Negatywne skutki cesarskiego cięcia: powikłania po cesarce

2016-07-03 20:52 Agnieszka Roszkowska, konsultacja: dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik
Negatywne skutki cesarskiego cięcia
Autor: photos.com

Cesarskie cięcie ma również negatywne skutki, zarówno dla dziecka jak i dla matki, co ważne, potwierdzone w badaniach i obserwacjach. Powinnaś poznać negatywne skutki cesarskiego cięcia, jeśli chcesz świadomie wybrać rodzaj porodu.

Jakie sią negatywne skutki cesarskiego cięcia? Po cesarce mogą wystąpić powikłania pooperacyjne. Cesarskie cięcie jest operacją chirurgiczną wymagającą otwarcia jamy brzusznej. Jak podczas każdej takiej operacji mogą zdarzyć się powikłania. 

Powikłania po cesarskim cięciu

  • uszkodzenie innych narządów wewnętrznych (pęcherza, moczowodów, jelit, naczyń krwionośnych w macicy) – duża utrata krwi
  • zakażenia wewnętrzne miejscowe i ogólne (nawet sepsa!)
  • zrosty w jamie brzusznej, czyli włókniste bliznowacenie tkanek, co może w przyszłości powodować liczne problemy (bóle brzucha, niedrożność jelit, niedrożność jajowodów).

Zobacz: Przyczyny i objawy zrostów po cesarce. Czy można ich uniknąć?

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko śmierci matki i dziecka

Wskutek poważnych powikłań operacyjnych po cesarskim cięciu zgon matki i dziecka podczas porodu zdarza się 2–3 razy częściej niż przy porodzie naturalnym – tak wynika z badań. Warto je znać, pamiętając jednak, że są to wypadki bardzo, bardzo rzadkie. Amerykańscy naukowcy obliczyli, że wśród noworodków przychodzących na świat przez cesarskie cięcie notuje się 1,77 zgonów na tysiąc żywych urodzeń, podczas gdy przy narodzinach drogą naturalną wskaźnik ten wynosi 0,62 zgonów na tysiąc przypadków.

Inna statystyka: w Polsce w latach 1994–2000 zgonem zakończyły się porody 204 kobiet, z czego 61 przypadków to były porody siłami natury, a 134 – cięcia cesarskie (liczba ta obejmuje wszystkie cięcia, a więc głównie te wykonywane ze wskazań medycznych).

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: kłopoty z płodnością i kolejną ciążą

Mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę, jeśli wskutek zrostów doszło do niedrożności jajowodów czy endometriozy. Cesarskie cięcie zwiększa też ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Także blizna na macicy może być przyczyną komplikacji w kolejnej ciąży (np. przyrośnięcie łożyska, przedwczesne odklejenie się łożyska, pęknięcie macicy).

Dowiedz się: 

Kiedy można zajść w kolejną ciążę po cesarce

Zespół Ashermana a ciąża. Przyczyny i leczenie zrostów

materiał partnera

Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia). Przezroczysty żel zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Pomaga w prawidłowym formowaniu się blizny:
• zmniejsza jej wielkość
• uelastycznia bliznę
• łagodzi ból i świąd
• wygładza i rozjaśnia bliznę

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: matka po operacji gorzej się czuje i dłużej wraca do dobrej formy

Po operacji chirurgicznej wstanie z łóżka następuje po upływie minimum 6–8 godzin, a czasem nawet kilku dni. Rana jest bolesna, a szwy mogą ciągnąć przez kilka miesięcy. Także ból w miednicy mniejszej może utrzymywać się podobnie długo. Młodej mamie trudno zajmować się dzieckiem, ktoś musi jej w tym pomagać.

Po operacji na zawsze pozostanie też blizna na podbrzuszu – znacznie mniej widoczna niż dawniej, ale jednak będzie.

Sprawdź: Rana po cesarskim cięciu - jak o nią dbać?

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: dziecko może mieć problemy z układem oddechowym

Przejście przez kanał rodny przygotuje noworodka do samodzielnego oddychania, bo dzięki uciskaniu klatki piersiowej z płuc dziecka zostaje wyciśnięty zalegający tam płyn owodniowy. Umożliwia to fizjologiczne rozprężenie pęcherzyków płucnych, co ułatwia zmianę płodowego krążenia krwi i podjęcie pracy przez płuca.

materiał partnera
#MamaMamiePowie

Akcja #Mama Mamie Powie powstała z myślą o kobietach, które dopiero wchodzą w macierzyństwo oraz tych mam, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Weź udział w naszej akcji i wygraj atrakcyjne nagrody! Podziel się swoją historią i napisz, jak udało Ci się odzyskać formę po cesarskim cięciu.

