Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków OTC nie stosować bez konsultacji?

2020-06-08 12:11

Stosowanie leków bez recepty w ciąży jest zakazane. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy kształtują się wszystkie narządy płodu - wtedy zażywanie jakichkolwiek preparatów powinno być ograniczone do minimum. Podpowiadamy, jakie leki dostępne bez recepty, czyli tzw. OTC są zakazane w ciąży.

Leki w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com W ciąży przed zażyciem jakiegokolwiek lekarstwa lepiej skonsultować się z ginekologiem.

Niektóre leki bez recepty mogą być zakazane w ciąży. To, że można je kupić w aptece bez recepty, a nawet na stacji benzynowej czy w sklepie nie oznacza, że są bezpieczne dla przyszłej mamy. Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj, że o tym, które leki możesz zażywać, zawsze powinien zdecydować lekarz. Nawet niewinne specyfiki – takie jak zioła, suplementy witaminowe, środki homeopatyczne czy niektóre leki na przeziębienie OTC, mogą okazać się groźne dla rozwoju płodu.

Czytaj: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Leki bez recepty, których należy unikać w ciąży:

  • Środki przeciwbólowe, m.in. z ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym mogą w pierwszych tygodniach zwiększyć ryzyko poronienia (jedynie aspiryna jest stosowana w niektórych przypadkach, na przykład gdy kobieta ma skłonności do zakrzepów krwi).

  • Leki z pseudoefedryną, m.in. na grypę czy przeziębienie, a także krople do nosa, które zawierają substancje obkurczające śluzówkę - niewskazane w pierwszym trymestrze.

  • Leki przeciwkaszlowe, które mają w składzie kodeinę i guajakol - mogą spowodować uszkodzenia płodu.

  • Pastylki do ssania – niektóre zawierają ibuprofen i inne składniki niebezpieczne dla płodu.

  • Tabletki z tymiankiem i podbiałem – mogą być niebezpieczne dla płodu, ponadto zbyt duże dawki zawartego w nich tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.

  • Leki na trądzik z witaminą A - mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

  • Maści przeciwzapalne  - sporadycznie można nią posmarować niewielki stan zapalny na skórze, najlepiej jednak dopiero w drugiej połowie ciąży.

  • Preparaty zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego – mogą uszkodzić wątrobę płodu.

  • Paracetamol - w nadmiarze – główny składnik leków na przeziębienie, do niedawna uważany był za całkowicie bezpieczny. Jednak z badań, jakie przeprowadzili szwedzcy naukowcy wynika, że dzieci, których matki w trakcie ciąży regularnie brały leki zawierające paracetamol, częściej cierpią na astmę.

Czytaj: Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Co zamiast leków w ciąży? Naturalne sposoby na ciążowe dolegliwości

Sposoby na uciążliwy kaszel w ciąży

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Czy nie nadużywasz leków?

Pytanie 1 z 10
Czy w ciąży przyjmujesz jakieś suplementy diety?