Czy można stosować leki antydepresyjne w ciąży? Jak leczyć depresję ciążową?

2020-02-05 11:18

Jak leczyć depresję w ciąży, czyli w czasie, gdy w zasadzie ogranicza się do minimum przyjmowanie jakichkolwiek leków? Czy depresja ciążowa wymaga podawania leków antydepresyjnych, czy też można leczyć ją innymi metodami? Sprawdź, czy można stosować leki antydepresyjne w ciąży.

Depresja w ciąży
Autor: Getty images

Zaburzenia depresyjne obok zaburzeń lękowych są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Możliwe jest także wystąpienie depresji u kobiety w ciąży. Czy w ciąży można przyjmować leki antydepresyjne? Wyjaśniamy, na czym opiera się leczenie tego problemu u pacjentek w stanie błogosławionym.

Spis treści:

  1. Czy w ciąży można stosować leki przeciwdepresyjne?
  2. Jakie leki antydepresyjne można stosować w ciąży?
  3. Jak wygląda leczenie depresji w ciąży?
  4. Jak postępować gdy depresja pojawi się w ciąży?
  5. Jakie są alternatywne metody leczenia depresji?

Czy w ciąży można stosować leki przeciwdepresyjne?

Leczenie depresji typowo kojarzone jest ze stosowaniem leków przeciwdepresyjnych. U kobiet ciężarnych unika się jednak wszelkich leków – zalecane są one pacjentkom wyłącznie wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Tutaj pojawia się odpowiedź na postawione wyżej pytanie – owszem, możliwe jest stosowanie leków antydepresyjnych w ciąży.

Depresja ciążowa jest poważnym problemem, który zdecydowanie wymaga leczenia. Zaniechanie terapii może prowadzić do bardzo groźnych konsekwencji – zwiększeniu ulega wtedy chociażby ryzyko utrzymania się zaburzeń depresyjnych już po urodzeniu dziecka. Taki stan jest bardzo groźny, gdyż może doprowadzić m.in. do tego, że w niewłaściwy sposób będzie się wykształcała więź pomiędzy matką a dzieckiem, oprócz tego może skutkować tym, że świeżo upieczona rodzicielka nie będzie w stanie we właściwy sposób zająć się swoim maluchem.

Depresja może wpłynąć jednak i na przebieg samej ciąży – zwraca się uwagę na to, że przy dużym jej nasileniu i braku leczenia, zwiększone staje się ryzyko m.in. przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka czy innych ciążowych komplikacji.

Czytaj: Kryzys po narodzinach dziecka - JAK MU ZARADZIĆ?

Choroby psychiczne a ciąża - czy mimo zaburzeń można urodzić zdrowe dziecko?

Warto wiedzieć
jesz co lubisz

Autor: redakcja

Indywiudalnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością wspierać prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Skorzystaj z programu dietetycznego i wypróbuj dietę MIND, która pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze oraz percepcyjne. Dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak depresja, choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Jakie leki antydepresyjne można stosować w ciąży?

To, że leczenie depresji w ciąży jest konieczne, nie ulega wątpliwości. Jest jednak jeszcze druga strona medalu – zagrożenia wynikające ze stosowania leków antydepresyjnych w ciąży. Żaden z dostępnych obecnie środków przeciwdepresyjnych nie należy (według FDA) do grupy A, czyli do takich, których stosowanie w ciąży jest w pełni bezpieczne.

Istnieją dodatkowo doniesienia o tym, że niektóre z częściej wykorzystywanych antydepresantów mogą zwiększać ryzyko wystąpienia różnych wad wrodzonych u dziecka (pojawia się szczególnie wtedy, gdy preparaty te są zażywane w trakcie pierwszego trymestru ciąży).

Powiedzieć więc, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży jest zdecydowanie bezpieczne, z pewnością nie można. Znane są preparaty, których stosowanie związane jest z większym zagrożeniem (takim lekiem jest np. paroksetyna), jak i takie leki, w stosunku do których zdecydowanie rzadziej obserwowano pojawianie się jakichś zaburzeń u dzieci, których matki stosowały je w ciąży (tutaj jako przykłady można z kolei wymienić fluoksetynę czy sertralinę).

Ogólnie można stwierdzić, że zawsze konieczne jest przeanalizowanie wszelkich możliwych zysków, płynących z leczenia depresji w ciąży oraz potencjalnych zagrożeń, które mogą wynikać z zażywania przez przyszłą matkę leków antydepresyjnych.

