Czy można ZAPOMNIEĆ o DZIECKU? "Tatą z Rybnika może być każdy z nas" [FILM]

2014-06-20 12:22

Ojciec miał zawieźć 3-latkę do przedszkola. Najprawdopodobniej o tym zapomniał i zostawił ją na osiem godzin w aucie. Dziewczynka zostawiono w upał w samochodzie zmarła na skutek udaru cieplnego. Jak to się stało, że ojciec zapomniał o dziecku? Czy rodzic w ogóle może zapomnieć?

Psycholog
Autor: x-news - Ludzie dziś nie wyrabiają psychicznie. Jest mnóstwo spraw, które nas absorbują, coraz trudniej nam to wszystko ogarnąć - tłumaczy psychoterapeuta Robert Rutkowski.

Ojcu zmarłej 3-latki z Rybnika postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Mężczyzna obecnie przebywa w szpitalu psychiatrycznym, nie może wyjść z szoku. Jak to możliwe, że zapomniał o dziecku zostawionym w aucie?

- W przestrzeni publicznej ten człowiek został potraktowany jako morderca swojego dziecka. Tymczasem tatą z Rybnika może być każdy z nas - mówi Robert Rutkowski, psychoterapeuta. - Ludzie dziś nie wyrabiają psychicznie. Jest mnóstwo spraw, które nas absorbują, coraz trudniej nam to wszystko ogarnąć. Zabija nas szum informacyjny, nie potrafimy być selektywni - tłumaczy Robert Rutkowski.

Czytaj także: Współcześni rodzice: surowi czy bezradni? [KLIKNIJ!]

Codziennie wykonujemy masę obowiązków, a w trakcie ich dopełniania zastanawiamy się już nad rzeczami, które musimy zrobić następnego dnia. Czytamy kilka książek jednocześnie, szkolimy się, pracujemy, staramy się być na bieżąco z prasą, dbamy o przyjaciół, o dom. Tego może być zwyczajnie za dużo i w pewnym momencie zaczynamy pracować na autopilocie. W takiej sytuacji nietrudno wykonać jakąś czynność mechanicznie i zapomnieć o dziecku, psie, samochodzie.

- Każdy z nas ma poklatkowe myślenie. Nie odrobiliśmy jednej lekcji jako ludzie, szczególnie w naszym kręgu kulturowym. Amerykanie bardzo dbają o "mindfulness", czyli "uważną obecność" - mówi psychoterapeuta. My ciągle nie mamy czasu, żeby się na chwilę zatrzymać i poukładać wewnętrznie.

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza