Koniec z dziedziczeniem długów przez dzieci. Prezydent podpisał ustawę

2023-08-09 15:28

4 sierpnia Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą w życie nowe prawo spadkowe. Zmiany zakładają m.in. możliwość odrzucenia spadku w imieniu małoletnich dzieci bez zgody sądu rodzinnego. Będzie zatem łatwiej niż do tej pory.

Koniec z dziedziczeniem długów przez dzieci. Prezydent podpisał ustawę
Autor: Getty images Koniec z dziedziczeniem długów przez dzieci. Prezydent podpisał ustawę

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, w sytuacji gdy rodzic małoletniego odrzucił spadek (zwykle przez zadłużenie krewnego, po którym dziedziczył), prawo do takiego spadku przechodziło na jego dzieci. Całą procedurę odrzucenia spadku trzeba było zaczynać od początku – z tą różnicą, że w przypadku dzieci ta procedura była bardziej czasochłonna. Nowe przepisy znacznie ją ułatwiają.

Nowe świadczenie dla rodziców pracujących? Ma dotyczyć nawet dzieci z rocznika 2017

Od czego zależą alimenty i opieka nad dzieckiem

Odrzucenie spadku przez dziecko. Zgoda sądu już nie będzie konieczna

Uprzednio, aby odrzucić w imieniu małoletniego dziecka spadek, konieczne było uzyskanie zgody sądu rodzinnego na taki krok. Według podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji, jeśli rodzic sam odrzuci spadek, na odrzucenie go także przez jego nieletnie dzieci nie będzie wymagana decyzja sądu.

Do sądu jednak będzie trzeba się zwrócić w przypadku, gdy rodzice nie będą jednomyślni co do decyzji o odrzuceniu lub przyjęciu spadku (sąd w tej sytuacji wypracuje najlepsze stanowisko zgodnie z interesem dziecka) oraz wtedy, gdy spadek przyjmie inny zstępny dziecka.

Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim usprawnić pracę sądów rodzinnych. Niewątpliwie upraszczają też życie rodzinom z nieletnimi dziećmi, którym przyszło dziedziczyć spadek po zadłużonych krewnych.

Jak ogłoszono w nowelizacji, sygnowane przez prezydenta zmiany wejdą w życie trzy miesiące od ich ogłoszenia.

Kiedy i komu należą się alimenty na dziecko? Co zrobić, gdy rodzic nie chce płacić?