Chłopiec z rodziny zastępczej ma gigantyczne długi. Wszystko przez matkę, która go porzuciła

2023-09-29 10:44

Chłopiec mieszkający na co dzień w rodzinie zastępczej dostał wezwanie do spłaty gigantycznego długu za mieszkanie, w którym nawet nie mieszka. Wszystko przez matkę, która go porzuciła. Sprawą zainteresował się Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Jego skarga już wpłynęła do Sądu Najwyższego.

Chłopiec z ogromnym długiem po matce, która go porzuciła. Skarga Ziobry w Sądu Najwyższym
Autor: Getty Images/ X screenshot Chłopiec z ogromnym długiem po matce, która go porzuciła. Skarga Ziobry w Sądu Najwyższym

Niesamowite, jak krzywdząco mogą niekiedy działać przepisy. Sprawie tego chłopca rozgłosu nadał Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro. Kilka lat temu babcia chłopca podarowała mu mieszkanie, które w imieniu nieletniego syna przejęli wówczas rodzice. 

Niestety, w 2018 roku zmarł ojciec chłopaka, a w 2021, jego matka straciła prawa rodzicielskie i trafił on do rodziny zastępczej. Przez cały ten czas jednak, kobieta bezprawnie zajmowała mieszkanie syna, nie regulując za nie opłat.

Przeczytaj też: Koniec z dziedziczeniem długów przez dzieci. Prezydent podpisał ustawę

"Wieczorny Express". Zbigniew Ziobro

Przeczytaj: Ministerstwo szuka chętnych na rodziców zastępczych. Dwa warunki są kluczowe

Kilkanaście tysięcy długu chłopca

Przez takie postępowanie kobiety, już we wrześniu 2021 roku mieszkanie miało 14 tys. zadłużenia. Choć faktycznym właścicielem mieszkania jest chłopiec, to wezwania do sądu w sprawie o zapłatę wysyłane były na adres, pod którym faktycznie zamieszkiwała jedynie jego biologiczna matka. Opiekunowie nastolatka, ani on sam, nie zdawali sobie sprawy z rosnącego długu.

Już dwa lata temu, do kwoty długu doliczono 3 tys. zł tytułem kosztów postępowania. Wówczas rozpoczęto egzekucję komorniczą. 

Matka bezprawnie zajmowała mieszkanie

Sprawę zbadał Zbigniew Ziobro, kierując do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Prokurator wniósł o uchylenie orzeczenia sądu i ponowne rozpoznanie sprawy przez sąd rejonowy. 

"Jego matka straciła prawa rodzicielskie i zadłużyła mieszkanie. Chłopiec nawet nie wiedział, że w sądzie toczyła się sprawa o spłatę długu. Ostatecznie sąd nakazał chłopcu spłacić dług z odsetkami, odrzucając wszystkie wnioski opiekunów i prokuratora, który wsparł chłopca. Sąd nie uwzględnił nawet tego, że opiekunowie spłacili już część długu. Złożyłem skargę nadzwyczajną, ponieważ wyrok narusza konstytucyjne zasady ochrony własności i praw majątkowych małoletniego" - napisał na swoim X (dawnym Twitterze) Ziobro. 

Dzięki pomocy opiekunów prawnych chłopca i licznym zbiórkom, jakie ogłaszali oni w mediach, udało się uniknąć egzekucji komorniczej. W sprawie matki chłopca, której w grudniu 2022 wręczono nakaz eksmisji toczy się postępowanie. 

Dowiedz się: Rodzinny dom dziecka (RDD) – jak założyć, kto może to zrobić oraz jak go prowadzić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza