Jak wyciągnąć kleszcza - prawidłowe usuwanie kleszcza

2013-04-16 14:56 Elżbieta Oszer

Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza wymaga precyzji i wprawy, ponieważ trzeba wyjąć go w całości, w ciele nie może zostać żaden jego fragment. Dowiedz się, jak prawidłowe usunąć kleszcza prawidłowo.

Coraz większa liczba kleszczy jest zarażona – w ich ślinie znajdują się bakterie i wirusy, które mogą wywołać, np. boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu – i dlatego tak ważne jest usuwanie kleszczy szybko i we właściwy sposób.

Zobacz, co musisz wiedzieć o boreliozie

Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza krok po kroku

Kleszcza usuwamy za pomocą pęsety lub specjalnego przyrządu, który kupimy w aptece. Chwytamy go za głowę (nie za tułów, bo wtedy może się zdarzyć, że usuniemy tylko jego część, a głowa kleszcza pozostanie w ciele), a następnie zdecydowanym ruchem obrotowym wyciągamy pasożyta. Zaczerwienione miejsce wkłucia należy następnie zdezynfekować środkiem antybakteryjnym lub wodą z mydłem i obserwować. Rumień w miejscu wkłucia nie powinien przekraczać kilku milimetrów i musi zniknąć po 2-3 dniach. Jeśli będzie się utrzymywać dłużej lub powiększać, koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem.

Uwaga! Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie usunąć kleszcza, lepiej wybierzmy się do lekarza. Zobacz, jak na pewno NIE usuwać kleszcza

Jak NIE POWINNO wyglądać usuwanie kleszcza

Nie należy smarować przyczepionego do skóry kleszcza kremem, wazeliną, olejem, czy jakimkolwiek tłuszczem, jak również nie należy go polewać żadną substancją z alkoholem – zmywaczem do paznokci, eterem czy spirytusem. Nie wolno także przypalać (!) wkręconego w ciało kleszcza, ani ściskać go palcami lub pęsetą. Wszystkie wymienione wyżej czynności mogą spowodować, że kleszcz zacznie wydzielać ślinę, która może zawierać groźne wirusy lub bakterie. Z kolei przypalanie kleszcza przyczepionego do skóry jest po prostu niebezpieczne.

>> Przeczytaj również, jakie choroby są przenoszone przez kleszcze >>

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą, która może mieć poważniejsze konsekwencje niż diagnozowana częściej borelioza. Jednocześnie kleszczowe zapalenie mózgu jest jedyną chorobą odkleszczową, na którą można się zaszczepić. O tym, jakie są jej objawy, jak przebiega i jak z nią walczyć, a także z ilu etapów składa się proces szczepienia opowiada dr Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Chorobami przenoszonymi przez kleszcze w Polsce są: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza i babeszjoza. O tym, jak się chronić przed kleszczami, jak walczyć z chorobami, które kleszcze roznoszą i jakich zachowań unikać mówi prof. Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego.

Jak usunąć kleszcza?

Wiedza, jak usunąć kleszcza przyda się wszystkim rodzicom. Kleszcze możemy bowiem usunąć ze skóry dziecka samodzielnie, bez konieczności udawania się do lekarza. Wystarczy zaopatrzyć się w pęsetę i odpowiednim ruchem wyciągnąć kleszcza z danej części ciała. O tym, jak usunąć kleszcza, czego podczas wyjmowania nie robić i o chorobach, jakie kleszcze roznoszą mówi mgr Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE
Ula Legowicz
|

No właśnie, to tak jak w zestawie przeciw kleszczowym https://kickthetick.pl/ który zawiera spray zamrażający i przyrząd do usuwania zamrożonego kleszcza.

Jared Letti
|

Zabezpieczenie się przed kleszczami
jest bardzo ważne. Ja mam przy sobie zawsze taki płyn kleszcz STOP
. Jest on bardzo skuteczny i odstrasza wszelkie robaki. Myślę, że
spokojnie możesz sobie zabrać taki płyn na wyjazd.