Ciężarne z depresją mogą odetchnąć. Te leki są bezpieczne dla mózgu dziecka

2022-10-12 16:06

Chcesz przerywać leczenie depresji z powodu ciąży? Nie musisz. Nowe badania pokazują, że przyjmowanie najczęstszych leków przeciwdepresyjnych nie jest związane z problemami behawioralnymi lub poznawczymi u dzieci w przyszłości. To bardzo ważne, bo przerwanie leczenia depresji z powodu ciąży ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne kobiety.

kobieta z depresją w oknie z zakrytą twarzą
Autor: Getty images Ciężarne z depresją mogą odetchnąć. Te leki są bezpieczne dla mózgu dziecka

To bardzo ważna informacja, która zmieni dotychczasowe myślenie o leczeniu depresji u kobiet w ciąży. Najnowsze badania pokazują, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka wystąpienia problemów nieprorozwojowych u dzieci w przyszłości. To zielone światło do kontynuowania leczenia depresji u kobiety, która odkrywa, że spodziewa się dziecka. 

Spis treści

 1. Czym jest depresja w ciąży?
 2. Czy leczyć depresję w ciąży?
 3. Leki przeciwdepresyjne są bezpieczne dla płodu
Poradnik Zdrowie: depresja lekooporna

Czym jest depresja w ciąży?

Depresja to choroba, która wpływa na sposób myślenia, działania i odczuwania. Obserwacje pokazują, że tego rodzaju zaburzeń nastroju i problemów emocjonalnych doświadczy 6% kobiet w pewnym momencie swojego życia i aż 10% kobiet będących w ciąży.

Stan oczekiwania na dziecko sprzyja bowiem depresji ze względu na zmiany hormonalne, które wpływają na substancje chemiczne w mózgu powodujące depresję i lęk. Przeżywana w okresie ciąży ma fatalny wpływ zarówno na kobietę, jak i na jej nienarodzone dziecko, dlatego wymaga leczenia. Depresja w czasie ciąży może również prowadzić do:

 • poronienia
 • przedwczesnego porodu
 • hipotrofii płodu
 • niskiej wagi urodzeniowej dziecka
 • depresji poporodowej
 • unikania prawidłowej opieki ciążowej i okołoporodowej
 • zaburzeń odżywiania u kobiety
 • stosowania używek
 • samobójstw.

Czytaj również: Młode matki potrzebują się wygadać... Oto jak z nimi rozmawiać, by pomóc, a nie dołować

O tym się nie mówi. Depresja poporodowa dotyka i mamy, i taty - często w tym samym czasie

Czy leczyć depresję w ciąży?

Wcześniejsze badania nie były jednoznaczne. Pojawiały się opinie, że niektóre leki przeciwdepresyjne mogą wpływać negatywnie na zdrowie dzieci w przyszłości. Mówiono między innymi o wpływie leczenia na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń zachowania czy nawet niepełnosprawności intelektualnej. 

Aby to sprawdzić, specjaliści zrzeszeni w Amerykańskim Stowarzyszeniu Medycznym przeanalizowali ryzyko wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych u dzieci, których matki przyjmowały w czasie ciąży leki na depresję. Badanie obejmujące ponad 145 000 kobiet i ich dzieci przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych nie wykazało związku między ekspozycją na leki przeciwdepresyjne a ryzykiem problemami neurorozwojowymi dzieci.  

Leki przeciwdepresyjne są bezpieczne dla płodu

Naukowcy wykazali, że leki przeciwdepresyjne nie były związane z: 

Naukowcy zauważyli również, że wyniki były spójne w odniesieniu do wszystkich rodzajów leków, dodali również, że wszystkie zaobserwowane powiązania były spowodowane samą depresją, zdrowiem czy stylem życia kobiet cierpiących na depresję. Podkreślili, że wyniki badań mogą pomóc specjalistom w podejmowaniu decyzji o kontynuowaniu lub rozpoczęciu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi kobiet oczekujących dziecka.