Czytaj: Co zamiast leków w ciąży? Naturalne sposoby na ciążowe dolegliwości

DEPRESJA POPORODOWA: co to jest i jak pokonać depresję po porodzie

Jak wygląda leczenie depresji w ciąży?

Depresję w ciąży trzeba traktować zawsze bardzo indywidualnie – inaczej przebiega leczenie tego problemu u kobiety, która na depresję cierpiała jeszcze przed ciążą, a zupełnie inaczej w sytuacji, gdy zaburzenia depresyjne pojawiają się dopiero w stanie błogosławionym.

W pierwszym z wymienionych przypadków zdarza się tak, że kobieta przyjmowała antydepresanty zanim jeszcze zaszła w ciążę. W tej sytuacji wymagane jest dokładne ocenienie jej stanu psychicznego – całkowite odstawienie leku antydepresyjnego raczej nie jest zalecane (szczególnie, gdy nie doszło do ustąpienia u pacjentki objawów depresyjnych).

Możliwe jest za to zredukowanie dawki przyjmowanego przez ciężarną leku – taką decyzję podejmuje się jednak wyłącznie wtedy, gdy stan psychiczny pacjentki na takie zmiany pozwala.

Czasami modyfikacja terapii może polegać na zmianie zalecanego dotychczas pacjentce leku na inny, który cechuje się mniejszą tendencją do wywołania jakichś zaburzeń u dziecka. Tutaj trzeba jednak podkreślić, że modyfikacje terapii antydepresantami trwają pewien czas – nie robi się tego z dnia dzień. Wcześniej stosowany lek musi być stopniowo odstawiany, podobnie jest z nowym preparatem, którego finalną, potrzebną ciężarnej dawkę, osiąga się stopniowo.

Jak postępować gdy depresja pojawi się w ciąży?

Odmiennie przebiegają z kolei decyzje o sposobie leczenia depresji wtedy, gdy problem ten pojawi się u pacjentki dopiero w czasie trwania ciąży. Tutaj trzeba przede wszystkim przeanalizować to, czy kobieta rzeczywiście wymaga leczenia farmakologicznego.

Wtedy bowiem, gdy istniejące u niej objawy depresyjne mają niewielkie nasilenie, przynajmniej początkowo podjęte mogą być próby leczenia bazującego na samej psychoterapii. Jeżeli jednak nie zakończą się one powodzeniem lub dojdzie do znacznego nasilenia objawów depresji u ciężarnej, wtedy rozpoczynane jest już zwykle leczenie preparatami przeciwdepresyjnymi.

Podkreślić należy jeden aspekt - nie ma jednego, konkretnego sposobu postępowania w przypadku leczenia depresji w ciąży. Schemat leczenia pacjentek w stanie błogosławionym musi być ustalany bardzo indywidualnie. Zawsze jednak konieczne jest poinformowanie prowadzącego ciążę ginekologa o tym, że stosuje się leki przeciwdepresyjne.

Ich zażywanie może skutkować zespołem odstawiennym u dziecka – jego przejawami mogą być m.in. niepokój u noworodka czy też przemijające trudności z jego karmieniem. Problemy takie zazwyczaj dość szybko ustępują, personel medyczny, zajmujący się młodą matką oraz jej dopiero co urodzonym dzieckiem, musi jednak mieć świadomość o możliwości ich pojawienia się.

Czytaj: Depresja poporodowa u mężczyzn - jak rozpoznać męską depresję poporodową?

Leki w ciąży - Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Jakie są alternatywne metody leczenia depresji?

Alternatywą dla farmakologicznego leczenia depresji w ciąży jest wspominana już wcześniej psychoterapia, niektórym jednak pacjentkom proponowana jest jeszcze inna metoda. Mowa tutaj o… elektrowstrząsach. Teoretycznie wydawać się może, że taka terapia jest w ciąży absolutnie niedopuszczalna, prawda jest jednak taka, że elektrowstrząsy bywają zdecydowanie bezpieczniejsze od stosowania antydepresantów w ciąży.

Należy tutaj jednak podkreślić, że ta metoda leczenia nie jest rutynowo proponowana ciężarnym z zaburzeniami depresyjnymi. Znajduje ona wykorzystanie w przypadku najcięższych postaci tego typu problemów – wskazaniem do elektrowstrząsów w ciąży może być np. bardzo silna depresja, w której przebiegu pojawiają się nasilone myśli i tendencje samobójcze.

Czy nie nadużywasz leków?

Pytanie 1 z 10
Czy w ciąży przyjmujesz jakieś suplementy diety?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza