Czy to nie udar cieplny? 8 groźnych objawów udaru u dziecka, które możemy pomylić z innymi schorzeniami

2022-06-29 15:34

Udar cieplny jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Może zagrażać ich życiu. Przy wysokich temperaturach powinniśmy być szczególnie czujni i obserwować dziecko. Może się bowiem zdarzyć, że niepozorna dolegliwość jest pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego. Jakie są objawy udaru cieplnego, które możemy pomylić z innymi schorzeniami?

Czy to na pewno udar cieplny? Objawy wskazujące na udar cieplny
Autor: Getty Images Czy to na pewno udar cieplny?

To dopiero początek lata, a temperatury szaleją. Wraz z nadejściem upałów powinniśmy być szczególnie czujni i obserwować dziecko, które spędza czas na świeżym powietrzu. Oczywiście bardzo istotne jest, aby małe dzieci unikały słońca w samo południe.

Udar cieplny u dzieci to bardzo poważne zagrożenie życia najmłodszych. Jak w ogóle może dojść do udaru cieplnego? Na jakie objawy należy szczególnie zwracać uwagę? Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka, że może to być udar cieplny?

Czytaj także: Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie. Już w ciągu 15 minut może dojść do udaru cieplnego

Spis treści

  1. Jak może dojść do udaru cieplnego?
  2. Ból głowy
  3. Wysoka temperatura ciała
  4. Brak pocenia się
  5. Uczucie dezorientacji
  6. Szybki oddech i duszności
  7. Drgawki
  8. Brak reakcji na bodźce
  9. Utrata przytomności
Poparzenia słoneczne

Jak może dojść do udaru cieplnego?

Czas spędzony na słońcu jest bardzo istotny. To nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne jest przyczyną udaru cieplnego. Organizm rozgrzany do granic możliwości traci umiejętność schłodzenia ciała.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest ochrona głowy i zastosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Czapeczka, kapelusik lub cienka chustka to podstawa, gdy dziecko wychodzi na słońce. Bez tego wzrasta ryzyko udaru cieplnego.

Podpowiadamy, jakich 8 objawów może wskazywać, że dziecko ma udar cieplny i należy wezwać pogotowie.

Zobacz także: Z nieba żar i skwar, a maluch nie chce założyć czapeczki? Z nami go przechytrzysz...

Ból głowy

Ból głowy u dziecka może nas zmylić. „Mamo boli mnie głowa” wypowiedziane latem, bez podwyższonej temperatury i z ust starszych dzieci, może nie być sygnałem, na który zwrócimy uwagę. Nie jest powiedziane, że dziecko zignorujemy, ale co najwyżej podamy środek na ból głowy i zasugerujemy odpoczynek. Możemy bowiem pomyśleć, że ból głowy jest spowodowany po prostu zmęczeniem, albo niedawno przechodzonym zapaleniem ucha środkowego.

Tymczasem udar cieplny objawiać się może bardzo silnymi bólami i zawrotami głowy. Jeżeli taki ból pojawi się po powrocie z ogrodu lub ze spaceru, należy natychmiast udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.

Wysoka temperatura ciała

Wysoka temperatura, czyli 40 stopni Celsjusza lub wyższa, także może wskazywać, że dziecko ma udar cieplny, a nie jak początkowo możemy przypuszczać zwykłe przeziębienie lub grypę. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia lub wątpliwości, nie zwlekajmy. Przy udarze cieplnym w przypadku dzieci, czas ma duże znaczenie.

Brak pocenia się

Ciekawostką może być fakt, że udar cieplny daje objaw w postaci braku pocenia się. Nie każdy rodzic w ogóle zwróciłby na to uwagę, dlatego zalecamy szczególną uwagę na ten punkt. Niewłaściwa termoregulacja uniemożliwia właściwe chłodzenie ciała. Poza udarem cieplnym objaw braku pocenia może towarzyszyć schorzeniom układu nerwowego, jak cukrzyca, a także chorobom uwarunkowanym genetycznie.

Brak pocenia przy udarze cieplnym występuje nawet w sytuacji, gdy jest bardzo gorąco.

Uczucie dezorientacji

Kiedy dziecko nie wie, gdzie jest, ewidentnie jest zdezorientowane i nieobecne, to już sygnał, że dzieje się coś bardzo poważnego. Tu nie mamy się już nad czym zastanawiać. Brak możliwości skupienie i skoncentrowania się na jakiejś czynności lub słuchaniu, tego co do niego mówimy, nie musi oznaczać, że dziecko ma nas w nosie i jest niegrzeczne.

Przyczyną uczucia dezorientacji może być zapalenie mózgu, zatrucia, choroby neurologiczne, gorączka, niedotlenienie, a nawet niewydolność nerek.

Uczucie dezorientacji to jednak również objaw udaru cieplnego, którego nie można bagatelizować.

Szybki oddech i duszności

Szybki oddech i duszności to nie jest objaw, który wskazuje, że dziecko się zmęczyło bieganiem lub intensywną zabawą na podwórku. Mogą sugerować atak astmy, zapalenie oskrzeli lub poważne choroby płuc.

Szybki oddech i duszności to także jeden z bardzo poważnych objawów udaru cieplnego, o którym możemy nie pomyśleć.

Drgawki

Przy udarze cieplnym mogą pojawić się także drgawki. Mogą pojawić się także podczas podwyższonej lub nawet obniżonej temperatury ciała. Podczas napadu ciało dziecka jest poddawane rytmicznym skurczom. Gałki oczne mogą zwrócić się ku górze.

Drgawki mogą być przyczyną chorób neurologicznych, zapalenia opon mózgowych, a nawet zatrucia np lekami.

Kiedy drgawki mijają, dziecko jest zdezorientowane i nie wie, co tak naprawdę się dzieje. Kiedy pojawią się pierwsze drgawki, należy zadzwonić pod 112.

Brak reakcji na bodźce

Mówmy do dziecka, a ono nie reaguje. Prosimy o coś, a ono nie reaguje. Jeszcze niedawno biegało na dworze, śmiało się i z nami rozmawiało, a teraz jest w ogóle nieobecne.

W przypadku, gdy dziecko nie reaguje, nie ma z nim żadnego kontaktu, możemy myśleć, że jest to związane z zapaleniem opon mózgowych, które dają podobne objawy. Wszelkie choroby mózgu, ale także zatrucia lekami, alkoholem lub czadem również sprawią, że dziecko nie będzie reagować na bodźce zewnętrzne.

Brak reakcji na bodźce to jednak także objaw udaru cieplnego, czego powinniśmy być świadomi.

Utrata przytomności

Najgorszy objaw, z którym muszą zmierzyć się rodzice, to utrata przytomności  i omdlenia u dziecka. Możemy wówczas szukać wielu przyczyn, zastanawiać się, co się dzieje, czy dziecku nic nie będzie, ale pod żadnym pozorem nie powinniśmy wpadać w panikę.

Utrata przytomności może wiązać się z udarem cieplnym, ale także arytmią lub problemami z krążeniem.

Należy pamiętać, że dziecka, które straciło przytomność, nie należy szarpać i polewać wodą.

Utrata przytomności przez dziecko to czas, aby zapewnić maluchowi bezpieczną pozycję, ocenić oddech i bezwzględnie wezwać pogotowie.