Czy można opalać się w ciąży? Znany ginekolog rozwiewa wątpliwości

2024-06-06 11:05

Pogoda od dłuższego czasu jest iście wakacyjna, nic dziwnego, że nadbałtyckie plaże zapełniły się już plażowiczami. Ich widok skłonił profesora Mirosława Wielgosia do nagrania rolki na temat opalania w ciąży. Wprost napisał, co o tym myśli, dając konkretne wskazówki wszystkim przyszłym mamom.

Czy można opalać się w ciąży? Znany ginekolog rozwiewa wątpliwości
Autor: Getty images/@miroslawwielgos Czy można opalać się w ciąży? Znany ginekolog rozwiewa wątpliwości

Maj i czerwiec rozpieszcza nas w tym roku piękną aurą. Nic dziwnego, że polskie plaże zapełniły się już turystami. Okres tuż przed sezonem przyciąga nad Bałtyk rodziny z małymi dziećmi, które nie chodzą jeszcze do szkoły, bo jest mniej tłocznie i z pewnością łatwiej o znalezienie wygodnego zakwaterowania w dobrych pieniądzach. Widok rodzin z dziećmi, a wśród nich także wiele mam w ciąży, skłonił ostatnio profesora Mirosława Wielgosia, kierownika Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, konsultanta krajowy w dziedzinie perinatologii do przekazania wszystkim przyszłym mamom kilku złotych rad na temat plaży i ciąży.

Sandra Kubicka wygląda po porodzie jak przed ciążą!

Ciąża a plaża. Znany ginekolog radzi, jak się zachować

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy w tym szczególnym okresie można się opalać. Profesor Wielgoś wyszedł naprzeciw ich potrzebom, będąc niedawno nad Bałtykiem specjalnie dla nich nagrał króciutką rolkę.

„Ciąża nie jest najlepszym czasem na opalanie się” – podkreślił na jej wstępie.

Dodał jednak, że przebywanie na świeżym powietrzu to zawsze dobry pomysł w przypadku przyszłych mam. W związku z tym radzi przyszłym mamom, by nie unikały plaż. Spędzając jednak na nich czas, radzi trzymać się pewnych zdroworozsądkowych zasad.

Przeczytaj: Jak przetrwać upały w ciąży? Nasi eksperci radzą, jak pokonać najczęstsze letnie dolegliwości

Plażowanie w ciąży. Lekarz wylicza środki ostrożności

„Pamiętajcie, że jeśli już decydujecie się na wyjście na plażę, to raczej nie wystawiajcie się na bezpośrednie działanie słońca” – podkreślił w nagraniu. Zatem typowe opalanie się odpada. Ciało ekspert radzi cały czas chronić przed promieniowaniem słońca. Najlepiej siedzieć w cieniu lub pod parasolem, zaś wychodząc na słońce należy chronić całe ciało okrywając je np. pareo oraz dbając o nakrycie głowy – kapelusz lub czapkę.

Podstawą są także filtry – najlepiej te najwyższe, bo skóra kobiet w ciąży jest bardzo wrażliwa na promienie słońca. Ostatnią zaś radą ginekologa było regularne nawadnianie się. „Najlepiej pić dużo wody niegazowanej” – podkreślił. Dodał także, że stosując się do tych wszystkich rad, plażowanie w ciąży będzie bezpieczne.