się od obowiązkowego szczepienia dzieci i młodzieży" - czytamy z relacji z posiedzenia na www.senat.gov.pl.

- W chwili obecnej jest ona fakultatywna, natomiast co do zasady występuje jeszcze w formie papierowej. To w sposób bardzo istotny poprawi nam monitorowanie poziomu zaszczepienia u dzieci i młodzieży. Nie będziemy musieli już polegać na rocznych raportach z podstawowej opieki zdrowotnej - cytuje dyrektora portal Rynekzdrowia.pl i podaje również, że resort zamierza zmienić przepisy w zakresie postępowania egzekucyjnego wobec osób, które uchylają się od obowiązku szczepienia dzieci. "Resort planuje uprościć go i przejść z rozbudowanego, wieloetapowego postępowania, które jest realizowane na kilku szczeblach administracji, na formułę mandatową" - czytamy na rynekzdowia.pl. 

Czytaj również: Przeciwwskazania do szczepień - kiedy nie powinno się szczepić?

Szczepionki skojarzone - przed czym chronią szczepienia typu 6w1 lub 5w1

Szczepienia przeciw HPV w szkołach?

Obecnie kalendarz szczepień obowiązkowych liczy 14 szczepionek - od 1 czerwca wprowadzono darmowe szczepienia przeciwko HPV dla roczników 2010 i 2011, ale nie jest to szczepienie obowiązkowe, a dobrowolne. W czasie obrad członkowie Komisji zwrócili uwagę na brak informacji i programów edukujących na temat szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka.

Zdaniem komisji warto wprowadzić szczepienie dzieci przeciw HPV w szkołach, a także poszerzyć listę szczepionek dostępnych w aptekach (istnieje już możliwość zaszczepienia się w niektórych aptekach przeciw grypie czy COVID).

Jak wygląda poziom szczepień dzieci w Polsce?

Zdaniem przedstawicieli ministerstwa zdrowia, wyszczepienie dzieci w naszym kraju jest dość wysokie. W 2022 r. przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi zaszczepiono 94% dzieci, 94,1% przeciw polio, 97,3% przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, 97,7% przeciw gruźlicy i 93,9% – odrze. 

Mimo to niepokój budzi rosnąca liczba rodziców uchylających się od obowiązku szczepień. Nie ma zagrożenia epidemicznego, ale obserwowany jest powrót niektórych chorób. Konieczna jest czujność, zwłaszcza w obliczu napływu dzieci z Ukrainy, których kalendarz szczepień jest uboższy od naszego, i których rodzice nie traktują szczepień priorytetowo. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza