Bliźnięta syjamskie w Gdańsku. To zdarza się raz na 100 tysięcy urodzeń

2022-04-28 17:49

W środę w Gdańsku urodziły się bliźnięta syjamskie. Dwóch chłopców ma wspólne serce, dlatego rozdzielenie dzieci oznaczałoby śmierć jednego z nich. Taki przypadek zdarza się raz na 100 tysięcy urodzeń. EDIT: Niestety, dzieci zmarły dzień po narodzinach,

Bliźnięta syjamskie w Gdańsku. To zdarza się raz na 100 tysięcy urodzeń
Autor: Getty images Bliźnięta syjamskie w Gdańsku. To zdarza się raz na 100 tysięcy urodzeń

Dwóch chłopców - bliźniąt syjamskich - Mieszko i Leszek urodzili się w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie, ale jeszcze w okresie ciąży ich mama przebywała pod stałą opieką hospicjum "Pomorze Dzieciom”.

To właśnie ta placówka poinformowała w swoich mediach społecznościowych (post skasowano) o niezwykłych narodzinach, które zdaniem specjalistów zdarzają się raz na 100 tysięcy urodzeń. Poród nastąpił w 34. tygodniu ciąży.

Bliźniaki syjamskie z Gdańska - czy będą rozdzielone?

Niestety, dzieci urodziły się zrośnięte brzuszkami, mają jedno serduszko i jak podano w poście, "wymagają stałej interwencji medycznej". Podobny przypadku odnotowano w 2014 roku w USA. Operacja rozdzielenia oznaczała śmierć jednego z dzieci, dlatego rodzice nie wyrazili zgody na jej przeprowadzenie.

Andrew i Garrett zmarli w wieku 2 miesięcy, choć ze względu na wspólne ograny, lekarze dali im tylko 25% szans na przeżycie jednego dnia.

Co będzie z chłopcami z Gdańska - nie wiadomo. Ani szpital, ani hospicjum, a także rodzice dzieci nie chcą ujawniać żadnych szczegółów związanych ze stanem zdrowia chłopców.

Czytaj również: Bliźnięta jednojajowe - co warto o nich wiedzieć?

Dziecko z ogonem urodzone w Brazylii - jak to możliwe i jak często się zdarza? ZDJĘCIA

EDIT

Mieszko i Leszek zmarli dzień po narodzinach. 

Polskie bliźnięta syjamskie

W Polsce w ciągu ostatnich dekad doszło do dwóch porodów bliźniąt syjamskich. Daria i i Olga, zrośnięte częścią kręgosłupa i fragmentem przewodu pokarmowego, urodziły się w Łodzi w 2003 roku. W wieku dwóch lat zostały rozdzielone dzięki operacji zasponsorowanej przez króla Arabii Saudyjskiej.  

W 2014 roku w Warszawie urodzili się Dawid i Jan, zrośnięci brzuszkami. Chłopców rozdzielono niemal natychmiast, bo już drugie dnia po narodzinach. Dziś rozwijają się prawidłowo i są zdrowi. 

Ciąża mnoga cz. 3
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza