Córka zapytała mamę, co to jest "69". Musicie zobaczyć jej odpowiedź

2023-05-19 14:12

Dzieci są ciekawe świata, a rodzice są od tego, by im ten świat pokazywać. Takich rozmów boi się chyba każdy rodzic. Jak wytłumaczyć kilkulatkowi kwestie dotyczące seksualności, zwłaszcza jeśli zadają tak precyzyjne pytania? Ta mama próbowała z całych sił, ale w efekcie poległa. Jak zrobić to dobrze? Sprawdzamy.

trudne pytania od dzieci
Autor: TikTok/ @britt.ostofe Takie pytania to koszmar rodziców. Każdy z nas może być w podobnej sytuacji.

Nie da się ominąć tego okresu w rodzicielstwie. Dzieci dorastają i zaczynają przynosić do domu tematy, które niejednego rodzica wprowadzą w zakłopotanie. Tak było również w sytuacji tej mamy, chociaż trzeba przyznać, że wybrnęła z niego z klasą. 

Britt prowadząca tik-tokowy profil o nazwie @britt.ostofe w zabawny sposób poruszyła problem, który spotyka wielu rodziców. Opowiedziała o tym, jak jej szkolna córka, przyszła któregoś dnia do domu pytając - "Wiesz co to jest 69?". Mama 9-latki odpowiedziała sprytnie, choć nie da się ukryć, że ta rozmowa to dowód na to, że na rodzicielstwo nie da się w pełni przygotować. 

Dowiedz się: Przyłapani w łóżku: co zrobić, gdy dziecko nakryje rodziców w sypialni?

Gadaj Zdrów EXTRA: Dlaczego kobiety zaraz po seksie powinny skorzystać z toalety? Urolog wyjaśnia

Nieudolne próby rozmowy z dzieckiem o seksie

Próbując szybko zakończyć rozmowę, Britt powiedziała córce, że przecież 69 to liczba przed 70. Ku jej niezadowoleniu, dziewczynka nie dała się jednak szybko zbyć.

- Cóż, słyszałam, że dzieje się tak, gdy chłopiec i dziewczynka są razem i starają się o dziecko – ciągnęła dalej 9-latka.

Na te słowa, jak relacjonuje Britt, lał się po niej pot i ogólnie rzecz ujmując, wpadła w panikę. Ostatecznie jednak uznała, że albo jej córka dowie się o tym od kogoś innego i być może uzyska błędną odpowiedź, albo to ona sama wyjaśni jej temat w odpowiedni sposób. By użyć słów dostosowanych do wieku jej córki, Britt użyła metafory nawiązującej do... kuchni i gotowania.

- Wiesz, kiedy gotujesz posiłek, a jest czas na przygotowanie i czas na gotowanie? Gdzie podczas przygotowywania siekasz warzywa, a czas na gotowanie zbliża cię do głównego posiłku. Tylko dorośli mogą przygotowywać i gotować w kuchni. I będziesz to robić, kiedy będziesz dorosła, OK? Ale teraz jesteś dzieckiem. Dzieci nie robią obiadu. Nie musisz się tym martwić - opowiada kobieta w swoim filmiku.

Oczywiście na tym się nie skończyło. Jej córka zwróciła uwagę, że przecież tatuś nie gotuje i czy to znaczy, że nie pomaga w robieniu dzieci? Okazało się więc, że analogia nie była do końca trafna. W końcu Britt poddała się i jednak zbyła córkę: „Gotowanie nie jest dla ciebie. Znajdź nowe hobby”.

Jak prowadzić rozmowę, gdy dziecko pyta o seks?

Takie konwersacje zazwyczaj są nieprzewidziane i wprowadzają w zakłopotanie. Każdy rodzic popełnia błędy, ale są kluczowe kwestie w sposobie rozmawiania z dzieckiem na "te" tematy, które wskazują seksuolodzy. Pomogą one uchronić rodzica przed gafą, a także zbudują odpowiednią atmosferę wokół takich rozmów. 

- Nie śmiej się i nie bagatelizuj tematu, ale też nie bądź spłoszona. Dziecko nie powinno odczuwać winy, że zadaje takie pytania, ale nie może też czuć, że temat jest błahy.

- Unikaj długich wykładów, a zamiast nich zadawaj dużo pytań i odnoś się do wiedzy, którą dziecko już ma. Wtedy zmniejszysz ryzyko wyjścia poza poziom zrozumiały dla jego wieku. 

- Używaj odpowiedniej terminologii. Nie bój się słów takich jak "penis", czy "pochwa".

- Podkreślaj emocjonalną stronę erotyki. Dziecko powinno wiedzieć, że polega ona na budowaniu więzi i sferze uczuciowej.

Sprawdź: Jak rozmawiać z dziećmi o pornografii? Seksuolożki wyjaśniają

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza