Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży - od kiedy i na jakich zasadach?

2019-12-31 9:15

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży - to efekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Darmowe będą leki podtrzymujące ciążę oraz te, od których zależy zdrowie przyszłej mamy i prawidłowy przebieg jej ciąży.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
Autor: Getty images

Tuż przed świętami rząd przyjął ustawę, która zakłada, że kobiety w ciąży (od momentu poczęcia – bez względu na sposób zapłodnienia, do porodu) otrzymają bezpłatny dostęp do leków.

Chodzi o preparaty wydawane na receptę, których stosowanie w okresie oczekiwania na dziecko jest niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, a więc leki podtrzymujące ciążę, stosowane przy cukrzycy ciążowej lub innych dolegliwościach typowych dla 9 miesięcy oczekiwania na dziecko itp.

Jak czytamy na stronach ministerstwa, program przewiduje ustalenie listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży (oznaczone jako leki "C"), których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych.

Recepty na takie leki wystawiać będą mogli lekarze ginekolodzy lub położne, którzy stwierdzili ciąże lub inni lekarze na podstawie zaświadczenia o ciąży pacjentki.

Możliwość otrzymywania darmowych leków została wprowadzona na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia ocenia, że z bezpłatnego dostępu do leków skorzysta rocznie ok. 400 tys. kobiet w ciąży.

Czytaj: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków nie stosować bez konsultacji?

Czy nie nadużywasz leków?

Pytanie 1 z 10
Czy w ciąży przyjmujesz jakieś suplementy diety?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza