Jak wyciągnąć kleszcza? Prawidłowe usuwanie kleszcza

2021-05-13 14:53

Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza wymaga precyzji i wprawy, ponieważ trzeba wyjąć go w całości, w ciele nie może zostać żaden jego fragment. Dowiedz się, jak prawidłowe usunąć kleszcza prawidłowo.

Jak wyciągnąć kleszcza? Prawidłowe usuwanie kleszcza
Autor: Getty images

Coraz większa liczba kleszczy jest zarażona – w ich ślinie znajdują się bakterie i wirusy, które mogą wywołać, np. boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu – i dlatego tak ważne jest usuwanie kleszczy szybko i we właściwy sposób. 

Wiedza, jak usunąć kleszcza przyda się wszystkim rodzicom. Kleszcze możemy bowiem usunąć ze skóry dziecka samodzielnie, bez konieczności udawania się do lekarza. Pamiętaj, że usunięcie kleszcza jest niezbędne. Im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia chorobami odkleszczowym. Zobacz, jak usunąć prawidłowo kleszcza

Spis treści

  1. Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza krok po kroku
  2. Jak nie powinno wyglądać usuwanie kleszcza?
  3. Co robić, gdy kleszczowi urwie się główka?

Czy wiesz, jak wygląda kleszcz? Umiesz go rozpoznać?

Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza krok po kroku

Kleszcza usuwamy za pomocą pęsety lub specjalnego przyrządu, który kupimy w aptece. Ma on formę widełek.

  1. Kleszcza chwytamy go za głowę (nie za tułów, bo wtedy może się zdarzyć, że usuniemy tylko jego część, a głowa kleszcza pozostanie w ciele). Chwytamy go pęsetą lub między widełki urządzenia do usuwania kleszczy (należy umieścić kleszcza między widełki).
  2. Następnie zdecydowanym ruchem wyciągamy kleszcza do góry.
  3. Zaczerwienione miejsce wkłucia należy następnie zdezynfekować środkiem antybakteryjnym lub wodą z mydłem i obserwować.
  4. Zaczerwienienie w miejscu wkłucia nie powinno przekraczać kilku milimetrów i musi zniknąć po 2-3 dniach. Jeśli będzie się utrzymywać dłużej lub powiększać, koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem - może to być bowiem rumień wędrujący, który jest objawem boreliozy.

Uwaga! Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie usunąć kleszcza, lepiej wybierzmy się do lekarza. 

Jak nie powinno wyglądać usuwanie kleszcza?

Nie należy smarować przyczepionego do skóry kleszcza kremem, wazeliną, olejem czy jakimkolwiek tłuszczem, jak również nie należy go polewać żadną substancją z alkoholem – zmywaczem do paznokci, eterem czy spirytusem.

Nie wolno także przypalać (!) wkręconego w ciało kleszcza ani ściskać go palcami lub pęsetą. Wszystkie wymienione wyżej czynności mogą spowodować, że kleszcz zacznie wydzielać ślinę, która może zawierać groźne wirusy lub bakterie. Z kolei przypalanie kleszcza przyczepionego do skóry jest po prostu niebezpieczne.

Czytaj:  Jak ochronić dziecko przed kleszczami? Kleszcze - ochrona

Leczenie boreliozy w ciąży. Jakie konsekwencje dla ciężarnej może mieć borelioza?

Kleszcz u dziecka. Jak uniknąć kleszcza u dziecka?

Co robić, gdy kleszczowi urwie się główka?

Jeżeli w trakcie usuwania kleszcza w ciele zostanie główka lub jakiś inny fragment pasożyta, należy spróbować usunąć ją pęsetą lub igłą (narzędzia trzeba koniecznie zdezynfekować). Jeśli jest to niemożliwe lub zbyt trudne, trzeba koniecznie udać się do lekarza. Pozostawienie części kleszcza w skórze, zwiększa ryzyko zakażenia.  

Zobacz, co musisz wiedzieć o boreliozie

Co musisz wiedzieć o boreliozie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza