Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Te objawy powinny cię zaniepokoić

2015-07-31 14:16 Anna Kuliberda
Cukrzyca u dzieci
Autor: thinkstockphotos.com Jeśli dziecko nieustannie odczuwa pragnienie, a przy tym jest blade i zmęczone, trzeba udać się do pediatry.

Cukrzyca u dzieci ma bardziej gwałtowny przebieg niż u dorosłych. Jest też bardziej niebezpieczna, dlatego istotne jest, by szybko ją zdiagnozować. Jakie objawy u dziecka mogą wskazywać na cukrzycę?

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań na cukrzycę wśród dzieci, szczególnie na cukrzycę typu I, której nie da się zapobiegać. Ogromnym problemem  tej choroby jest zbyt późne jej rozpoznanie i w następstwie większe szkody, jakie poczyna ona w organizmie dziecka. Tylko szybkie zdiagnozowanie cukrzycy u dzieci może zapobiec jej powikłaniom i zapewnić w miarę normalne życie.

Czytaj: Stan przedcukrzycowy - jak uniknąć rozwoju cukrzycy?

Jakie przekąski podawać dzieciom, by nie sięgały po słodycze?

Cukrzyca u dzieci: co to za choroba?

Cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna, w przeciwieństwie do typu II, gdzie za wystąpienie choroby odpowiadają czynniki takie jak otyłość, styl życia czy sposób odżywiania.  Cukrzyca typu I to choroba insulinozależna, której przyczyną jest błędna praca systemu odpornościowego, który niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Sama insulina to hormon, który utrzymuje właściwy poziom cukru we krwi i odpowiada za przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów. Bez niej składniki odżywcze nie docierają do wszystkich komórek i mięśni.

Zobacz:

Wielomocz (poliuria) a cukrzyca - przyczyny i leczenie

Objawy cukrzycy u dziecka

Choć objawy cukrzycy są dość charakterystyczne i trudno je przeoczyć, pojawiają się dopiero na zaawansowanym etapie choroby, kiedy doszło już m.in. do poważnych zmian w trzustce.

Pierwszymi niepokojącymi symptomami cukrzycy typu I mogą być:

  • ogromne pragnienie – dziecko niemal nieustannie domaga się picia i często oddaje mocz,
  • bladość – dziecko nie wygląda na zdrowe, jest blade
  • senność, zmęczenie – dziecko pokłada się, długo śpi, nie ma energii do zabawy,
  • zajady na ustach – trudno się ich pozbyć, po zaleczeniu często tworzą się nowe,
  • pogarszający się wzrok – dziecko zaczyna mrużyć oczy, patrząc na coś przekręca głowę,
  • złe samopoczucie, rozdrażnienie - nie cieszy go ulubiona zabawka, nie ma ochotę na zabawę,
  • wymioty,
  • utrata masy ciała, brak apetytu lub wręcz ogromny apetyt – dziwne zachwiania

Ponieważ objawy nie są jednoznaczne, czasem są błędnie interpretowane jako np. infekcja. Często występują jednocześnie, dlatego warto szukać związku pomiędzy nimi i zgłaszać swoje obserwacje lekarzowi – zanim będzie za późno. Tylko przedstawienie lekarzowi pełnego obrazu wszystkich niepokojących objawów może sprawić, że dziecko zostanie skierowane na odpowiednie badania diagnostyczne w kierunku cukrzycy.

Sprawdź koniecznie: Masz problem z cukrzycą i nie wiesz, jak się odżywiać? Wypróbuj nowy program dietetyczny

Jakie składniki, dodawane do słodyczy, mogą zaszkodzić dziecku?

Czym grozi zbyt późne rozpoznanie cukrzycy u dzieci?

Postępująca u dziecka cukrzyca może doprowadzić do poważnych zmian. W pierwszej kolejności niszczy naczynia krwionośne, dlatego często dochodzi do zaburzeń wzroku, problemów z układem nerwowym i nerkami. W najgorszym momencie choroba wyniszcza nerki do tego stopnia, że konieczne stają się dializy i przeszczep narządów.

Niedocukrzenie u dziecka grozi zmianami w mózgu. Zaczyna się niewinnie – od problemów z koncentracją, poddenerwowaniem czy poceniem się, by w ostateczności doprowadzić do głębokich zaburzeń świadomości, drgawek i utraty przytomności, a nawet śpiączki. Bardzo poważna cukrzyca, długo nierozpoznana, może zagrażać życiu dziecka, dlatego obserwując swoją pociechę, należy być niezwykle czujnym i w porę reagować na pierwsze niepokojące sygnały.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE