Ciężarne z depresją mogą odetchnąć. Te leki są bezpieczne dla mózgu dziecka

2022-10-12 16:06

Chcesz przerywać leczenie depresji z powodu ciąży? Nie musisz. Nowe badania pokazują, że przyjmowanie najczęstszych leków przeciwdepresyjnych nie jest związane z problemami behawioralnymi lub poznawczymi u dzieci w przyszłości. To bardzo ważne, bo przerwanie leczenia depresji z powodu ciąży ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne kobiety.

kobieta z depresją w oknie z zakrytą twarzą
Autor: Getty images Ciężarne z depresją mogą odetchnąć. Te leki są bezpieczne dla mózgu dziecka

To bardzo ważna informacja, która zmieni dotychczasowe myślenie o leczeniu depresji u kobiet w ciąży. Najnowsze badania pokazują, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka wystąpienia problemów nieprorozwojowych u dzieci w przyszłości. To zielone światło do kontynuowania leczenia depresji u kobiety, która odkrywa, że spodziewa się dziecka. 

Spis treści

 1. Czym jest depresja w ciąży?
 2. Czy leczyć depresję w ciąży?
 3. Leki przeciwdepresyjne są bezpieczne dla płodu
Poradnik Zdrowie: depresja lekooporna

Czym jest depresja w ciąży?

Depresja to choroba, która wpływa na sposób myślenia, działania i odczuwania. Obserwacje pokazują, że tego rodzaju zaburzeń nastroju i problemów emocjonalnych doświadczy 6% kobiet w pewnym momencie swojego życia i aż 10% kobiet będących w ciąży.

Stan oczekiwania na dziecko sprzyja bowiem depresji ze względu na zmiany hormonalne, które wpływają na substancje chemiczne w mózgu powodujące depresję i lęk. Przeżywana w okresie ciąży ma fatalny wpływ zarówno na kobietę, jak i na jej nienarodzone dziecko, dlatego wymaga leczenia. Depresja w czasie ciąży może również prowadzić do:

 • poronienia
 • przedwczesnego porodu
 • hipotrofii płodu
 • niskiej wagi urodzeniowej dziecka
 • depresji poporodowej
 • unikania prawidłowej opieki ciążowej i okołoporodowej
 • zaburzeń odżywiania u kobiety
 • stosowania używek
 • samobójstw.

Czytaj również: Młode matki potrzebują się wygadać... Oto jak z nimi rozmawiać, by pomóc, a nie dołować

O tym się nie mówi. Depresja poporodowa dotyka i mamy, i taty - często w tym samym czasie

Czy leczyć depresję w ciąży?

Wcześniejsze badania nie były jednoznaczne. Pojawiały się opinie, że niektóre leki przeciwdepresyjne mogą wpływać negatywnie na zdrowie dzieci w przyszłości. Mówiono między innymi o wpływie leczenia na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń zachowania czy nawet niepełnosprawności intelektualnej. 

Aby to sprawdzić, specjaliści zrzeszeni w Amerykańskim Stowarzyszeniu Medycznym przeanalizowali ryzyko wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych u dzieci, których matki przyjmowały w czasie ciąży leki na depresję. Badanie obejmujące ponad 145 000 kobiet i ich dzieci przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych nie wykazało związku między ekspozycją na leki przeciwdepresyjne a ryzykiem problemami neurorozwojowymi dzieci.  

Leki przeciwdepresyjne są bezpieczne dla płodu

Naukowcy wykazali, że leki przeciwdepresyjne nie były związane z: 

Naukowcy zauważyli również, że wyniki były spójne w odniesieniu do wszystkich rodzajów leków, dodali również, że wszystkie zaobserwowane powiązania były spowodowane samą depresją, zdrowiem czy stylem życia kobiet cierpiących na depresję. Podkreślili, że wyniki badań mogą pomóc specjalistom w podejmowaniu decyzji o kontynuowaniu lub rozpoczęciu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi kobiet oczekujących dziecka. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza