Ciąża jedna na 200 milionów. Mama nie potrafiła rozróżnić swoich dzieci

2023-09-01 9:26

Kobieta spodziewała się trójki dzieci, ale nie spodziewała się, że jej ciąża będzie aż tak wyjątkowa. Gdy dzieci przyszły na świat przez cesarskie cięcie, nawet lekarze byli wstrząśnięci.

Trojaczki identyczne genetycznie
Autor: beckijo92/Instagram Trzech chłopców urodziło się ze stuprocentową zgodnością genetyczną

Becki-Jo była mamą dziewczynki, kiedy postanowiła postarać się o rodzeństwo dla córeczki. Nie spodziewała się jednak, że zajdzie w ciążę mnogą i to... potrójną. Gdy na USG okazało się, że kobieta spodziewa się trojaczków, Becki-Jo była zszokowana. 

Ciąża mnoga cz. 1

Ciąża trojacza pod kontrolą

Ze względu na to, że Becki-Jo spodziewała się trojaczków, jej ciąża była pod ścisłą kontrolą lekarza. Została rozwiązana przez cesarskie cięcie wcześniej, jak często dzieje się w przypadku ciąż mnogich. Lekarze zdecydowali, że dzieci przyjdą na świat już w 31. tygodniu ciąży.

Chłopcy byli malutcy i trafili od razu do inkubatorów. Byli jednak bardzo silni i po sześciu tygodniach pobytu w szpitalu zostali wypisani do domu.

Jak odróżnić własne dzieci?

Dzieci były do siebie tak podobne, że na początku nawet lekarze mieli problem z tym, żeby je odróżnić. Mama chłopców myślała, że to normalne, ale kiedy nawet w domu nie mogła stwierdzić, który chłopiec jest który, postanowiła zrobić badania genetyczne. Źle się czuła z tym, że nie potrafi rozpoznać własnych dzieci. Okazało się, że nie jest to dziwne — chłopcy byli stuprocentowo zgodni genetycznie.

Taka ciąża zdarza się raz na 200 milionów. Chłopcy są identyczni i mimo że od ich narodzin minęło już 8 lat, to dalej mama ma problem z tym, żeby ich od siebie odróżnić.

Jak często zdarza się ciąża mnoga?

Ciąże bliźniacze i mnogie zdarzają się coraz częściej. Po części jest to efekt leczenia hormonalnego, któremu na skutek problemów z płodnością poddaje się coraz więcej kobiet. Zaburzenia cyklu i rozregulowana gospodarka hormonalna mogą zwiększyć szanse na ciążę mnogą.

Do takiej ciąży mogą również predysponować kobietę geny. Jeśli w rodzinie mamy lub jej partnera występowały bliźnięta (zwłaszcza w pierwszej linii), jest bardzo duża szansa na to, że oni również zostaną rodzicami bliźniąt.

Często jednak kobieta, która nie wie nic o tym, by w jej rodzinie rodziły się bliźnięta, na USG dowiaduje się o ciąży mnogiej. Uważa się, że szanse na taką ciążę zwiększa również... laktacja. Jeśli mama karmi piersią starsze dziecko i w tym czasie zachodzi w ciążę, mogą począć się bliźnięta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza