Co jest droższe: wychowanie niemowlęcia czy nastolatka? Wiemy, ile wydasz na dziecko. Sumy zaskakaują

2022-09-07 13:58

Co roku w mediach publikowane są zestawienia, pokazujące koszty wychowania dziecka w Polsce. Zobacz, ile kosztuje opieka nad niemowlęciem, a ile nad starszym dzieckiem, które chodzi już do szkoły, i co jest droższe? Sumy cię zaskoczą.

Co jest droższe: wychowanie niemowlęcia czy nastolatka? Wiemy, ile wydasz pieniędzy
Autor: Getty images Co jest droższe: wychowanie niemowlęcia czy nastolatka? Wiemy, ile wydasz pieniędzy

Ostatnie zestawienia, prezentowane w czerwcu przez Centrum im. Adama Smitha mówią o tym, że (biorąc pod uwagę ceny z końca 2021 roku) przeciętny rodzic na wychowanie jednego dziecka do ukończenia prze nie 18. roku życia wyda 265 tys. złotych, a dwójki dzieci - 439 tys. złotych. Zestawienie uwzględniło kryzys i inflację spowodowaną pandemią.

Nikogo nie dziwi, że zła sytuacja gospodarcza zmniejszyła ochotę rodziców do wydawania pieniędzy. Biorąc pod uwagę wzrost cen, za koszyk wydatków na dziecko, który w 2020 roku wynosił 254 tys. zł, rok później należałoby zapłacić aż 280 tys. zł, ale tak się nie stało – realne wydatki były niższe, co oznacza spadek zakupów związanych z wychowaniem dzieci. 

Spis treści

 1. Ile pieniędzy wydajemy na dzieci?
 2. Ile kosztuje ciążą i poród?
 3. Co jest droższe: wychowanie niemowlęcia czy nastolatka?
 4. Rok życia niemowlęcia - 16 tys.
 5. Rok życia ucznia - 19 tys.
M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Ile pieniędzy wydajemy na dzieci?

Mimo to wydatki nadal są ogromne: "Koszty wychowania dzieci są stosunkowo wysokie i sięgają od 15 do 30 proc. budżetu rodziny" – czytamy w raporcie Centrum A. Smitha - "Koszty te zmieniają się w tym przedziale w zależności od liczby dzieci, ich wieku i etapu edukacji".

Wspomniane dane, opublikowane w raporcie pokazują, jak wygląda rozłożenie wydatków na dzieci. Najwięcej pieniędzy wydajemy na transport, związany z wożeniem i przywożeniem dzieci za szkoły, na zajęcia itd. To aż 28% wszystkich wydatków na dziecko.

Kolejny w strukturze jest koszt żywności - 26% i mieszkania - 21%. Na edukację, a więc dodatkowe zajęcia, książki itd. wydajemy 8% pieniędzy na dziecko, na rekreację i kulturę - 5%, na odzież i obuwie - 4%, na ochronę zdrowia - 3% higienę 2%.

Czytaj również: Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Podano nowe wyliczenia: jest o wiele drożej

Kieszonkowe – ile powinno wynosić i od jakiego wieku dawać dziecku kieszonkowe

Ile kosztuje ciążą i poród?

Szacunkowe dane dotyczące wydatków na dziecko nie obejmują ciąży i porodu. A to jak wiedzą wszyscy rodzice niezły wstęp do dalszych kosztów. Według danych pochodzących od samych zainteresowanych, czyli przyszłych rodziców, koszt ciąży i porodu to ok. 2500 zł. To oczywiście wynik, który dotyczy kobiet chodzących do lekarza w ramach NFZ.

Mimo bezpłatnych wizyt, trzeba opłacić niekiedy dodatkowe badania prenatalne, kupić suplementy i leki, kosmetyki czy ubrania ciążowe. Koszt prowadzenia ciąży w prywatnym gabinecie lub klinice zwiększa sumę dwukrotnie albo więcej, ponieważ jedna wizyta kontrolna to - w zależności od miasta - koszt od 150 do 400 zł.

