Udar u dziecka: udar słoneczny objawy i leczenie

Udar u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Udar u dziecka to stan zagrażający życiu.

Udar u dziecka stanowi poważne zagrożenie życia. Objawia się bardzo wysoką temperaturą ciała, sięgającą ponad 40 stopni Celsjusza. Na skutek przekrwienia opon mózgowych prowadzi do szybkiej utraty przytomności, a w konsekwencji nawet do śmierci. Udar u dziecka: przeczytaj, jakie są objawy udaru słonecznego, jak mu zapobiegać i jak go leczyć.

Udar u dziecka to stan zagrażający życiu. Do udaru słonecznego dochodzi na skutek nadmiernej eksploatacji ciała na słońce - spędzania czasu na nasłonecznionym terenie bez nakrycia głowy i filtrów słonecznych.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by dziecko przy każdym wyjściu na zewnątrz miało na głowie czapeczkę lub kapelusz, wolny czas spędzało w cieniu pod parasolem (po uprzednim posmarowaniu ciała kremem z filtrem) i systematycznie przyjmowało płyny.

Udar u dziecka następuje w sytuacji, w której nadmiernie nagrzany organizm nie jest w stanie się ochłodzić. Nie może pozbyć się nadmiaru ciepła, ponieważ gruczoły potowe przestają pracować. Zamiast więc tracić temperaturę, organizm jeszcze bardziej się nagrzewa - nawet do 42 stopni Celsjusza.

Elektrolity na wagę złota - pamiętajmy o uzupełnianiu elektrolitów podczas letnich upałów, zatroszczmy się szczególnie o dzieci

Objawy udaru słonecznego

Udar u dziecka charakterują:

 • bóle i zawroty głowy
 • mdłości i wymioty
 • mocne zaczerwienie i wysuszenie skóry
 • poparzenia słoneczne I i II stopnia
 • dreszcze
 • wysoka gorączka
 • trudności z oddychaniem, przyspieszony oddech
 • płacz i apatyczność
 • ogólnie osłabienie, wycieńczenie organizmu

Pierwsza pomoc przy udarze słonecznym

Gdy zauważymy, że po pobycie na słońcu dziecko jest apatyczne, markotne, skarży się na bóle głowy i na złe samopoczucie, natychmiast przystąpmy do działania.

 1. Przenieśmy dziecko w zacienione i przewiewne miejsce
 2. Zmieńmy mu ubranie na takie, dzięki któremu skóra będzie mogła oddychać lub rozepnijmy to, które ma na sobie
 3. Nawodnijmy organizm, podając do picia wodę bądź napój izotoniczny
 4. Przyłóżmy na głowę i kark zimny kompres, aby zmniejszyć temperaturę ciała lub zróbmy chłodną kąpiel
 5. Masujmy ręce i nogi dziecka, by wspomóc prawidłowe krążenie krwi

Co robić, gdy dziecko na udar słoneczny?

Jeśli po pobycie na nasłonecznionym terenie dziecko skarży się na słabe samopoczucie, ale nie wymiotuje, nie ma gorączki, dreszczy ani poparzeń skóry, nie wzywajmy karetki pogotowia, tylko udzielmy mu domowej pomocy. Po nawodnieniu organizmu i schłodzeniu objawy powinny ustąpić.

W razie konieczności lub niepokoju o stan zdrowia córki lub syna, wezwijmy lekarza. W pozostałych przypadkach (gdy występują wyżej wymienione objawy), natychmiast wzywajmy pogotowie.

Czytaj także:

Plażowanie z dzieckiem. 5 zasad, których powinieneś przestrzegać

Drgawki u niemowlaka. Jakie są przyczyny drgawek u niemowląt?

Leczenie udaru słonecznego

Leczenie udaru słonecznego polega na schłodzeniu temperatury ciała oraz nawodnieniu organizmu.

 • Poza przykładaniem zimnych okładów, możemy również skorzystać z żeli chłodzących, dostępnych w aptekach.
 • Jeśli nie mamy ich akurat pod ręką, a widzimy, że dziecko jest rozpalone, zamiast okładu zastosujmy kostki lodu. Przyłóżmy je do czoła, szyi, karku i pod pachami.
 • Gdy temperatura ciała dalej nie będzie się obniżać, rozbierzmy dziecko i obłóżmy je ręcznikami namoczonymi w zimnej wodzie badź zróbmy chłodną kąpiel.
 • Jeśli gorączka spadnie do 38 stopni Celsjusza, możemy zrezygnować ze schładzania organizmu i spokojnie poczekać na lekarza.

Powikłania udaru słonecznego

Powikłaniem udaru słonecznego może być niewydolność wielu narządów, m.in. płuc czy nerek. Mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie tego organu, drgawki oraz śpiączka. Jeśli chory w porę nie zostanie poddany leczeniu, udar słoneczny może spowodować śmierć.

Profilaktyka przed udarem słonecznym

 • Aby nie dopuścić do udaru słonecznego, trzeba zawsze pamiętać o nakryciu głowy dziecka. Nie powinno ono w ogóle przebywać na powietrzu bez nakrycia głowy (czapka, kapelusz, chustka).
 • Konieczne jest również smarowanie ciała kremami z wysokim filtrem oraz zakładanie przewiewnych ubrań w jasnych kolorach, które będą odbijać promienie słoneczne.
 • Trzeba również pamiętać o regularnym nawadnianiu dziecka.

Co o plażowaniu z dzieckiem sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? I gdzie spędzają wakacje? Sprawdź! 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE