Choroby przewlekłe są coraz czestsze. Czy winne jest zanieczyszczone powietrze?

2019-12-05 11:00

Nadciśnienie tętnicze, alergie, cukrzyca – to przewlekłe choroby, na które najczęściej skarżą się Polacy. Badania zlecone przez markę Teva pokazują, że 80% Polaków zmaga się z przynajmniej jednym objawem choroby przewlekłej, a 56% ma ich więcej niż dwa.

choroby teva1
Autor: Getty images

Badania dowodzą, że większość ludzi na świecie (78%) cierpi na choroby przewlekłe. Najczęściej osoby te zmagają się z uciążliwymi objawami zbyt wysokiego ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, chronicznymi bólami lub alergią.

W Polsce, zgodnie z badaniami Edelman Research dla firmy Teva wskaźnik osób chorych, deklarujących cierpienie na przynajmniej jedną przewlekła chorobę wynosi 80%. 56% Polek i Polaków deklaruje, że mierzy się z objawami co najmniej dwóch chorób przewlekłych.

W porównaniu z wynikami innych państw, szczególną uwagę zwraca wysoki procent polskich pacjentów zmagających się z objawami alergii. Jest to aż 26% wszystkich deklarujących cierpienie na choroby przewlekle, podczas gdy globalny wskaźnik to 12%.

W Polsce nawet do 40% respondentów deklaruje cechy alergii, a jest to jedna z najczęstszych przyczyn astmy. Stany zapalne błony śluzowej nosa stwierdza 35% populacji wielkich miast. Konsekwencje bagatelizowania alergii to wysoka chorobowość i znaczny spadek jakości życia.

Przyczyną może być zła jakość powietrza, co potwierdzają także porównania populacji wielkich miast i terenów wiejskich. Świsty (objawy osłuchowe) w klatce piersiowej zgłaszane są w miastach o 30% częściej niż na wsi.

Układ oddechowy – dlaczego jest taki ważny?

Układ oddechowy składa się z górnych i dolnych dróg oddechowych oraz płuc. Podstawowym zadaniem układu oddechowego w każdym organizmie żywym jest wentylacja, termin rozumiany przez dostarczenie tlenu do komórek krwi oraz usuwanie dwutlenku węgla oraz pary wodnej.

Dlatego tak istotnym czynnikiem, który potęguje ryzyko wystąpienia schorzenia układu oddechowego jest to, czym oddychamy.

Wśród najczęściej występujących chorób układu oddechowego są choroby infekcyjne, czyli: nieżyt nosa, przeziębienie, grypa, zapalenie migdałków podniebiennych (angina), zapalenie zatok przynosowych, zapalenie krtani i zapalenie tchawicy, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, gruźlica. Wlicza się w to również alergia jako schorzenie przewlekłe.

Jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu oddechowego jest alergia, która jest odpowiedzialna za prawie połowę przypadków tych chorób – twierdzi dr. hab. n. med. Adam Jerzy Sybilski pediatra i alergolog – Alergia nie jest chorobą - jest cechą naszego organizmu. Choroby układu oddechowego, takie jak nieżyt nosa czy astma, bardzo często mają podłoże alergiczne.

Co ciekawe, bardzo powszechny nieżyt nosa występuje znacznie częściej na terenach regionów miejskich niż na wsi, więc prawdopodobnie zanieczyszczenie miejskiego powietrza wpływa na potęgowanie objawów czy wyzwala objawy alergii. – dodaje specjalista.