Co jest droższe: wychowanie niemowlęcia czy nastolatka?

No właśnie, co jest droższe: kupno pieluch i mleka modyfikowanego czy markowe ciuchy i korepetycje z matmy? Nie ma danych, które pokazywałyby, ma którym etapie rozwoju dziecka rodzice wydają najwięcej. W internecie znaleźć można statystki z USA, które wyraźnie pokazują, że koszty rosną wraz z dzieckiem.

W USA dużo droższe jest wychowywanie nastolatka niż malucha. Amerykanie wydają średnio 12 680 $ rocznie na niemowlęta, podczas gdy dzieci w wieku od 15 do 17 lat kosztują ich 13 900 $.

Ale realia na tamtym kontynencie są nieco inne – przeciętny 17-latek ma już własny samochód, trzeba mu też opłacać studia, które w Stanach są płatne. Według www.washingtonpost.com to właśnie wydatki mieszkaniowe stanowią tam mniej więcej jedną trzecią wszystkich wydatków.

Inne koszty obejmowały żywność (18% całkowitych wydatków), opiekę nad dziećmi i edukację (16%) oraz transport (15%), opiekę zdrowotną (9%), różne wydatki, takie jak rekreacja i rozrywka (7%) oraz odzież (6%).

Czytaj również: Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice w 2022 roku?

Rok życia niemowlęcia - 16 tys.

Aby zobaczyć, jak to wygląda w Polsce, sięgnęliśmy po kalkulator. Biorąc pod uwagę średnie ceny mebli czy akcesoriów niemowlęcych, koszt wychowania dziecka od narodzin do pierwszego roku życia to ok. 16 tys. lub 14 - jeśli karmisz piersią.

 • Łóżeczko – ok. 500 zł
 • Materac do łóżeczka, pościel –500 zł
 • Wanienka, leżaczek, mata, przewijak 600 zł
 • Wózek 3-funkcyjny – 3000 zł
 • Ubranka (śpioszki, body, kaftaniki, kombinezon na zimę, czapeczki, skarpetki) – ok. 1500 zł
 • Pieluchy jednorazowe – ok. 1800 zł
 • Kosmetyki i leki – ok. 1000 zł
 • Przybory higieniczne (m.in. nożyczki, waciki, chusteczki nawilżane, gruszka do nosa) – ok. 500 zł
 • Jedzenie (kaszki, kleiki, słoiczki) – ok. 1800 zł (na pół roku)
 • Mleko modyfikowane 4200 zł
 • Akcesoria do karmienia (butelki, podgrzewacz do butelek, odciągacz pokarmu) – ok. 400 zł

Rok życia ucznia - 19 tys.

Koszty wyprawki szkolnej w 2022 roku to ok. rodzina wychowująca jedno dziecko, w roku 2022, wydała na wyprawkę średnio 1388 zł.

Tymczasem koszt korepetycji z matematyki to koszt od 50 do 100 zł. Biorąc pod uwagę, że rok szkolny ma około 40 tygodni, koszt korepetycji raz w tygodniu to 2-4 tys. zł rocznie. A jeśli dodatkowo posyłamy dziecko do szkoły społecznej lub prywatnej - musimy liczyć się z dodatkowymi kilkunastoma tysiącami zł rocznie, które przeznaczymy na czesne.

A co z podstawowymi potrzebami?

 • Łóżko – ok. 1000 zł
 • Materac do łóżeczka/pościel –500 zł
 • Jedzenie - 6000 zł
 • Sport - 2500 zł
 • Angielski - 4500 zł
 • Ubrania i buty – 1500 zł
 • Kosmetyki i leki – 1000 zł
 • Wyprawka szkolna - 1400 zł
 • Rolki/hulajnoga/rower - 300 zł
 • Zabawki - 300 zł
 • Telefon - 1000 zł
 • Rozrywka/kino -1000 zł