Czy w czasie epidemii można przedłużyć zwolnienie lekarskie telefonicznie?

2020-03-19 8:12

Czy w czasie epidemii kobieta w ciąży może przedłużyć zwolnienie bez konieczności wizyty u lekarza? Od czasu pojawienia się koronawirusa w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia daje możliwość wystawiania recept i zwolnień L4 telefonicznie.

Czy w czasie epidemii można przedłużyć zwolnienie lekarskie telefonicznie?
Autor: Getty images

Zwolnienie lekarskie w ciąży powikłanej lub zagrożonej wystawiane jest zwykle na okres kilku tygodni – do następnej wizyty u ginekologa prowadzącego ciążę.

Niestety, w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego, wiele ciężarnych woli nie opuszczać domu, co więcej - sami lekarze i przychodnie odwołują wizyty, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Na szczęście, dzięki specustawie i zaleceniom zarówno Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i Głównego Inspektora Sanitarnego, zwolnienia lekarskie można przedłużyć lub wstawić zdalnie. Ciążowe L4 może przedłużyć zarówno ginekolog, jak i lekarz rodzinny oraz lekarz POZ.  

Czytaj: Co zrobić, gdy odwołają ci badanie z powodu epidemii koronawirusa?

Porody rodzinne wstrzymane z powodu koronawirusa – gdzie nie można rodzić z partnerem?

Czy płacić czesne za żłobek i przedszkole w czasie epidemii?

Jak uzyskać L4 telefonicznie?

Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim z powodu komplikacji ciążowych i powinnaś je przedłużyć, zadzwoń do przychodni lub do swojego lekarza (położnej) prowadzącego ciążę. Specjalista zajrzy do twojej karty i przedłuży ci zwolnienie, jeśli uzna to za konieczne.

Oczywiście, jeśli twój stan się pogarsza lub gdy pojawiły się nowe niepokojące objawy, powinnaś natychmiast udać się do szpitala. Ale to również zrób dopiero po kontakcie telefonicznym z twoim ginekologiem.

Lekarz po przeprowadzeniu zdalnego wywiadu oceni, czy konieczna jest wizyta w przychodni, szpitalu, czy też problem da się rozwiązać we własnym zakresie. To dobre rozwiązanie, które pozwoli ci ograniczyć kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi koronawirusem.

Gdzie dzwonić?

Większość prywatnych przychodni i gabinetów daje pacjentom możliwość skorzystania z teleporady i ze zdalnego wystawienia recepty i zwolnienia lekarskiego. Podobnie jest z placówkami NFZ-owskimi, choć tu nie wszystkie mogą oferować takie usługi.

Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia (tutaj) znajdziesz informacje o placówkach (z podziałem na województwa), które udzielają teleporad.

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Jak spędzić pierwszy dzień wiosny bez wychodzenia z domu?

Ważne!

Od kilku dni działa bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800-190-590. Stworzono go z myślą o osobach podejrzewających u siebie objawy infekcji koronawirusowej.

Jednak obecnie pod tym numerem można również uzyskać informacje numerach telefonicznych do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które udzielają porad telefonicznych.

Wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Czeka nas wiele ograniczeń.

Dołącz do akcji #MamyWkoronie

Zachęcamy każdą mamę, która została zmuszona urodzić dziecko w czasach epidemii do dzielenia się swoimi doświadczeniami, do podtrzymywania na duchu kobiet, które mają to dopiero przed sobą. Pokażmy, że my - kobiety jesteśmy razem i zawsze możemy liczyć na swoje wsparcie.

#mamywkoronie
Autor: Ksenia Potępa Link: Nie mogę, trzymam dziecko

Więcej o koronawirusie: