Przed wami pierwszy dzień w przedszkolu? Pomożemy tobie i dziecku w adaptacji

2022-07-29 14:08

Adaptacja dziecka w przedszkolu to bardzo ważny proces, bo to od niego zależy, jak będzie czuło się dziecko w przedszkolu w kolejnych latach. Jak pomóc mu się odnaleźć w nowym środowisku? Przeczytajcie nasz poradnik dotyczący adaptacji dziecka w przedszkolu.

Adaptacja dziecka w przedszkolu
Autor: thinkstockphotos.com Adaptacja dziecka w przedszkolu przebiegnie sprawniej, jeśli rodzice je do tego przygotują.

Adaptacja dziecka w przedszkolu to umiejętność przystosowania się do nowych warunków. W przypadku przedszkolaka to zdolność odnalezienia się w zupełnie nowej dla niego przestrzeni, poznania nowych dzieci, nowej pani, ale przede wszystkim pozostania w przedszkolu bez opieki mamy czy taty.

Ten pierwszy okres "społeczny" w życiu dziecka jest dla niego bardzo ważny i dlatego trzeba zrobić wszystko, by dziecko proces adaptacyjny przeszedł pomyślnie i by dziecko dobrze czuło się w przedszkolu przez pierwsze dni, a także przez kolejne lata.

Spis treści

  1. Na czym polega adaptacja dziecka w przedszkolu?
  2. Jak przygotować dziecko do pobytu w obcym miejscu?
  3. Co powinno umieć dziecko przed pójściem do przedszkola?
  4. W co wyposażyć dziecko, by było mu łatwiej?
  5. Adaptacja dziecka w przedszkolu bez stresu
  6. Ile trwa adaptacja dziecka w przedszkolu?
Przedszkole idealne

Na czym polega adaptacja dziecka w przedszkolu?

Do czego musi przyzwyczaić się 3-latek? Przede wszystkim do  tego, że zostanie pozostawiony w nowym miejscu bez mamy i taty. Będzie nowa pani, będą koledzy, będzie nowy rytm dnia. Dzieci mają swoje przyzwyczajenia, które ulegną zmianie. To dla większości z nich jest trudne.

Niektóre dość szybko odnajdują się w nowych warunkach. Innym jest trudniej, ale niezależnie od tego powinny w nowym miejscu czuć się bezpiecznie. O to zadbają nauczyciele wychowawcy.

Czytaj również: Dziecko w żłobku: jak powinna wyglądać rozłąka z dzieckiem i jego adaptacja w żłobku?

Rekrutacja do przedszkoli 2021 - jak wyglądają zapisy do przedszkoli?

Jak przygotować dziecko do pobytu w obcym miejscu?

Dziecko do adaptacji można, a nawet należy przygotować. Trzeba mu powiedzieć, że pójdzie do nowego miejsca, do przedszkola, warto opowiedzieć, jak w nim jest i zwrócić przed wszystkim uwagę na pozytywy - dużo atrakcji, kolorowe zabawki, ciekawe zabawy. Dobrze jest, by dziecko mogło zabrać z domu swoją ulubioną zabawkę do przytulania.

Wiele placówek przed rozpoczęciem roku szkolnego proponuje dzieciom zajęcia adaptacyjne odbywające się w soboty. Zazwyczaj trwają one około dwóch godzin i w łagodny sposób pozwalają przyzwyczaić się dziecku do miejsca, w którym będzie jako przedszkolak. To bardzo dobra forma oswajania dziecka z nową dla niego rzeczywistością.

Może się zdarzyć, że w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu dziecko nie będzie miało apetytu, będzie płaczliwe i będzie tęsknić do domu. To się zdarza. Nauczyciele w przedszkolu doskonale sobie z takimi sytuacjami radzą.

Co powinno umieć dziecko przed pójściem do przedszkola?

Ważnym elementem, ułatwiającym dziecku proces adaptacji, jest nauczenie go czynności samoobsługowych. 3-latek powinien umieć samodzielnie jeść, umyć ręce i buzię, ubrać się i sygnalizować swoje potrzeby. Nauczyciele zawsze dzieciom pomagają, ale ważne jest, by dziecko samo próbowało, nie czekało, aż ktoś zrobi to za nie.

