Częściej rodzą wcześniaki, niektóre tracą ciążę. Koszmar ciężarnych Ukrainek

2022-03-09 10:45

Stres związany z wojną w Ukrainie ma bezpośredni wpływ na ciąże Ukrainek. Zarówno kobiety rodzące w Polsce jak i te, które zostały w Ukrainie, częściej rodzą wcześniaki. Nie brakuje też tragicznych historii poronień.

Stres przyspiesza porody ciężarnych Ukrainek, może też prowadzić do poronień
Autor: Getty images

Na Ukrainie brakuje odpowiedniej liczby anestezjologów, a same szpitale położnicze na czas wojny musiały przenieść się do schronów. Film z takiej podziemnej porodówki od kilku dni krąży już w sieci. Zobacz: W schronach Odessy rodzą się dzieci. Film z podziemnej porodówki

Ukrainki rodzą w polskich szpitalach

Do Polski z Ukrainy dotarło już ponad 1,3 miliona uchodźców, wśród nich licznie przybywają także ciężarne Ukrainki. Kobiety nierzadko rodzą jeszcze na granicy, inne - już w polskich szpitalach. W samej Warszawie od wybuchu wojny w Ukrainie urodziło się 7 dzieci.

Maluchy przychodzą na świat także w innych miejscach w kraju, często w szpitalach położonych bliżej granicy - w Hrubieszowie, Chełmie, Świdniku.

Pielęgnacja wcześniaka w domu

Stres przyczyną przedwczesnych porodów

Oczywiście nie wszystkie ciężarne opuściły Ukrainę, a tamtejsze porodówki przeżywają prawdziwe oblężenie. Jak widzimy na filmie opublikowanym przez młodszego brata mera Kijowa, Wołodymyra Kliczkę, który odwiedził jeden ze stołecznych szpitali położniczych, oddział jest pełen noworodków.

"W życiu są cenne chwile (...) Nawet w tak trudnych, desperackich czasach jak te" - napisał mistrz świata wagi ciężkiej w boksie.

Kilka dni temu informowano, że od wybuchu wojny w Ukrainie urodziło się już 4 tysiące dzieci, a w samej stolicy - 390. 

Koalicja dla Wcześniaka wskazuje, że stres może być przyczyną zwiększonej liczby porodów przedwczesnych, a w niektórych przypadkach także poronień.

"Niestety, również dochodzi do poronień na skutek stresu. Nasza Fundacja uruchamia bezpłatny program wsparcia z psychologami, terapeutami, mówiącymi po ukraińsku i rosyjsku, którzy wesprą psychicznie potrzebujące ofiary wojny. Wystarczy kontakt na prive fundacji, a my będziemy działać".

Polskie fundacje wspierają ukraińskie porodówki

W internecie ogłaszane są zbiórki na zakup sprzętu do oddziałów neonatologicznych w Ukrainie. Pomoc w postaci transportu mleka dla wcześniaków i środków higienicznych trafiła już do szpitali we Lwowie i Iwano-Frankowsku. 

Wciąż pojawiają się apele o pomoc w postaci zakupu pieluch, podpasek, mleka dla wcześniaków i noworodków. Fundacja Rodzić po ludzku ogłosiła także zbiórkę funduszy na zakup pakietów medycznych do przyjmowania porodów w warunkach pozaszpitalnych/polowych.

Czytaj też: Poród w drodze do szpitala - co robić, gdy nie zdążysz na porodówkę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza