Spacery z maluchem nie są już zakazane. Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej

2020-04-20 12:04

Poluzowanie zakazów związanych z pandemią oznacza, że teraz bez ograniczeń będziemy mogli chodzić z dzieckiem na spacer. Niestety, place zabaw nadal będą zamknięte, ale jest przecież wiele sposobów na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej. Zobacz, jak to robić w czasie pandemii.

Spacery z maluchem nie są już zakazane
Autor: Getty images

Pandemia i ograniczenia nałożone w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, dotknęły nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Wiedza to doskonale rodzice kilkulatków, którym trudno zrozumieć, dlaczego nie mogą wyjść na plac zabaw czy pobawić się z kolegami z podwórka: każdego dnia muszą zmagać się z nudą i frustracją swoich pociech

Z drugiej strony, jest wielu dorosłych, którzy w obawie o zdrowie swoich pociech, zakazują im nawet krótkich spacerów czy wyjść z domu. To zrozumiałe: gdy dzieci poddają się kwarantannie wraz z rodzicami, możliwość kontaktu  wirusem jest dużo mniejsza. Ale czy jest to na pewno do końca zdrowe?

Czytaj: Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?

Po pierwsze: rutyna, po drugie: ruch

Psychologowie podkreślają jednak, że czas kwarantanny i wynikające z niej ograniczenia mogą się negatywnie odbijać na zachowaniu dzieci i na ich samopoczuciu. Dlatego, ich zdaniem, tak ważne jest zachowanie rutyny, która porządkuje życie każdego dziecka oraz wprowadzanie w plan dnia codziennej aktywności fizycznej.

„Myślę, że jednym z największych wyzwań dla dzieci w obliczu zamykania szkół, będzie brak rutyny,” powiedziała dla The Independent Claire Goodwin-Fee, psychoterapetka. - Nie uda ci się stworzyć dziecku takiego samego dnia, jaki miałoby gdyby chodziło normalnie do przedszkola lub szkoły, ale zaplanowanie przynajmniej niektórych rzeczy na każdy dzień, naprawdę pomoże mu w odnalezieniu się w nowej sytuacji".

Teraz to jest możliwe, ponieważ od 20 kwietnia można swobodnie wychodzić z dzieckiem na świeże powietrze, oczywiście w maseczkach (dzieci do 4. roku życia są zwolnione z tego obowiązku). Wprawdzie place zabaw będą nadal zamknięte, ale możemy spacerować z maluchem po parkach, ogródkach jordanowskich, promenadach czy lasach.

Jeśli więc to tylko możliwe, zaplanuj dzień tak, aby zawsze o stałej porze wyjść z dzieckiem na spacer. Jeśli siedzisz w domu, zrób to w ciągu dnia, gdy świeci słońce, jeśli pracujesz – zaplanuj wyjść na późne popołudnie.

Ale nie rezygnuj z wyprowadzenia dziecka z domu. Niech codzienna zabawa na dworze będzie dla niego stałą atrakcją, która nigdy go nie ominie. 

Czytaj: Jak przekonać dziecko do założenia maseczki ochronnej?

Znów można szczepić dzieci. Maluchy nie otrzymają dodatkowych dawek szczepionek

Jak zachęcić dziecko do ruchu na dworze?

Wszyscy wiedzą, że aktywność fizyczna poprawia zdrowie fizyczne. Ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, gimnastyka, wzmacniające mięśnie i kości. Ale nie można zapominać, że ruch ma też ogromny wpływ na zdrowie psychiczne - dotyczy to szczególnie dzieci.

Dlatego specjaliści radzą, aby zachęcać dzieci i młodzież (która teraz też jest uwięziona w domu), do regularnego ruchu. Od 20 kwietnia możliwe będzie zabranie malucha na rowerek czy wrotki. Dzieci po 13. roku życia będą mogły uprawiać taki sport samodzielnie, młodsze - tylko w towarzystwie rodziców.

Jeśli twoje dziecko ma rower lub hulajnogę, koniecznie weźcie je ze sobą na spacer, a starszaka - zachęć do wyjścia na rower przynajmniej raz dziennie na 30-60 minut - niech jednak pamięta o masce na twarz o zachowaniu odległości między nim a inny osobami.

Czytaj: Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Aktywność ruchowa: ile potrzebuje jej dziecko i dlaczego jest tak ważna?

Aktywność fizyczna w czterech ścianach

Staraj się też zapewnić dziecku ruch w czasie, kiedy przebywa w domu. Młodsze dzieci łatwo namówić na tańczenie przy dziecięcych piosenkach płynących z odtwarzacza czy pokonanie ścieżki sensorycznej lub toru przeszkód ułożonego z poduszek i krzeseł.

Wiele maluchów chętnie też dołączy do mamy, która trenuje zumbę on line czy fitness z jedną z udzielających się w internecie trenerek.

Pamiętaj, że ruchem może być też wspólne sprzątanie mieszkanie, do czego pewnie dzieci będą mniej chętne lub zabawa w twistera.  

Możesz też zaproponować dziecku i całej rodzinie rywalizacje sportowe, np. konkurs na największą liczbę wykonanych brzuszków. Dzieci uwielbiają się ścigać, a tablica powieszona na lodówce, na której będziecie odnotowywać swoje osiągnięcia sportowe, na pewno będzie dla nich doskonała motywacje do ćwiczeń.

Takie same konkursy możecie ogłosić w internecie wśród kolegów przedszkolnych waszego dziecka lub kuzynów, a potem omawiać wyniki podczas spotkań na skypie lub innym komunikatorze.

A jak wam się podobają filmowe propozycje aktywności dla dzieci w domu?

Sonda
Czy boisz się jeździć na rowerze w czasie pandemii koronawirusa?