Tych czynności dziecko musi nauczyć się w domu, najłatwiej przez wykonywanie ich z rodzicami czy rodzeństwem. Dla dzieci to wielka frajda, gdy coś im się samodzielnie uda i mogą się tym pochwalić.

Dziecko idące do przedszkola powinno umieć załatwiać się do nocnika. Jak je tego nauczyć? Zobacz naszą galerię

W co wyposażyć dziecko, by było mu łatwiej?

Każdy przedszkolak powinien mieć w swojej szafce kilka zapasowych kompletów ubrań. Przydadzą się, gdy zdarzy się sytuacja "kryzysowa". Należy pamiętać, że 3-latek dopiero uczy się samodzielności, nie wszystko jeszcze umie. Przeżywa swoje niepowodzenia, musimy mu na to pozwolić, ale jednocześnie uczyć, jak sobie z nimi radzić.

Dzieci bardzo dużo uczą się przez obserwację. W grupie zupełnie inaczej funkcjonują, patrzą na zachowania innych dzieci, naśladują je. W tym aspekcie pobyt w przedszkolu uczy samodzielności znacznie szybciej niż jej nauka w domu.

Czytaj również: 5 oznak, dzięki którym rozpoznasz, że dziecku dzieje się krzywda

Agresja u dziecka i jej przyczyny, czyli 9 sposobów na agresywne dziecko

Adaptacja dziecka w przedszkolu bez stresu

Bardzo często zdarza się tak, że to rodzice mają ogromny problem z rozstaniem z dzieckiem. Należy pamiętać, że sukces adaptacyjny zależy głównie od nich. Dziecko widzące pewnego siebie, uśmiechniętego, spokojnego rodzica znacznie łatwiej i chętniej zostanie w swojej grupie. Jeśli rodzice pokazują mu, że sami nie są swojej decyzji pewni, wahają się, okazują emocje - to wzbudza niepokój także u dziecka.

Kiedy rodzice przyprowadzą dziecko do przedszkola, powinni rozstać się z nim w miarę szybko, tylko jeden raz. Należy unikać powracania, zaglądania przez okno sali. Dziecko może płakać, ale zaufajmy nauczycielowi. Wychowawcy bardzo szybko opanowują sytuację i dziecko po 10 minutach świetnie bawi się w grupie.

Ile trwa adaptacja dziecka w przedszkolu?

Adaptacja dziecka w przedszkolu trwa od dwóch tygodni do miesiąca, w tym czasie dziecko będzie z pewnością dopytywało i sprawdzało, czy to nowe miejsce, którym jest przedszkole jest "na serio". Wtedy trzeba mu pokazywać i mówić, że tak, do przedszkola trzeba chodzić codziennie, tak jak mama i tata chodzą do pracy.

Taki komunikat musi być przekazywany pewnym i spokojnym głosem. Dziecko zrozumie z czasem, że przedszkole jest jego nowym miejscem spędzania czasu.

Należy pamiętać o tym, by codziennie zamienić choć kilka słów z wychowawcą, jak minął dzień, co się działo, jak zachowywało się dziecko. Pytajmy także je samo o prace plastyczne, o to, co dziś zbudowało, narysowało, z kim i jak się bawiło. Dzieci chętnie opowiadają o swoich małych sukcesach. To je wzmacnia i daje odwagę na każdy kolejny dzień w przedszkolu.

Adaptacja nie musi być trudna, wszystko zależy od podejścia do niej dorosłych. Trzeba pamiętać, że małe dzieci budują swój świat podobnie, jak dorośli i to ich postawy i zachowania najczęściej powtarzają. Jeśli rodzice okażą spokój i pewność - dzieci także wkrótce przejmą te zachowania.

Czy wiesz, jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pytanie 1 z 8
Warto wprowadzić dziecku stałe poranne rytuały przed wyjściem do przedszkola.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza