Czujesz, że za chwilę nie wytrzymasz i wybuchniesz na dziecko? Pomyśl o tych 3 rzeczach

2022-07-29 13:00

Są takie momenty w życiu rodzica, gdy czujesz, że jeszcze jeden krzyk, jeden jęk lub jedno słowo więcej z ust twojego dziecka, a wybuchniesz. Wiesz, że twój krzyk, groźby i kary są złą drogą, ale czujesz, że nie dasz już rady zachować się z twarzą. W takich sytuacjach, jak radzi psycholog Julia Izmalkowa, warto pomyśleć o strategii klina – czyli włożyć coś między nasze emocje i nasze zachowanie. W tej roli sprawdzą się właśnie pomocne myśli.

Czujesz, że za chwilę nie wytrzymasz i wybuchniesz na dziecko? Pomyśl o tych 3 rzeczach
Autor: Getty images Czujesz, że za chwilę nie wytrzymasz i wybuchniesz na dziecko? Pomyśl o tych 3 rzeczach

Strategia klina pozwala wydłużyć nasz czas reakcji. „Te milisekundy często powodują, że łagodzimy nasze emocje, zaczynamy bardziej myśleć, niż tylko czuć, nabieramy dystansu lub innej perspektywy. Jesteśmy w stanie zachować się jak dorosły i kochający rodzic” – tłumaczy Julia Izmalkowa znana na Instagramie jako @psychomama_julia. Psycholożka radzi, by w sytuacji gdy dopada nas wściekłość na dziecko, w roli klina użyć jednej z trzech poniższych myśli.

Przeczytaj także: To typowa mamoza. Zobacz, jakie są objawy uzależnienia dziecka od twojej obecności

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

3 pomocne myśli, które złagodzą twój gniew na dziecko

Pomyśl o mózgu

Dziecko rodzi się z nieukształtowanym mózgiem i wg neurologów osiąga pełną dojrzałość dopiero w wieku 25 lat (chociaż jak wiemy z doświadczenia, to zależy od człowieka). Mały człowiek w trudnych chwilach posługuje się tzw. gadzim mózgiem, czyli pierwotną częścią mózgu, która odpowiada za instynkt przetrwania. Więc to, że zabrakło czerwonych lodów, a są tylko zielone (które i tak, aż do wczoraj bardziej lubił) nie jest zachowaniem „rozpieszczonego bachora”, ale walką o przetrwanie.

Pomyśl o naturze emocji

Każda emocja jest potrzebna. Nawet trudna. Trudne emocje są niezrozumiałe nie tylko dla nas, ale i dla dziecka. Ono musi nauczyć się je przeżywać (smutek, rozczarowanie, złość, zazdrość) oraz nauczyć się wychodzić z tych emocji. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nie naprawiali emocji dziecka, ale wspierali ich przeżywanie i dochodzenie do siebie. Tobie jest trudno, a jesteś dorosły – pomyśl, jak trudno jest dziecku. Potrzebuje twojego wsparcia, a nie jeszcze więcej złych emocji.

Pomyśl o naturze człowieka

Dziecko, jak każdy człowiek, może mieć zły dzień, dziwaczną zachciankę, nieodpowiednią postawę, nieadekwatną emocjonalnie reakcję. Ty masz do tego prawo i ono ma do tego prawo. W takich sytuacjach pomaga oddzielenie zachowania od emocji. Możesz się nie zgodzić na zachowanie (bicie ciebie, bo nie chcesz kupić zabawki). Ale miej współczucie i wsparcie dla jego emocji. Bo wiesz jak to jest chcieć i nie dostać czegoś, prawda?” - pisze Julia Izmalkowa w swoim poście.

Ekspertka podkreśla również, że gdy rodzicowi uda się zapanować nad złymi emocjami. Powinien on także pomyśleć o tym, by zadbać o siebie i lepiej nie odwlekać tego w nieskończoność. Tłumienie uczuć i kumulacja ich przez dłuższy czasu, może sprawić, że w kolejnych trudnych sytuacjach nie będziemy ich już w stanie unieść na swoich barkach.

Przeczytaj także: "Nikt nie umie mnie tak rozzłościć, jak własne dziecko." 6 przyczyn, które musisz poznać, by móc to zmienić

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza