Rodzice ją szybko pokochają! Tak sztuczna inteligencja odpowiadała na trudne pytania dzieci

2023-04-03 15:07

Słyszałaś o ChatGPT? Ne pewno, bo od kilku tygodni mówi o nim cały świat. Jeśli jesteś rodzicem, pokochasz go bardzo szybko. Sztuczna inteligencja potrafi wiele, zna też odpowiedzi na wszystkie pytania ciekawskiego malucha, o których ty nie masz pojęcia. Sprawdziliśmy to!

Dziewczynka siedzi przed komputerem
Autor: GettyImages Jak słynny już ChatGPT dał sobie radę z najczęstszymi pytaniami dzieci?

Dlaczego trzeba myć zęby? Bo się zepsują. A dlaczego się zepsują? Bo zaatakuje je próchnica... A co to jest próchnica?.... Znasz to? Widać masz w domu ciekawskiego trzylatka, który chce wszystko wiedzieć i ciągle zadaje trudne pytania. I o ile dajesz sobie radę z odpowiedziami na temat "robaczków" w buzi zjadających nieumyte ząbki, o tyle możesz mieć problemy z odpowiedziami na inne, trudniejsze pytania swojego dziecka. Na przykład: ile jest drzew na świecie lub co się stało z dinozaurami?

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko pyta "dlaczego?" 
  2. Co to jest ChatGPT?
  3. Co się stało z dinozaurami i inne trudne pytania
  4. Testujemy ChatGPT
Kongres 590 2021: Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?

Dlaczego dziecko pyta "dlaczego?" 

Dziecko używa słowa „dlaczego”, bo chce uzyskać odpowiedzi na pytania, które rodzą się w jego małej główce. W ten sposób zdobywa wiedzę o świecie, którego nie do końca rozumie. Ta wiedza przydaje mu się na co dzień i zaprocentuje w przyszłości - pytanie i zdobywanie odpowiedzi w tym wieku rozwija mózg dziecka, który za kilka lat będzie korzystał z połączeń nerwowych powstałych w dzieciństwie. 

Najgorsze jest to, że pytania dzieci często pokazują nam, rodzicom, jak małą wiedzę ogólną posiadamy. Wie to każdy z rodziców, który choć raz miał głupią minę, po tym, jak malec zastrzelił go jakimś pytaniem z dziedziny biologii czy astronomii. Ale to już koniec męki, powstał bowiem ChatGPT, który odpowie na każde pytanie twojego dziecka. 

Co to jest ChatGPT?

To sztuczna inteligencja, który jakiś czas temu stała się dostępna dla zwykłych śmiertelników. Po zalogowaniu się także ty możesz korzystać z jej mądrości. ChatGPT potrafi wszystko: pisze powieści, wypracowania i pozwy rozwodowe, tworzy fotomontaże do złudzenia przypominające prawdziwe zdjęcia, tłumaczy teksty na obce języki jak zawodowy tłumacz, a nie jak googlowy translator przypominający mowę niedouczonego uczniaka. 

Wiele osób, nawet tych, które zawodowo nie są zainteresowana korzystaniem z Chata, zalogowało się, aby pobawić się i sprawdzić możliwości sztucznej inteligencji. Dziennikarze serwisu tinybeans.com, postanowili wypróbować ją pod kątem umiejętności odpowiadania na ulubione pytania trzylatków. Zobaczcie, jak sztuczna inteligencja dała sobie radę z ciekawskimi maluchami. 

Co się stało z dinozaurami i inne trudne pytania

Na pierwszy ogień poszło pytanie o ukochane przez dzieci dinozaury. Co się z nimi stało, zapytano sztuczną inteligencję. Zdaniem bota, zgodnie z badaniami naukowców, dinozaury wyginęły ok. 65 milionów lat temu z powodu katastrofy, jaką było potężne uderzenie asteroidy w ziemię. Spowodowało ono zmiany klimatyczne, które były zabójcze dla dinozaurów. Mimo to niektórzy potomkowie dinozaurów, na przykład ptaki, nadal żyją - pociesza sztuczna inteligencja.

Ile jest drzew na świecie? Chat przyznaje, że nie jest w stanie na to dokładnie odpowiedzieć, ale według ostatnich szacunków organizacji Narodów Zjednoczonych, na całej ziemi jest ok. 3 bilionów drzew. Genialne!

Dlaczego nie wolno oglądać za dużo bajek?
Autor: screen ChatGPT

Testujemy ChatGPT

Wychodząc na przeciw zmęczonym pytaniami rodzicom, my również postanowiliśmy się pobawić w pytania i odpowiedzi. Zapytaliśmy Chat, dlaczego nie wolno oglądać za dużo bajek?

"Oglądanie bajek przez dzieci może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Oto kilka powodów, dlaczego nie zaleca się, aby dzieci oglądały zbyt wiele bajek: negatywny wpływ na rozwój emocjonalny - Bajki często prezentują świat w prostych kategoriach "dobrych" i "złych" postaci, co może skłonić dzieci do myślenia w podobny sposób..." - zaczął Chat. Przerwaliśmy, mu prosząc, aby powiedział to samo, ale tak, jakby mówił do dziecka.  

"Oczywiście! Drogi dziecinko, oglądanie bajek jest fajne i zabawne, ale musisz wiedzieć, że za dużo bajek może mieć negatywny wpływ na Twoje myślenie i uczucia. Bajki często pokazują, że jest tylko "dobrze" i "źle", a życie nie jest takie proste. Mogą też przekazywać złe wartości, takie jak przemoc, agresja czy nietolerancja, co nie jest dobre dla Ciebie ani dla innych ludzi. Dlatego ważne jest, abyś nie oglądał zbyt wielu bajek, a zamiast tego spędzał czas na innych aktywnościach, takich jak czytanie książek, malowanie, bieganie czy gra na powietrzu".

Podobają ci się odpowiedzi ChataGPT? Naszym zdaniem są całkiem niezłe. Nawet jeśli nie wykorzystasz ich w odpowiadaniu na tysiące pytań swojego dziecka, to może zachęciłyśmy cię do zabawy ze sztuczna inteligencją. PS. Ten tekst nie powstał przy jej użyciu :). 

Skąd bierze się agresja u dzieci? Posłuchaj podcastu.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza