Poród w drodze do szpitala: co robić, gdy nie zdążysz na porodówkę?

2021-11-16 9:56

Poród w drodze do szpitala może przytrafić się i tobie. Nie zawsze pomoc medyczna jest osiągalna na czas. I co wtedy? Podpowiadamy, co robić, gdy nie zdążysz na porodówkę i zaskoczy cię poród w drodze do szpitala.

Poród w drodze do szpitala: co robić, gdy nie zdążysz na porodówkę
Autor: Getty images

Jest raczej mało prawdopodobne, że spotka cię poród w drodze do szpitala, zwłaszcza jeśli rodzisz po raz pierwszy. Akcja porodowa wcale nie trwa krótko – najczęściej ta „szybkość” jest tylko złudzeniem. Po prostu kobieta nie dostrzega w porę sygnałów, np. spowodowane skurczami rozwolnienie bierze za zwykłe kłopoty żołądkowe.

Gdy wreszcie zorientuje się, co się dzieje, zaczyna się spieszyć. Bierze prysznic, ubiera się, pakuje torbę... a ruch bardzo przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy. Nic dziwnego, że czasami na finał nie trzeba długo czekać.

Zobacz, co robić, gdy zastanie cię poród w drodze do szpitala.

Sprawdź również: Kobieta urodziła w korku na warszawskiej Wisłostradzie. Czy jadąc do porodu można łamać przepisy?

Karetką do porodu - można, ale czy warto?

Spis treści

 1. Co zrobić, gdy poród zacznie się w drodze do szpitala?
 2. Instrukcja odbierania porodu w drodze do szpitala
 3. Jak odciąć pępowinę w drodze do szpitala?
 4. Zwiastuny nadchodzącego porodu
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Co zrobić, gdy poród zacznie się w drodze do szpitala?

Ogólna zasada jest taka, że o ile poród nie jest spodziewany w przeciągu najbliższych 15–20 minut, to najlepiej starać się jednak dotrzeć do szpitala. Jeśli jednak czujesz, że akcja przyspiesza, i boisz się, że zastanie cię poród w drodze do szpitala, że możesz utknąć w korku, to wychodząc z domu, oprócz standardowego zestawu szpitalnego dla mamy i taty, weźcie ze sobą od razu wyprawkę dla dziecka wraz z kocykiem i miejcie pod ręką apteczkę samochodową.

Sprawdźcie, czy są w niej nożyczki, spirytus i tasiemka lub specjalne zaciski – przydadzą się, gdyby trzeba było przeciąć pępowinę.

Przeczytaj również: Pierwsze objawy porodu. Kiedy jechać do szpitala?

Szybki poród: co robić, gdy zaskoczy nas niespodziewany poród?

Instrukcja odbierania porodu w drodze do szpitala

Poproś męża (kierowcę), by zjechał na pobocze i dzwoń do swojego szpitala lub pod numer alarmowy 112. Osobie, która podniesie słuchawkę, przekaż niezbędne informacje, odpowiadaj na jej pytania i wykonuj polecenia.

Znajdź pozycję, w której będzie ci najwygodniej, a potem... Nie kombinuj, poczuj siebie, rób to, czego chce twoje ciało – radzą doświadczone położne. Pamiętaj! Nie wolno podejmować prób odwlekania porodu (np. poprzez zaciskanie ud), bo to po pierwsze niemożliwe, a po drugie – może zaszkodzić dziecku.

W tym czasie twój partner powinien zająć się zgromadzeniem niezbędnych przedmiotów potrzebnych do porodu w drodze do szpitala. Będą mu potrzebne nożyczki do przecięcia pępowiny (może je zastąpić nóż do cięcia pasów samochodowych) oraz jałowy opatrunek. Powinien znaleźć coś, czym będzie mógł podwiązać pępowinę.

Gdy już wszystko ma pod ręką, pozostaje mu podtrzymanie cię na duchu, pilnowanie oddechów podczas skurczów i odebranie dziecka, gdy tylko pojawi się na świecie. Powinno jak najszybciej znaleźć się, okryte kocykiem, na twoim brzuchu.

Jak odciąć pępowinę w drodze do szpitala?

Pozostawienie jej na przynajmniej 3 minuty pomaga niemowlakowi np. w uzupełnieniu zapasów żelaza, eliminując ryzyko anemii. Po ustaniu tętnienia pępowiny nakłada się dwa zaciski (można zastąpić je tasiemką). Pierwszy w odległości ok. 2 cm od pierścienia skórnego pępowiny, drugi w odległości 2–3 cm od pierwszego. Następnie przecina się pępowinę w odległości ok. 1 cm za pierwszym zaciskiem.

Jeżeli jest konflikt serologiczny, trzeba ją przeciąć jak najszybciej, by zapobiec przechodzeniu krwi matki do układu krążenia dziecka. Kikut pępowinowy trzeba przemyć spirytusem 70-proc. i założyć jałowy opatrunek. Około 10 minut po urodzeniu dziecka urodzisz łożysko – skurcze są słabsze niż porodowe. Łożysko powinien w szpitalu obejrzeć lekarz – najlepiej je zawinąć np. w reklamówkę.

Zwiastuny nadchodzącego porodu

Pamiętaj, że nie wszystkie objawy porodu muszą się pojawić i nie zawsze w takiej właśnie kolejności. Czasem występują na kilka tygodni lub dni, a czasem dopiero na kilka godzin przed rozwiązaniem.

 • Obniżenie brzucha w ostatnich 2–3 tygodniach ciąży – dziecko przyjmuje pozycję ułatwiającą opuszczenie macicy.
 • Łatwiej ci oddychać, bo zmniejsza się ucisk macicy na żołądek i przeponę
 • Częściej oddajesz mocz
 • Możesz mieć zaparcia
 • Może boleć cię dolna część pleców, a także mięśnie nóg, bo dziecko uciska na mięśnie i nerwy w dole miednicy
 • Pojawiają się skurcze przepowiadające – na kilka tygodni przed porodem, a im bliżej do niego, tym są częstsze; są krótkie i nieregularne, nasilają się i mijają
 • Możesz mieć gorsze samopoczucie, serce ci kołacze, krew uderza do głowy, jesteś podenerwowana
 • Pojawić się mogą wymioty, biegunka słabiej odczuwasz ruchy dziecka – to dlatego, że w twoim brzuszku prawie nie ma już na nie miejsca
 • Odchodzi czop śluzowy, zamykający szyjkę macicy – to znaczy, że zaczęła się ona rozwierać; jest śliski, bardziej gęsty niż surowe białko jajka
 • Odpływają wody płodowe; mogą odpłynąć w sposób gwałtowny lub sączyć się powoli; jeśli zauważysz, że są zabarwione na kolor zielonkawy, jedź do szpitala jak najszybciej i powiadom o tym lekarza
 • Pojawiają się pierwsze skurcze porodowe – to sygnał, że poród się zaczyna. Pierwsze skurcze nie są bardzo intensywne, przypominają ból menstruacyjny – najpierw możesz je odczuwać dość rzadko, np. co 10 minut, dopiero po jakimś czasie będą występować regularnie – co 5 minut, a potem jeszcze częściej, co 3 lub co 2 minuty. Jeśli rodzisz po raz pierwszy, powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy skurcze będą powtarzać się co 5 minut.

miesięcznik "M jak mama"