Borelioza daje podobne objawy do COVID-19 – uważaj na kleszcze!

2020-04-20 13:36

Lekarz przypominają, że borelioza daje podobne do COVID-19 objawy grypopodobne. Ostrzegają, aby skupiając się na zapobieganiu infekcji koronawirusowej, nie zbagatelizować objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu chorobą odkleszczową.

Borelioza daj podobne objawy do COVID-19 – uważaj na kleszcze!
Autor: Getty images

Słaba zima sprawiła, że kleszcze zaatakowały w tym roku wcześniej i silniej. Oznacza to ryzyko wzrostu zachorowań na c, która, jak pokazują statystyki, dotyka coraz większej liczby osób. W 2019 roku Państwowy Zakład Higieny odnotował ponad 20 tys. nowych przypadków boreliozy, a jeszcze 5 lat temu było ich tylko 13 tys.

W tym roku borelioza wyjątkowo groźna

Jeszcze do niedawna kleszcze wydawały się odległym zagrożeniem – nosiliśmy grube ubrania, a w marcu ogłoszono zakaz wchodzenia do lasu i ograniczono możliwość spacerów dziećmi po parkach i zieleńcach.

Obecnie ograniczenia te zniesiono, a piękna pogoda i tęsknota za swobodą zachęca do dłuższego przebywania na świeżym powietrzu.

Jak radzą lekarze, trzeba to robić bardzo ostrożnie, bo kleszczy w tym roku będzie dużo i mogą roznosić choroby: odkleszczowe zapalenie opon mózgowych (na które jest szczepionka) oraz boreliozę (na którą nie ma szczepienia).

Ta druga choroba jest szczególnie groźna, ponieważ daje bardzo niespecyficzne, czyli niejednoznaczne objawy. Na dodatek, łatwo pomylić je z objawami… COVID.

Czytaj: Kleszcz - JAK WYGLĄDA KLESZCZ i jakie są symptomy ukąszenia kleszcza

Borelioza w ciąży groźna dla dziecka? Konsekwencje boreliozy w ciąży

Czy objawy COVID przypominają objawy boreliozy?

Podobne objawy boreliozy i infekcji koronawirusowej to tzw. objawy grypopodobne. Należy do nich gorączka, bóle mięśni, zmęczenie i złe samopoczucie, także dreszcze i osłabienie.

Lekarze ostrzegają, aby nie bagatelizować takich symptomów i zgłaszać je do lekarza, zwłaszcza jeśli wiemy, że mieliśmy kontakt z kleszczem (nawet kilka tygodni wcześniej – borelioza może bowiem ujawnić się po długim czasie od zakażenia).

Warto poinformować lekarza o ukąszeniu przez kleszcza, aby po wykluczeniu COVID za pomocą testu, przeprowadził on badania krwi w kierunku boreliozy.    

Objawy boreliozy u dzieci

Trzeba też pamiętać, że borelioza, oprócz niespecyficznych objawów grypopodobnych, ma również typowe symptomy, np. rumień wędrujący. Może on pojawić się od 3 dni do 3 miesięcy po ugryzieniu przez zakażonego kleszcza. Niestety, u znacznej części pacjentów rumień nie występuje.

Borelioza u dzieci często pojawia się jako obrzęk i zapalenie stawów, najczęściej stawów kolanowych, skokowych i łokciowych.

Jak zmniejszyć ryzyko boreliozy?

Im szybciej usuniesz kleszcza, tym ryzyko zakażenia jest mniejsze. Dlatego po spacerze w lesie czy parku obejrzyj dziecko szukając ciemnych wypukłych punkcików. Jeśli zauważysz, że kleszcza u dziecka, usuń go. 

W tej chwili wizyty w przychodni są odradzane, dlatego kup w aptece pęsetę lub tzw. kleszczołapki, czyli przyrząd do usuwania kleszczy w kształcie dwuzębnego widelca. Kleszcza należy wsunąć między „widełki” lub chwycić pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągnąć go jednostajnym ruchem pionowo do góry.

Czytaj: Jak wyciągnąć kleszcza - prawidłowe usuwanie kleszcza

Sonda
Czy powrót do obowiązkowych szczepień w czasie pandemii to dobry pomysł?