Co powinno znaleźć się w łóżeczku niemowlaka? Fizjoterapeutka podpowiada

2022-10-14 9:28

Patrząc na niektóre sklepowe aranżacje łóżeczek dla niemowląt, możemy się zastanawiać, gdzie jest miejsce dla dziecka. Ochraniacze, baldachimy, kokony, poduszeczki, kocyki, pluszaki i karuzele zajmują bardzo dużo miejsca. Tymczasem fizjoterapeuci zalecają pełen minimalizm.

śpiące niemowlę w łóżeczku
Autor: Getti Images Co powinno znaleźć się w łóżeczku niemowlaka? Fizjoterapeutka podpowiada

Jeszcze niedawno popularne były duże prostokątne ochraniacze do łóżeczka dla niemowląt lub takie, które przypominają gruby warkocz. Miały one na celu ochronę dziecka przed uderzeniem w szczebelki. Zalecano również zawieszenie karuzeli nad łóżeczkiem, aby stymulowała rozwój dziecka. Dodatkowa funkcja pozytywki usypiała malucha. Dziś wiemy, że do 3. miesiąca życia karuzela nie jest potrzebna.

Przeciążenie sensoryczne to jeden z powodów, dla których maluch nie powinien mieć wokół siebie całej gamy kolorowych maskotek i grających pozytywek.

Zuza jest fizjoterapeutką, która prowadzi profil na Instagramie @fizjoday. Ze względu na bezpieczeństwo i rozwój malucha, zaleca całkowity minimalizm. Im mniej rzeczy w łóżeczku tym lepiej.

Zobacz także: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?

Spis treści

  1. Wybierz dobrej jakości materacyk  
  2. Jak zabezpieczyć materac?
  3. Czym przykrywać niemowlaka?
  4. O czym jeszcze warto pamiętać?
M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Wybierz dobrej jakości materacyk  

Materacyk dla niemowlaka jest zalecany średnio twardy z wypełnieniem lateksowym lub piankowym. Niegdyś hitowe materace z wypełnieniem z gryki są odradzane ze względu na rozwój pleśni.

Zdecydowanie zaleca się również, aby materacyk był nowy. Używane materace nabierają kształtu poprzedniego dziecka, które na nim leżało i niestety mogą prowadzić do wad postawy kolejnego malucha.

Przy wyborze materaca dla niemowlaka warto kierować się prostą zasadą, jeżeli pod naciskiem szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu, to jest odpowiedni.

Jak zabezpieczyć materac?

Wbrew pozorom ochraniacz na materac sprawdzi się już u noworodków. Czasami maluch może ulać, albo okaże się, że coś wyciekło z pieluszki, a ochraniacz zabezpieczy materac przez zabrudzeniem.

Dobrze jest wybrać ochraniacz z dobrej jakości materiału i z gumkami do mocowania. Warto również wybrać model, który nie szeleści. Bardziej wrażliwe maluchy, gdy już zaczną więcej się ruszać, mogą zacząć się wybudzać.

Prześcieradło powinno być wykonane z wysokiej jakości bawełny lub bambusa. Wybierzmy takie, które będzie dobrze przylegało do materaca, nie marszczyło się i nie zsuwało. Pomocne może być prześcieradło z gumką, która sprawi, że będzie ono dobrze naciągnięte.

Czym przykrywać niemowlaka?

Kładąc niemowlaka do łóżeczka, chcemy, żeby było mu wygodnie i przede wszystkim ciepło. Pamiętajmy tylko, że lekarze zalecają niższą temperaturę w pokoju dziecka w nocy.

Do przykrycia niemowlaka najlepiej sprawdzają się śpiworki. W zależności od pory roku możemy wybrać model cieńszy lub grubszy. Ciekawym rozwiązaniem na chłodniejsze dni mogą być śpiworki z odpinanymi rękawkami.  

Śpiworki dla niemowląt mają tę zaletę, że małe dziecko nie przykryje nim sobie twarzy i z racji tego są znacznie bezpieczniejsze. Ponadto, dziecko się z nich nie rozkopie.

Niektóre dzieci mogą jednak nie preferować śpiworków. Wówczas warto spróbować raz jeszcze po pewnym czasie. Być może niechęć jest chwilowa.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Fizjoterapeutka odradza stosowanie jakichkolwiek poduszek do drugiego roku życia, jeżeli nie jest to zalecane przez specjalistę.

Pamiętajmy również, że łóżeczko jest miejscem do spania. Nie potrzeba w nim układać żadnych zabawek, grających pozytywek i pluszaków. Postawmy na całkowity minimalizm, aby dziecko mogło spokojnie skupić się na zasypianiu.

Czytaj również: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?

Nasi Partnerzy polecają