Czy można ZAPOMNIEĆ o DZIECKU? "Tatą z Rybnika może być każdy z nas" [FILM]

Psycholog
Autor: x-news - Ludzie dziś nie wyrabiają psychicznie. Jest mnóstwo spraw, które nas absorbują, coraz trudniej nam to wszystko ogarnąć - tłumaczy psychoterapeuta Robert Rutkowski.

Ojciec miał zawieźć 3-latkę do przedszkola. Najprawdopodobniej o tym zapomniał i zostawił ją na osiem godzin w aucie. Dziewczynka zostawiono w upał w samochodzie zmarła na skutek udaru cieplnego. Jak to się stało, że ojciec zapomniał o dziecku? Czy rodzic w ogóle może zapomnieć?

Ojcu zmarłej 3-latki z Rybnika postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Mężczyzna obecnie przebywa w szpitalu psychiatrycznym, nie może wyjść z szoku. Jak to możliwe, że zapomniał o dziecku zostawionym w aucie?

- W przestrzeni publicznej ten człowiek został potraktowany jako morderca swojego dziecka. Tymczasem tatą z Rybnika może być każdy z nas - mówi Robert Rutkowski, psychoterapeuta. - Ludzie dziś nie wyrabiają psychicznie. Jest mnóstwo spraw, które nas absorbują, coraz trudniej nam to wszystko ogarnąć. Zabija nas szum informacyjny, nie potrafimy być selektywni - tłumaczy Robert Rutkowski.

Czytaj także: Współcześni rodzice: surowi czy bezradni? [KLIKNIJ!]

Codziennie wykonujemy masę obowiązków, a w trakcie ich dopełniania zastanawiamy się już nad rzeczami, które musimy zrobić następnego dnia. Czytamy kilka książek jednocześnie, szkolimy się, pracujemy, staramy się być na bieżąco z prasą, dbamy o przyjaciół, o dom. Tego może być zwyczajnie za dużo i w pewnym momencie zaczynamy pracować na autopilocie. W takiej sytuacji nietrudno wykonać jakąś czynność mechanicznie i zapomnieć o dziecku, psie, samochodzie.

- Każdy z nas ma poklatkowe myślenie. Nie odrobiliśmy jednej lekcji jako ludzie, szczególnie w naszym kręgu kulturowym. Amerykanie bardzo dbają o "mindfulness", czyli "uważną obecność" - mówi psychoterapeuta. My ciągle nie mamy czasu, żeby się na chwilę zatrzymać i poukładać wewnętrznie.

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE