Cesarskie cięcie to nie zabawa. Zobacz, ile negatywnych skutków może mieć poród zabiegowy

2022-07-11 20:36

Cesarskie cięcie ma również poważne skutki, zarówno dla dziecka jak i dla matki, co ważne, potwierdzone w badaniach i obserwacjach. Powinnaś poznać negatywne skutki cesarskiego cięcia, jeśli chcesz świadomie wybrać rodzaj porodu.

Poród przez cesarskie cięcie - w Polsce odsetek stanowi 43%
Autor: Getty images Poród przez cesarskie cięcie - w Polsce odsetek stanowi 43%

Jakie są negatywne skutki cesarskiego cięcia? Po cesarce mogą wystąpić powikłania pooperacyjne. Cesarskie cięcie jest operacją chirurgiczną wymagającą otwarcia jamy brzusznej. Jak podczas każdej takiej operacji mogą zdarzyć się powikłania.

Spis treści

  1. Powikłania po cesarskim cięciu
  2. Skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko śmierci matki i dziecka
  3. Negatywne skutki cesarskiego cięcia: kłopoty z płodnością i kolejną ciążą
  4. Matka po operacji gorzej się czuje i dłużej wraca do dobrej formy
  5. Skutki cesarskiego cięcia: dziecko może mieć problemy z układem oddechowym
  6. Dziecko pozbawione możliwości naturalnego przystosowania się do nowych warunków
  7. Negatywne skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko astmy i alergii u dziecka
Powikłania po cesarskim cięciu

Powikłania po cesarskim cięciu

  • uszkodzenie innych narządów wewnętrznych (pęcherza, moczowodów, jelit, naczyń krwionośnych w macicy) – duża utrata krwi
  • zakażenia wewnętrzne miejscowe i ogólne (nawet sepsa!)
  • zrosty w jamie brzusznej, czyli włókniste bliznowacenie tkanek, co może w przyszłości powodować liczne problemy (bóle brzucha, niedrożność jelit, niedrożność jajowodów).

Zobacz: Przyczyny i objawy zrostów po cesarce. Czy można ich uniknąć?

Skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko śmierci matki i dziecka

Wskutek poważnych powikłań operacyjnych po cesarskim cięciu zgon matki i dziecka podczas porodu zdarza się 2–3 razy częściej niż przy porodzie naturalnym – tak wynika z badań. Warto je znać, pamiętając jednak, że są to wypadki bardzo, bardzo rzadkie.

Amerykańscy naukowcy obliczyli, że wśród noworodków przychodzących na świat przez cesarskie cięcie notuje się 1,77 zgonów na tysiąc żywych urodzeń, podczas gdy przy narodzinach drogą naturalną wskaźnik ten wynosi 0,62 zgonów na tysiąc przypadków.

Dowiedz się: Cesarskie cięcie - jakie są wskazania do cesarki?

Inna statystyka: w Polsce w latach 1994–2000 zgonem zakończyły się porody 204 kobiet, z czego 61 przypadków to były porody siłami natury, a 134 – cięcia cesarskie (liczba ta obejmuje wszystkie cięcia, a więc głównie te wykonywane ze wskazań medycznych).

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: kłopoty z płodnością i kolejną ciążą

Mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę, jeśli wskutek zrostów doszło do niedrożności jajowodów czy endometriozy.

Cesarskie cięcie zwiększa też ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Także blizna na macicy może być przyczyną komplikacji w kolejnej ciąży (np. przyrośnięcie łożyska, przedwczesne odklejenie się łożyska, pęknięcie macicy).

Dowiedz się:  Niepokojące objawy po cesarskim cięciu - kiedy jechać do lekarza?

Zespół Ashermana a ciąża. Przyczyny i leczenie zrostów

Matka po operacji gorzej się czuje i dłużej wraca do dobrej formy

Po operacji chirurgicznej wstanie z łóżka następuje po upływie minimum 6–8 godzin, a czasem nawet kilku dni. Rana jest bolesna, a szwy mogą ciągnąć przez kilka miesięcy. Także ból w miednicy mniejszej może utrzymywać się podobnie długo. Młodej mamie trudno zajmować się dzieckiem, ktoś musi jej w tym pomagać.

Po operacji na zawsze pozostanie też blizna na podbrzuszu – znacznie mniej widoczna niż dawniej, ale jednak będzie.

Skutki cesarskiego cięcia: dziecko może mieć problemy z układem oddechowym

Przejście przez kanał rodny przygotuje noworodka do samodzielnego oddychania, bo dzięki uciskaniu klatki piersiowej z płuc dziecka zostaje wyciśnięty zalegający tam płyn owodniowy. Umożliwia to fizjologiczne rozprężenie pęcherzyków płucnych, co ułatwia zmianę płodowego krążenia krwi i podjęcie pracy przez płuca.

Dowiedz się także: Cesarka na życzenie - jakie trzeba spełniać warunki, by rodzić przez cesarskie cięcie

Dziecko pozbawione możliwości naturalnego przystosowania się do nowych warunków

Może dojść u niego do powikłania, które nazywane jest zespołem mokrego płuca: dziecko ma przyspieszony oddech, sinicę, duszność, mniej tlenu we krwi. Poza tym jeśli płyn owodniowy z płuc dziecka zostanie źle odessany, może dojść do infekcji płuc.

Sprawdź: Ile można mieć cięć cesarskich?

Czy cesarka boli? Zobacz, kiedy możesz odczuwać ból podczas porodu operacyjnego

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko astmy i alergii u dziecka

Wymienione dotąd niekorzystne skutki cesarskiego cięcia dla dziecka to są skutki bezpośrednie, odnoszące się do stanu malca tuż po urodzeniu. Tymczasem pojawiają się doniesienia, które wskazują na to, że taki rodzaj porodu może mieć też konsekwencje dalekosiężne.

Okazuje się bowiem, że dzieci te w późniejszym wieku częściej zapadają na różnego rodzaju alergie i schorzenia układu oddechowego (m.in. astmę).

Być może więc wzrost liczby cesarskich cięć jest jedną z przyczyn tego, że coraz więcej dzieci ma alergię? Dlaczego operacyjny poród temu sprzyja, jeszcze  nie wiadomo, ale pojawiają się już pewne hipotezy.

miesięcznik "M jak mama"