Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków OTC nie stosować bez konsultacji?

2020-06-08 12:11

Stosowanie leków bez recepty w ciąży jest zakazane. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy kształtują się wszystkie narządy płodu - wtedy zażywanie jakichkolwiek preparatów powinno być ograniczone do minimum. Podpowiadamy, jakie leki dostępne bez recepty, czyli tzw. OTC są zakazane w ciąży.

Leki w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com W ciąży przed zażyciem jakiegokolwiek lekarstwa lepiej skonsultować się z ginekologiem.

Niektóre leki bez recepty mogą być zakazane w ciąży. To, że można je kupić w aptece bez recepty, a nawet na stacji benzynowej czy w sklepie nie oznacza, że są bezpieczne dla przyszłej mamy. Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj, że o tym, które leki możesz zażywać, zawsze powinien zdecydować lekarz. Nawet niewinne specyfiki – takie jak zioła, suplementy witaminowe, środki homeopatyczne czy niektóre leki na przeziębienie OTC, mogą okazać się groźne dla rozwoju płodu.

Czytaj: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Leki bez recepty, których należy unikać w ciąży:

  • Środki przeciwbólowe, m.in. z ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym mogą w pierwszych tygodniach zwiększyć ryzyko poronienia (jedynie aspiryna jest stosowana w niektórych przypadkach, na przykład gdy kobieta ma skłonności do zakrzepów krwi).

  • Leki z pseudoefedryną, m.in. na grypę czy przeziębienie, a także krople do nosa, które zawierają substancje obkurczające śluzówkę - niewskazane w pierwszym trymestrze.

  • Leki przeciwkaszlowe, które mają w składzie kodeinę i guajakol - mogą spowodować uszkodzenia płodu.

  • Pastylki do ssania – niektóre zawierają ibuprofen i inne składniki niebezpieczne dla płodu.

  • Tabletki z tymiankiem i podbiałem – mogą być niebezpieczne dla płodu, ponadto zbyt duże dawki zawartego w nich tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.

  • Leki na trądzik z witaminą A - mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

  • Maści przeciwzapalne  - sporadycznie można nią posmarować niewielki stan zapalny na skórze, najlepiej jednak dopiero w drugiej połowie ciąży.

  • Preparaty zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego – mogą uszkodzić wątrobę płodu.

  • Paracetamol - w nadmiarze – główny składnik leków na przeziębienie, do niedawna uważany był za całkowicie bezpieczny. Jednak z badań, jakie przeprowadzili szwedzcy naukowcy wynika, że dzieci, których matki w trakcie ciąży regularnie brały leki zawierające paracetamol, częściej cierpią na astmę.

Czytaj: Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Co zamiast leków w ciąży? Naturalne sposoby na ciążowe dolegliwości

Sposoby na uciążliwy kaszel w ciąży

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Czy nie nadużywasz leków?

Pytanie 1 z 10
Czy w ciąży przyjmujesz jakieś suplementy diety?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza