Kiedy dziecko "nie nadaje" się do żłobka? Psycholog o ważnych sygnałach

2022-09-05 10:24

Płacze i płacze, mimo że przewidziany okres żłobkowej adaptacji dawno już minął. Czy to znaczy, że dziecko nie nadaje się do żłobka? Jakie sygnały mówią o tym, że powinniśmy zrezygnować z posyłania go do placówki?

Czy dziecko może nie nadawać się do żłobka? Psycholog wyjaśnia
Autor: Getty images Czy dziecko może "nie nadawać" się do żłobka? Psycholog wyjaśnia

Na grupie dla mam prowadzonym w naszym serwisie pojawił się post pewnej mamy. Jej córeczka ma 20 miesięcy i właśnie rozpoczęła przygodę ze żłobkiem. Ciężko znosi rozłąkę z mamą, nie chce jeść, leżakować, ale mamie wydawało się, że mimo to daje radę.

Po kilkunastu dniach adaptacji wychowawczyni powiedziała jej, że dziecko nie nadaje się do żłobka, ponieważ wymaga „indywidualnej opieki” opiekunki, a ta ma do ogarnięcia kilkanaścioro dzieci i nie może ciągle przytulać dziewczynki i nosić jej na rękach. „Czy to znaczy, że mała nie nadaje się do żłobka? – pyta zrozpaczona mama.

Spis treści

  1. Co to znaczy "gotowe" do żłobka?
  2. Jak sprawdzić, czy dziecko nadaje się do żłobka?
  3. Czy dziecko może nie nadawać się do żłobka?
  4. Kiedy wiadomo, że dziecko nie nadaje się do żłobka?
  5. Co żłobek powinien zrobić w okresie adaptacyjnym?
M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

Co to znaczy "gotowe" do żłobka?

- Wybór żłobka dla części pociech będzie idealnym rozwiązaniem, wspierającym jego rozwój na wielu płaszczyznach – mówi Agnieszka Okulska, psycholog dziecięcy, właścicielka gabinetu oraz Instytutu Wspierania Rozwoju.

- Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dzieci są w danym momencie na to gotowe, a zmiana środowiska i dłuższa rozłąka z rodzicem może przyczynić się do pojawienia się trudnych emocji. Tak więc decyzja o posłaniu dziecka do żłobka powinna być dobrze przemyślana i podjęta w oparciu o aktualny poziom rozwoju malucha - dodaje ekspertka.

Specjaliści podkreślają, że podejmując decyzję o posłaniu dziecka do żłobka, musimy zwrócić uwagę, czy dziecko jest na to gotowe. Chodzi przede wszystkim o pewne umiejętności, np. komunikowanie swoich potrzeb, ale i o stopień niezależności, którą dziecko z czasem nabywa. Ważnym kryterium jest też zdolność do rozłąki z najbliższymi.

Jak sprawdzić, czy dziecko nadaje się do żłobka?

- Chcąc rozważyć, czy wybór żłobka będzie dla naszej pociechy dobrą decyzją, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Pierwszą z nich jest sprawdzenie, jak dziecko radzi sobie z rozłąką z rodzicem - mówi Agnieszka Okulska.

- Część dzieci z łatwością odnajdzie się w nowej sytuacji i szybko się zaaklimatyzuje. Jednak niektóre maluchy przeżywają silny lęk związany z oddaleniem się rodzica i zamiast miło spędzać czas podczas zajęć będą przeżywały silny lęk czy smutek.

Warto zwrócić także uwagę na otwartość małego człowieka do odkrywania świata. Żłobek stanowi źródło nowych, cennych doświadczeń i doskonałą przestrzeń do rozwijania kompetencji społeczno-emocjonalnych. Dzieci ciekawe świata, o otwartym usposobieniu najprawdopodobniej szybko odnajdą się wśród rówieśników, jednak dla bardziej nieśmiałych maluchów pójście do żłobka może stanowić przyczynę pojawienia się silnego stresu - dodaje ekspertka.

Czytaj również: Dlaczego warto wysłać dziecko do żłobka? Oto korzyści, jakie daje żłobek

To typowa mamoza. Zobacz, jakie są objawy uzależnienia dziecka od twojej obecności

Czy dziecko może nie nadawać się do żłobka?

Wiele mam w komentarzach pod opisywanym postem pocieszało kobietę, twierdząc, że to nie dziecko nie nadaje się do żłobka, tylko opiekunki nie nadają się do pracy w takim miejscu.

- Trzeba tulić dziecko i to jest problem? Wiadomo, że trzeba, bo takie dziecko tęskni i potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Pamiętam nasze doświadczenia z pierwszymi tygodniami w żłobku. Ciocie siedziały na podłodze i tuliły wszystkie dzieciaki, które tego potrzebowały. Każde z nich potrzebowało indywidualnej opieki, a ich zadaniem było temu sprostać, a nie narzekać - pisze jedna z mam.

- Jak dla mnie to coś jest nie tak z placówką, a nie że dziecko się nie nadaje... - dodaje inna.

Mimo to psychologowie i pedagogowie twierdza, że są sytuacje, w których widać, że adaptacja może się nie udać i że dziecko po prostu nie nadaje się do żłobka.

Kiedy wiadomo, że dziecko nie nadaje się do żłobka?

Nie każde dziecko potrafi się odnaleźć w realiach żłobkowych: są takie, które nie potrafią znieść rozłąki z mamą, które nie potrafią dzielić się uwagą dorosłego.

Jeśli po miesiącu adaptacji jest tylko gorzej, dziecko zaczyna zachowywać się inaczej (np. będzie agresywne), jest apatyczne, wycofane, zamknięte w sobie, słabiej reaguje na bodźce, nie je, nieustannie płacze w żłobku, a w domu, nie pozwala ci odejść na kok, może to oznaczać między innymi dziecięcą depresję albo nasilenie lęku separacyjnego.

Jeśli maluszek mocno przeżywa rozstania z mamą, mogą pojawić się choroby psychosomatyczne. Takie sygnały świadczą o tym, że malec nie potrafi przystosować się do nowej sytuacji.

Co żłobek powinien zrobić w okresie adaptacyjnym?

Warto pamiętać, że obowiązkiem wychowawców i pedagogów w dobrym żłobku jest otoczenie dziecka taką troską i opieką, aby jak najlepiej zniosło pierwsze dni w placówce. Ale wiadomo, że teoria odbiega czasem od rzeczywistości.

- Opiekunek w grupie jest mało, a dzieci dużo. Nie zawsze można jednocześnie wziąć na kolana trójkę czy czwórkę dzieci. Ale przynajmniej warto próbować – pisze jedna z mam na grupie. - W naszym żłobku pani na powitanie kuca przy dziecku, zaczyna z nim rozmawiać, przytulać, zachęcać do zabawy i jakoś idzie. Powiedzenie, że dziecko nie nadaje się do żłobka, to pójście na łatwiznę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza