Adaptacja dziecka w przedszkolu. Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Rady dla rodziców

2023-08-04 14:58

Adaptacja dziecka w przedszkolu to bardzo ważny proces, bo to od niego zależy, jak będzie czuło się dziecko w przedszkolu w kolejnych latach. Jak pomóc mu się odnaleźć w nowym środowisku? Przeczytajcie nasz poradnik dotyczący adaptacji dziecka w przedszkolu.

Adaptacja dziecka w przedszkolu
Autor: thinkstockphotos.com Adaptacja dziecka w przedszkolu przebiegnie sprawniej, jeśli rodzice je do tego przygotują.

Adaptacja dziecka w przedszkolu to umiejętność przystosowania się do nowych warunków. W przypadku przedszkolaka to zdolność odnalezienia się w zupełnie nowej dla niego przestrzeni, poznania nowych dzieci, nowej pani, ale przede wszystkim pozostania w przedszkolu bez opieki mamy czy taty.

Ten pierwszy okres "społeczny" w życiu dziecka jest dla niego bardzo ważny i dlatego trzeba zrobić wszystko, by dziecko proces adaptacyjny przeszedł pomyślnie i by dziecko dobrze czuło się w przedszkolu przez pierwsze dni, a także przez kolejne lata.

Spis treści

  1. Adaptacja dziecka w przedszkolu. Na czym polega proces?
  2. Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Przygotowanie do pobytu w obcym miejscu
  3. Co powinno umieć dziecko przed pójściem do przedszkola?
  4. W co wyposażyć dziecko, by było mu łatwiej?
  5. Adaptacja dziecka w przedszkolu bez stresu
  6. Jak długo trwa adaptacja dziecka w przedszkolu?

Adaptacja dziecka w przedszkolu. Na czym polega proces?

Do czego musi przyzwyczaić się 3-latek? Przede wszystkim do  tego, że zostanie pozostawiony w nowym miejscu bez mamy i taty. Będzie nowa pani, będą koledzy, będzie nowy rytm dnia. Dzieci mają swoje przyzwyczajenia, które ulegną zmianie. To dla większości z nich jest trudne.

Niektóre dość szybko odnajdują się w nowych warunkach. Innym jest trudniej, ale niezależnie od tego powinny w nowym miejscu czuć się bezpiecznie. O to zadbają nauczyciele wychowawcy.

Czytaj również: Dziecko w żłobku: jak powinna wyglądać rozłąka z dzieckiem i jego adaptacja w żłobku?

Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Przygotowanie do pobytu w obcym miejscu

Dziecko do adaptacji można, a nawet należy przygotować. Trzeba mu powiedzieć, że pójdzie do nowego miejsca, do przedszkola, warto opowiedzieć, jak w nim jest i zwrócić przed wszystkim uwagę na pozytywy - dużo atrakcji, kolorowe zabawki, ciekawe zabawy. Dobrze jest, by dziecko mogło zabrać z domu swoją ulubioną zabawkę do przytulania.

Wiele placówek przed rozpoczęciem roku szkolnego proponuje dzieciom zajęcia adaptacyjne odbywające się w soboty. Zazwyczaj trwają one około dwóch godzin i w łagodny sposób pozwalają przyzwyczaić się dziecku do miejsca, w którym będzie jako przedszkolak. To bardzo dobra forma oswajania dziecka z nową dla niego rzeczywistością.

Może się zdarzyć, że w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu dziecko nie będzie miało apetytu, będzie płaczliwe i będzie tęsknić do domu. To się zdarza. Nauczyciele w przedszkolu doskonale sobie z takimi sytuacjami radzą.

Co powinno umieć dziecko przed pójściem do przedszkola?

Ważnym elementem, ułatwiającym dziecku proces adaptacji, jest nauczenie go czynności samoobsługowych. 3-latek powinien umieć samodzielnie jeść, umyć ręce i buzię, ubrać się i sygnalizować swoje potrzeby. Nauczyciele zawsze dzieciom pomagają, ale ważne jest, by dziecko samo próbowało, nie czekało, aż ktoś zrobi to za nie.

Tych czynności dziecko musi nauczyć się w domu, najłatwiej przez wykonywanie ich z rodzicami czy rodzeństwem. Dla dzieci to wielka frajda, gdy coś im się samodzielnie uda i mogą się tym pochwalić.

Dziecko idące do przedszkola powinno umieć załatwiać się do nocnika. Jak je tego nauczyć? Zobacz naszą galerię

W co wyposażyć dziecko, by było mu łatwiej?

Wyprawka do przedszkola powinna zawierać przede wszystkim kilka zapasowych kompletów ubrań. Przydadzą się, gdy zdarzy się sytuacja "kryzysowa". Należy pamiętać, że 3-latek dopiero uczy się samodzielności, nie wszystko jeszcze umie. Przeżywa swoje niepowodzenia, musimy mu na to pozwolić, ale jednocześnie uczyć, jak sobie z nimi radzić.

Dzieci bardzo dużo uczą się przez obserwację. W grupie zupełnie inaczej funkcjonują, patrzą na zachowania innych dzieci, naśladują je. W tym aspekcie pobyt w przedszkolu uczy samodzielności znacznie szybciej niż jej nauka w domu.

Adaptacja dziecka w przedszkolu bez stresu

Bardzo często zdarza się tak, że to rodzice mają ogromny problem z rozstaniem z dzieckiem. Należy pamiętać, że sukces adaptacyjny zależy głównie od nich. Dziecko widzące pewnego siebie, uśmiechniętego, spokojnego rodzica znacznie łatwiej i chętniej zostanie w swojej grupie. Jeśli rodzice pokazują mu, że sami nie są swojej decyzji pewni, wahają się, okazują emocje - to wzbudza niepokój także u dziecka.

Kiedy rodzice przyprowadzą dziecko do przedszkola, powinni rozstać się z nim w miarę szybko, tylko jeden raz. Należy unikać powracania, zaglądania przez okno sali. Dziecko może płakać, ale zaufajmy nauczycielowi. Wychowawcy bardzo szybko opanowują sytuację i dziecko po 10 minutach świetnie bawi się w grupie.

Jak długo trwa adaptacja dziecka w przedszkolu?

Adaptacja dziecka w przedszkolu trwa od dwóch tygodni do miesiąca, w tym czasie dziecko będzie z pewnością dopytywało i sprawdzało, czy to nowe miejsce, którym jest przedszkole jest "na serio". Wtedy trzeba mu pokazywać i mówić, że tak, do przedszkola trzeba chodzić codziennie, tak jak mama i tata chodzą do pracy.

Taki komunikat musi być przekazywany pewnym i spokojnym głosem. Dziecko zrozumie z czasem, że przedszkole jest jego nowym miejscem spędzania czasu.

Należy pamiętać o tym, by codziennie zamienić choć kilka słów z wychowawcą, jak minął dzień, co się działo, jak zachowywało się dziecko. Pytajmy także je samo o prace plastyczne, o to, co dziś zbudowało, narysowało, z kim i jak się bawiło. Dzieci chętnie opowiadają o swoich małych sukcesach. To je wzmacnia i daje odwagę na każdy kolejny dzień w przedszkolu.

Adaptacja nie musi być trudna, wszystko zależy od podejścia do niej dorosłych. Trzeba pamiętać, że małe dzieci budują swój świat podobnie, jak dorośli i to ich postawy i zachowania najczęściej powtarzają. Jeśli rodzice okażą spokój i pewność - dzieci także wkrótce przejmą te zachowania.

Czy wiesz, jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pytanie 1 z 8
Warto wprowadzić dziecku stałe poranne rytuały przed wyjściem do przedszkola.