A jeśli dopiero zostaniesz mamą, sprawdź:

  • Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia,
  • Jak się przygotować do planowej "cesarki",
  • Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia,
  • Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu,
  • Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po "cesarce".

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: dziecko urodzone przez cięcie jest pozbawione możliwości naturalnego przystosowania się do nowych warunków

Może dojść u niego do powikłania, które nazywane jest zespołem mokrego płuca: dziecko ma przyspieszony oddech, sinicę, duszność, mniej tlenu we krwi. Poza tym jeśli płyn owodniowy z płuc dziecka zostanie źle odessany, może dojść do infekcji płuc.

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko astmy i alergii u dziecka

Wymienione dotąd niekorzystne skutki cesarskiego cięcia dla dziecka to są skutki bezpośrednie, odnoszące się do stanu malca tuż po urodzeniu. Tymczasem pojawiają się doniesienia, które wskazują na to, że taki rodzaj porodu może mieć też konsekwencje dalekosiężne. Okazuje się bowiem, że dzieci te w późniejszym wieku częściej zapadają na różnego rodzaju alergie i schorzenia układu oddechowego (m.in. astmę). Być może więc wzrost liczby cesarskich cięć jest jedną z przyczyn tego, że coraz więcej dzieci ma alergię? Dlaczego operacyjny poród temu sprzyja, jeszcze  nie wiadomo, ale pojawiają się już pewne hipotezy.

1) Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Agnieszka Czajkowska
|

Ty powinnas byla walczyć o szybsze CC a nie i sn. Gdybyś miala CC o czasie (kiedy odeszły wody, a nie po 7 godzinach) i Twoja dzidzia miałaby się lepiej, i ty nie miałabyś swoich problemów.

Izabela Burghardt
|

A jak ze z nieczuleniem? Nie balas się ze lekarz może źle się wkluc w kręgosłup i brak czucia zostaje?

Isabell Gray
|

To wina SN a nie CC, dziecko prawie zeszło po SN

Isabell Gray
|

Bzdury!!!

Anonimowa
|

Chciałabym jeszcze dopisac, że nie każda kobieta ma tyle szczęścia co nie które po niżej. Tu zależy od stanu organizmu człowieka kto na ile ma silny. I chodź jesteście przekonane do tej cesarki bo po pierwszej dobrze się czulyscie, to ta drugo zawsze może być gorsza. A po pierwszej cc zawsze kończy się w 90% druga i to gorsza. Zrosty, ból w podbrzuszu , hemoroidy itp. A to dopiero przeszkadza w chodzeniu, korzystaniu z toalety, siadaniu czy seksie no i trzeba bardziej ścisłą chigiene trzymać. Połóg trwa zdecydowanie dłużej.

Anonimowa
|

Również miałam cesarke. Lecz nie na terenie Polski. Prawda jest Taka, że wolałabym się drzec przez kilka godzin niż mieć problemy zdrowotne aż do dzis (poród cc był w 2012 w uk). Omal nie poleciałam na inny świat razem z synem; odrazu po przenoszeniu ciąży 14 dni zaczęli sztucznie wywolywac pod znieczuleniem zewnatrzoponowym poród. Nie stety nic z tego nie wyszło im. Próbowali tak od 19 aż do 2.45 w nocy kiedy lekarz powiedział nam że dziecko umiera. Wód plodowych nie było już przez 7,5h i dziecko ma 50%na przeżycie. Zrobili ta cesarke i o 3.08 urodził się syn fioletowy/siny. Dostał 4 pkt, po 10 min 6pkt, a po następnych 10min 8pkt. Później już było co raz lepiej
Natomiast po 1.5 h zostałam odwiedzona na intesywna z powodu powikłania po cc; goraczka 41stopni, przyspieszony puls i arytmia. Po pięciu dniach wypisalam się na własne zadanie bo miałam ich dosyć. To był najgorszy koszmar jaki przeżyłam w obawie o dziecko i o siebie. Nie wiem co czuł wtedy partner, ale kiedy wrócilismy do domu plakal i nie mógł się przez tydzień pozbierać. Dlatego jak jest możliwość wam kobiety urodzić naturalnie to walczcie o to...

Grzegorz
|

A co w naturalnym porodzie jest takie drogie. 5000 ?